شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۰۵

 • حذف مهر ایران از پاسپورت توریست‌های ورودی

  دنیای اقتصاد: نشست عصر شنبه رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با حضور رئیس و اعضای جامعه هتلداران کشور برگزار شد. در این نشست هتلداران به طرح موضوعاتی از جمله دونرخی شدن هتل‌ها، مالیات بر ارزش افزوده، فعالیت اقامتگاه‌های دستگاه‌های دولتی و همچنین اقامتگاه‌های غیرمجاز، واگذاری برخی امور به تشکل‌های صنفی، کاهش گردشگران و... پرداختند؛ موضوعاتی که علی‌اصغر مونسان برای رسیدگی به آنها و همکاری با خصوصی‌های هتلداری، قول و وعده‌های مساعد داد.
 • هشدار درباره وضعیت خانه «نیما»

  دنیای اقتصاد: در حالی که سرپرست وقت شهرداری تهران، سمیع‌الله مکارم، در اردیبهشت ماه خبر از خرید قریب الوقوع خانه نیما در تهران توسط این نهاد داده بود، هنوز این اتفاق نیفتاده و منابع خبری از اتفاقات ناگوار تازه‌ای در این خانه خبر می‌دهند.
 • گردشگری پایدار، بازوی حفاظتی محیط‌زیست

  فارس: معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار کرد: «گردشگری پایدار ساحلی یک بازوی حفاظتی برای محیط‌‌زیست بوده و حضور سرمایه‌گذاران در این بخش با حفظ و رعایت مسائل زیست‌‌محیطی همراه خواهد بود.» پروین فرشچی افزود: «باید با مکانیزم‌های قانونی در این حوزه بازنگری شود تا توسعه پایدار ساحلی در منطقه رونق بگیرد. برای مثال و در استان گلستان ایجاد پایانه و بندر مسافربری می‌تواند توسعه استان را تسریع کند و باید در چارچوب ملاحظات زیست‌محیطی این موضوع مدنظر مسوولان قرار بگیرد.» وی سرنوشت تالاب گمیشان و میانکاله را به یکدیگر مرتبط دانست و تصریح کرد: «حیات دو مجموعه تالاب گمیشان و میانکاله بدون ارتباط با یکدیگر امکان‌پذیر نیست.» فرشچی درخصوص همکاری با کارگروه ملی نجات خلیج گرگان و میانکاله خاطرنشان کرد: «اگر قرار باشد بودجه‌ای برای لایروبی کانال آبرسان لحاظ شود باید از طریق سازمان بنادر و دریانوردی که متخصص و وظیفه‌مند در این امر است، تامین شود.»
 • پیشنهادهایی برای ورود به بازارهای جدید گردشگری

  بهنام اسلمی / مشاور توسعه کسب‌و‌کار
  سازمان‌ها وقتی به دنبال رشد و توسعه هستند با توجه به شرایط و منابع خود روش‌های گوناگونی را در پیش می‌گیرند. در مقاله پیشین از استراتژی حفظ محصول فعلی و ادامه نفوذ در بازار قبلی با کمک گرفتن از مشتریان و تبلیغات دهان به دهان گفتیم. در ادامه همان مبحث، در این نوشتار از استراتژی دیگری (از ماتریس آنسف یا ماتریس رشد) بخوانید که شامل حفظ محصول فعلی و روش‌هایی برای ورود به بازارهایی است که تا به حال سراغ‌شان نرفته‌اید.
 • برنامه حضور ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری

  مهر: مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری اظهار کرد: «تا خرداد سال ۹۸، ایران در ۱۵ نمایشگاه گردشگری خارجی شرکت می‌کند و عمده این نمایشگاه‌ها در کشورهای بازار هدف ایران هستند.» محمدابراهیم لاریجانی افزود: «امسال ایران در ۱۵ نمایشگاه گردشگری بین‌المللی شرکت خواهد داشت که این نمایشگاه‌ها در کشورهای اسپانیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، هلند، ژاپن، روسیه، چین، هند، عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه واقع شده‌اند.» وی تصریح کرد: «با توجه به محدودیت منابع، سعی کردیم نمایشگاه‌ها را به بازارهای هدف نزدیک کنیم. برخی از کشورها همچون امارات بازار هدف ما نیست بنابراین در نمایشگاه گردشگری آن نیز شرکت نخواهیم کرد؛ اما برلین آلمان بازار هدف ما به شمار می‌رود و در نمایشگاه آن نیز شرکت خواهیم کرد. حدود ۱۵ نمایشگاه دیگر نیز هستند که جزو بازارهای هدف ما تلقی نمی‌شوند اما برای اینکه تورگردانان و بخش خصوصی از آن مطلع باشند، این نمایشگاه‌ها را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد تا هرکس که می‌خواهد در آن شرکت کند.»
 • انتقاد نماینده مجلس از طرح تعطیلات زمستانی

  خانه‌ملت: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به هزینه‌های بالای سفر، از طرح تعطیلی زمستانه مدارس به بهانه رونق گردشگری انتقاد کرد و افزود: «این طرح به منظور توسعه گردشگری در کشور در حالی مطرح می‌‎شود که بسیاری از زیرساخت‌های گردشگری از جمله حمل‌و‌نقل و اسکان مسافران با مشکل جدی مواجه است.»
 • شناسایی ۱۷ بازار هدف برای گردشگری کشور

  میراث‌آریا: تحقیقات بازار گردشگری شش کشور چین، عمان، عراق، آلمان، روسیه و جمهوری آذربایجان توسط گروه بازاریابی دفتر تبلیغات و برنامه‌ریزی معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی پایان یافته و هم‌اکنون به مرحله اجرایی رسیده است.
 • ریشه‌یابی کاهش تقاضای سفر اروپایی‌ها به ایران

  ایسنا: یک تورگردان مستقل، درباره هدف‌گذاری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر کشورهای همسایه با توجه به افزایش سفر آنها به ایران در چهار ماه گذشته اظهار کرد: «آنهایی که با کاهش ارزش ریال به ایران سفر می‌کنند و مواد غذایی از ایران می‌خرند و از کشور خارج می‌شوند، گردشگر نیستند. درست است آمار آنها در ترددها محاسبه می‌شود ولی گردشگر تعریف مشخصی دارد. گردشگر باید برای کشور درآمدزایی داشته باشد، نه آن‌که مرغ و گوشت و برنج و مایحتاج اولیه مردم را بخرد و به کشورش ببرد. گردشگر باید فرش و صنایع‌دستی بخرد، به هتل پول بدهد، موزه برود و برای دیدن آثار تاریخی پول خرج کند.»

بیشتر