آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۰۱

 • ماموریت سخت «همدان ۲۰۱۸»

  دنیای اقتصاد: ۵ تا ۷ شهریور ماه، ایران و استان همدان به مناسبت رویداد «همدان؛ پایتخت گردشگری آسیا» قرار است میزبان وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی باشد. با این همه، تاکنون کشورهایی که اعلام آمادگی و حضور کرده‌اند تنها شامل وزرای عراق، بنگلادش، افغانستان و سفرای کشورهای آذربایجان و اسپانیا می‌شود. همچنین این رویداد قرار است میزبان دبیرکل مجمع همکاری‌های آسیایی (ACD) نیز باشد. البته معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار امیدواری می‌کند تا زمان برگزاری این رویداد که کمتر از دو هفته به شروع آن باقی مانده وزرا و سفرای بیشتری از سایر کشورها برای حضور اعلام آمادگی کنند.
 • گشتی در مرز شمال غربی

  دنیای اقتصاد: اگر از گرمای تابستانی به ستوه آمده‌اید و تمایل دارید سفری آخر هفته‌ای به یکی از خنک‌ترین نقاط کشور با طبیعتی تماشایی داشته باشید، «دنیای اقتصاد» ماکو را به شما پیشنهاد می‌کند؛ شهری مرزی در شمال‌غرب کشور که آب‌وهوایی مطبوع، چشم‌اندازهای طبیعی بی‌همتا، پیشینه‌ای کهن و مردمانی خونگرم با آداب و سنن جذاب دارد و بازارهای آن برای خرید فوق‌العاده است.
 • حذف پروازهای چارتر در واکنش به گرانی‌های اخیر

  چمدان: مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اعلام اینکه بزرگ‌ترین معضل در بحث گرانی بلیت‌های هواپیما پرواز‌های چاتری است، از حذف این پرواز‌ها جهت مقابله با مشکل گرانی بلیت هواپیما خبر داد. محمدعلی اسفنانی درباره گرانی صددرصدی بلیت‌های هواپیما برای پرواز‌های خارجی و ۷۰ درصدی برای پرواز‌های داخلی اظهار کرد: «اعتقاد داریم این موضوع هرچند تابع عرضه و تقاضا است، اما باید سقفی داشته باشد؛ در غیر این‌صورت اتفاقات کنونی ادامه خواهد داشت و بنگاه‌ها هر قیمتی که بخواهند درنظر می‌گیرند.» وی خاطرنشان کرد: «اشکال اساسی‌تر که به جد دنبال برطرف کردن آن هستیم پرواز‌های چارتری است که بزرگترین معضل در بحث گرانی بلیت‌های هواپیما محسوب می‌شود؛ چراکه فرد یا افرادی یا یک آژانس تمامی بلیت‌ها را خریداری می‌کنند و گاهی چند آژانس این بلیت‌ها را با هم ردوبدل می‌کنند و آن کسی که در آخر بلیت‌ها را به مردم می‌فروشد به بالاترین قیمت عرضه می‌کند.»
 • نقش توریستی دریای «کاسپین» در تاریخ

  حمیرا محب علی / روزنامه‌نگار
  دریای خزر یا کاسپین این روزها سوژه بسیاری از محافل حقوقی جهان است. امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر ازسوی کشورهای ساحلی این دریا نگاه‌های بسیاری را معطوف موقعیت دریای خزر کرده است. اگرچه این کنوانسیون، مرزهای سیاسی این دریا و مبانی حقوقی آن را تعریف می‌کند اما اعتبار این دریا و اهمیت آن در گردشگری ایران فراتر از مرزبندی‌های سیاسی است و شاید همین توجه فرصتی برای بررسی موقعیت این دریا از منظرهای مختلف باشد. این خاصیتِ پدیده‌های جغرافیایی بزرگ است که در گذر زمان برای خودشان هویت‌های غیرجغرافیایی پیدا می‌کنند؛ مثل دماوند که فقط یک کوه نیست بلکه اسطوره‌ای فرهنگی است، خزر هم از همین گونه است. خزر را می‌توان اسطوره‌ای در گردشگری ایران دانست. شاید نگاهی به نقش تاریخی این دریاچه بتواند ابعاد این اسطورگی را بیشتر به نمایش بگذارد.
 • کمبودهای توسعه گردشگری زیارتی در کشور

  باشگاه خبرنگاران جوان: رئیس جامعه هتلداران اظهار کرد: «اماکن مقدس و مذهبی در ایران مراکز مهمی برای جذب گردشگر هستند اما عملکرد کشور در توسعه گردشگری زیارتی ضعیف بوده است.» جمشید حمزه‌زاده افزود: «ایران در زمینه جاذبه‌های گردشگری اماکن مقدس از کشورهای مطرح جهان است و بالغ بر ۱۰ هزار مکان مقدس و زیارتی در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد حدود هزار و دویست مورد ثبت ملی شده است؛ یعنی علاوه بر اینکه این اماکن ارزش معنوی دارند به‌عنوان جاذبه گردشگری نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.» وی تصریح کرد: «این اماکن مقدس می‌توانند برای شیعیان و پیروان سایر ادیان مورد توجه قرار بگیرد و در درآمدزایی و اشتغال‌زایی نقش‌آفرینی کنند. باید برنامه‌ریزی صحیحی برای توسعه گردشگری زیارتی داشته باشیم و بازار‌یابی، حضور در رسانه‌ها، تبلیغات و توسعه زیرساخت‌ها مورد توجه قرار بگیرد؛ این درحالی است که بسیاری از این اماکن از لحاظ زیرساختی از جمله دسترسی به راه‌های هوایی و زمینی دچار مشکل هستند.»
 • درآمد گردشگری ترکیه از همکاری با ایران، چین و روسیه

  ایسنا: همکاری گردشگری ترکیه با سه کشور ایران، روسیه و چین در سال جاری میلادی، درآمد ۱۰ میلیارد دلاری را برای صنعت گردشگری این کشور به همراه خواهد آورد. به گزارش دیلی صباح، در سایه تهدیدهای آمریکا، کشورهای ترکیه، ایران، روسیه و چین قرار است همکاری گسترده‌تری را در حوزه گردشگری آغاز کنند و بر اساس برآوردهای اعلام شده، ترکیه در نیمه دوم سال جاری میلادی پذیرای ۶ میلیون گردشگر روس خواهد بود و انتظار می‌رود شمار گردشگران ایرانی و چینی نیز در این کشور با افزایش دو برابری همراه باشد.
 • موانع افزایش سفرهای ورودی

  ایسنا: عضو جامعه تورگردانان ایران درباره دلایل کاهش سفر گردشگران خارجی به ایران به رغم افزایش نرخ ارز گفت: «گردشگر خارجی معمولا به کشوری سفر می‌کند که امنیت آن تامین باشد و خطری او را تهدید نکند. درست است که ایران در خاورمیانه کشور امنی به شمار می‌آید، ولی این شرایط را فقط ما حس می‌کنیم؛ تصویری که رسانه‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی آسیایی‌ها از ایران نشان می‌دهند، کشوری بحران‌زده است که به‌زودی در آن نزاع داخلی یا جنگی با نفوذ نیروهای خارجی اتفاق خواهد افتاد.» مصطفی شفیعی‌شکیب به اثرات این تصویرسازی در سفر گردشگران خارجی به ایران اشاره کرد و افزود: «بهار امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، سفر گردشگران خارجی تا بیش از ۳۰‌درصد کاهش داشته است. این آمار را به استناد تعداد تورهای انجام شده در آژانس خودم و سایر همکارانم ارائه می‌دهم.»

بیشتر