• «تعطیلی پنج‌شنبه» به نفع گردشگری

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: اخیرا طرحی در مجلس مطرح شده است که ادارات مراکز استان‌ها دو روز در هفته تعطیل باشند. برخی نمایندگان مجلس با ارائه این طرح پیشنهاد داده‌اند روز پنج‌شنبه تمام مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها مانند تهران تعطیل شوند.
 • معافیت تورهای ورودی از مالیات بر ارزش افزوده

  دنیای اقتصاد: پس از مدت‌ها کشمکش بر سر معافیت تورهای ورودی به کشور از مالیات بر ارزش افزوده، حالا خبرگزاری «مهر» اعلام کرده با این معافیت موافقت شده است و رسما تورهای ورودی به‌عنوان یکی از مصادیق ارزآوری و صادرات خدمات شناخته خواهند شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، تورگردانان پیش از این برای حذف مالیات بر ارزش افزوده تورهای ورودی بارها از مجاری مختلفی از جمله کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی رایزنی کرده و تاکید می‌کردند که تورهای ورودی از مالیات و عوارض معاف بوده و دریافت مالیات بر ارزش افزوده از شرکت‌های خارجی که مسافر به ایران می‌فرستند، غیرممکن است؛ چراکه این شرکت‌ها گمان می‌کردند تورهای ایرانی براساس این قانون قصد سوءاستفاده از تورهای خارجی را دارند. استدلال دیگر نیز این بود که مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر مصرف است؛ در حالیکه گردشگر به ایران نیامده و از خدمات وکالایی استفاده نکرده، پس چطور باید مالیات بر ارزش افزوده از او دریافت کرد؟
 • اعتراض به ساخت فرودگاه در جوار «ماچوپیچو»

  ایسنا: به دنبال برنامه ساخت فرودگاه بین‌المللی در نزدیکی «ماچوپیچو»ی پرو اعتراض مردم این کشور در مخالفت با این اقدام شدت گرفته است. به گزارش آرت نیوزپیپر، باستان‌شناسان، تاریخدانان‌، راهنماهای تورهای گردشگری و دیگر اقشار جامعه از دولت می‌خواهند، برنامه ساخت یک فرودگاه بین‌المللی را در نزدیکی بنای تاریخی «ماچو پیچو» متوقف کند. طرح ساخت و ساز چند میلیارد دلاری این فرودگاه که به منظور کوتاه کردن زمان مسافرت گردشگران عازم به این منطقه ارائه شده، اوایل سال جاری در حالی آغاز شد که چند بولدوزر بخش اعظمی از زمین‌های نزدیک به ورودی «دره مقدس» را هموار کردند.
 • بقایای جنگی خرمشهر به کمک گردشگری می‌آید؟

  ایلنا: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر گفت: «با حفظ بناهای باقی‎مانده از دوران جنگ، این بناها به‌عنوان بخشی از محور گردشگری این شهرستان در توسعه این صنعت مورد توجه قرار خواهند گرفت.»
 • بازاریابی متمرکز در فضای دیجیتال گردشگری

  وحید روستایی مشاور بازارسازی و برندینگ
  بارها پیش آمده که برای محصولی خاص روش‌های تبلیغاتی عام استفاده شده اما حداقل کارآیی با پرداخت حداکثر هزینه به دست می‌آید. سردرگمی در این میزان از نتیجه در یک شرکت گردشگری از آنجا شکل می‌گیرد که ما هنوز بر این تفکر خود پایبند هستیم که تبلیغ هرچه بیشتر، بهتر. اما در شرایطی که فضای دیجیتال بررسی دقیق فرآیندهای فروش و بازاریابی را آسان‌تر کرده و اطلاعات به راحتی می‌تواند استخراج شود، آیا این تفکر دیگر جایگاهی خواهد داشت؟ چطور می‌توان عملکرد بخش بازاریابی را براساس محصول در فضای دیجیتال بهبود بخشید؟ برای حل این مساله، «نیچ مارکتینگ» یا «بازاریابی متمرکز» به کمک صنعت گردشگری آمده است.
 • عملکرد جهانی گردشگری در ۲۰۱۹

  پرستو فخاریان
  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش بارومتر سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) نشان می‌دهد تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴درصد رشد داشته؛ رشدی که البته پایین‌تر از ۶درصد رشد میانگین در دو سال اخیر بوده است.
 • زمین رایگان به هتل‌های کلان‌شهرها نمی‌رسد

  ایلنا: علی مولایی، معاون دفتر تسهیلات و تامین منابع معاونت سرمایه‌گذاری امور حقوقی و مجلس در توضیح چگونگی عملیاتی شدن تامین ۵۰۰ نقطه از سطح کشور برای ساخت هتل و سایر تاسیسات محرک بخش گردشگری به‌صورت رایگان یا اقساط بلندمدت حداقل ۲۰ ساله گفت: «دستگاه‌های متولی و دخیل در حوزه اراضی این مناطق را مشخص و به سازمان میراث و گردشگری معرفی می‌کنند. سپس ما به‌عنوان متولی گردشگری، پس از بررسی‌های اولیه، بسته‌های سرمایه‌گذاری را تهیه و به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهیم.
 • دو نگاه به تامین زمین رایگان هتل‌ها

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری با پیشنهاد علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در زمینه تامین زمین موردنیاز برای ساخت هتل و اجرای طرح‌های گردشگری در ۵۰۰ نقطه از کشور به‌صورت رایگان یا با اقساط ۲۰ ساله موافقت کرده است. معاون رئیس‌جمهوری در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار آن شده بود که رئیس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی نسبت به تامین زمین موردنیاز در ۵۰۰ نقطه از کشور برای ساخت هتل و سایر تاسیسات محرک بخش گردشگری به‌صورت رایگان یا با اقساط بلند مدت حداقل ۲۰ساله دستورات لازم را بدهد تا این سازمان در قالب فرصت‌های سرمایه‌گذاری به متقاضیان واجد شرایط، این تسهیلات را ارائه دهد. اما این موضوع دو دیدگاه را در میان هتلداران ایجاد کرده است. برخی بر این عقیده هستند که چنین طرحی عملا باری از روی دوش مشکلات گردشگری برنخواهد داشت و آن را در شرایط کنونی گردشگری کشور، الزامی و راهگشا نمی‌دانند؛ حتی ممکن است بستری برای ایجاد رانت شود. اما برخی دیگر معتقدند اگر چنین طرحی برخی الزامات و شروط را رعایت کند و با ساز و کاری مناسب اجرایی شود، می‌تواند گرهی از وضعیت هتلداری کشور باز کند.
 • جزئیات پروژه برند ملی گردشگری

  دنیای اقتصاد: معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست با تیم اجرایی و مشاوران «پروژه ملی گردشگری» که در حال تعریف و تبیین برند صنعت گردشگری کشور هستند، گفت: «دستیابی به برند ملی کشور در قالب مگاپروژه برند گردشگری ایران شامل ۸ زیرپروژه از جمله «تشکیل شورای‌عالی برند گردشگری»، «تعیین استراتژی برند و هویت بصری آن»، «جریان‌سازی موضوع برند گردشگری میان فعالان حوزه صنعت گردشگری»، «استانداردسازی شرایط احراز و دریافت برند»، «آماده‌سازی اقلام بازاریابی و آغاز به‌کار برند گردشگری» است که تاکنون دو فاز آن به اتمام رسیده و دستاوردهای حاصل به صورت همزمان در تصمیم‌گیری‌های اجرایی و عملیاتی به کار گرفته شده است.»
 • درباره برند نوظهور جهانی آفریقا

  محمدرضا رستمی/ کارشناس برندسازی مکانی (شهری، ملی و گردشگری)/ معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق مناطق آزاد
  وقتی از آفریقا می‌شنوید، چه احساس و تصویری در ذهن شما پدیدار می‌شود؟ آیا آفریقای ذهنی شما از ۲۰ سال پیش به این‌سو با تغییراتی مواجه بوده است؟ آیا اقتصاد و صنعت آفریقا در حوزه‌های کشاورزی، معدنی، نفتی، ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شما قابل توجه است؟ آیا برای گردشگری در دنیا یکی از مقاصدی که به ذهنتان می‌رسد کشورهای آفریقایی است یا خیر؟ سوالات متعددی که روشنگر موفقیت یا عدم موفقیت برنامه برند آفریقای متحد پس از ۵۰ سال از اتحاد آنها است. آنها در تاریخ ۲۵ ماه مه سال ۲۰۱۳، چشم‌انداز «آفریقای جدید و کاملا آزاد» را با شعار «صلح و رفاه» در اتیوپی جشن گرفتند. در همین راستا برای تقویت جایگاه برند آفریقای متحد، این آفریقای جدید و کاملاً آزاد در نهم جولای سال ۲۰۰۲ در دوربان آفریقای جنوبی -که به‌طور نمادین آخرین کشور مستعمره آفریقایی بود- تشکیل نشست سران داد و سازمان وحدت آفریقا با «برندسازی مجدد» به اتحادیه آفریقا تغییر نام یافت.
 • مشوق مالیاتی برای حامیان آثار تاریخی

  پرستو فخاریان
  دنیای اقتصاد: براساس قانون بودجه سال ۹۸، از این پس در صورتی که صاحبان سرمایه و کسب‌وکارها در حفظ، نگهداری و مرمت میراث فرهنگی کمک مالی کنند، این هزینه‌کرد آنها به‌عنوان اسناد مثبته نزد سازمان امور مالیاتی شناخته خواهد شد؛ موضوعی که پیش از این درخصوص ساخت مدرسه یا مسجد اعمال می‌شد. به این ترتیب، بسیاری از صنایع و کارخانه‌هایی که در اطراف بناهای تاریخی و آثار فرهنگی قرار دارند بخشی از سود سرمایه خود را به میراث تاریخی منطقه‌شان تزریق خواهند کرد؛ امری که می‌تواند گوشه‌ای از چالش کمبود بودجه در بخش میراث فرهنگی را پوشش دهد.
 • انجام تحقیقات بازار در کشورهای هدف گردشگری ایران

  تحقیقات بازارگردشگری به منظور شناخت نسبی از قابلیت‌های عرضه و تقاضای گردشگری در کشورهای هدف ایران انجام شد. به گزارش روابط عمومی معاونت گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، محمدابراهیم لاریجانی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری با اعلام این خبرگفت: «طبق دستور ریاست سازمان از نیمه دوم سال ۹۷ افزایش شناخت بازارهای هدف گردشگری ایران به منظور بازاریابی آگاهانه و مبتنی بر واقعیت بازار در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.»
 • ابزارتشویق چینی‌ها برای سفر به ایران

  ایرنا: معاون همکاری‌های بین‌المللی وزیر فرهنگ و گردشگری چین تاکید کرد: «ایران می‌تواند بازار بزرگی برای گردشگران چینی باشد؛ اما لازم است اطلاعات و تسهیلات بیشتری از سوی تهران در اختیار این گردشگران قرار گیرد.» جانگ شی لونگ یکی از زمینه‌های تشویق گردشگران چینی برای سفر به ایران را تسهیل در زمینه صدور روادید اعلام کرد و گفت: «امیدواریم ایران در این زمینه تسهیلات بیشتری برای گردشگران چینی در نظر بگیرد.»
 • اعلام موزه‌های برتر ایران

  دنیای‌اقتصاد: موزه‌های برتر در حالی به مناسبت روز جهانی موزه‌ها توسط ایکوم ایران معرفی شدند که کارشناسان معتقدند لزوم پیشرفت و توسعه‌ موزه‌ها در جذب بازدیدکننده این است که در ارائه آثار خلاقیت بیشتری به خرج دهند. علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در مراسم اعلام موزه‌های برتر، با اشاره به شعار ۲۰۱۹ شورای بین‌المللی موزه‌ها که «موزه‌ها به‌مثابه کانون‌های فرهنگی: آینده سنت‌ها» است تاکید داشت موزه‌ها محلی برای اشاعه سنت‌ها هستند و مکان‌هایی هستند که این سنت‌ها را به آینده پیوند می‌زنند. او همچنین با بیان اینکه ارتباط مردم با موزه‌ها آنقدر عمیق شده که طی سال‌های اخیر شاهد افزایش چشمگیر تاسیس موزه‌ها هستیم از تفاهم‌نامه‌ای یاد کرد که به‌زودی با وزارت آموزش‌وپرورش امضا خواهد شد تا موضوع موزه و موزه‌داری به دانش‌آموزان نیز آموزش داده شود.
 • تدوین استراتژی توسعه گردشگری شمال‌غرب با مشاوره ژاپنی

  ایرنا: مشاور جایکا در زمینه صنعت توریسم در ایران گفت: «نیازسنجی و رصد امکانات گردشگری موجود در شمال‌غرب کشور در قالب همکاری جایکا (آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن) و سازمان میراث‌فرهنگی انجام می‌شود.» تتسوا‌ای‌سونو در نشست تدوین استراتژی توسعه گردشگری شمال‌غرب کشور در ارومیه افزود: «پیرو هماهنگی‌های قبلی به منظور بهره‌‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های موجود بین‌المللی، برنامه مدیریت و توسعه گردشگری استان‌های شمال‌غرب کشور پیشنهاد و برنامه‌‌ریزی برای آغاز مراحل اجرایی آن انجام شده است.» وی اضافه کرد: «ایجاد و اعمال مدیریت یکپارچه، توسعه و افزایش سرمایه‌گذاری در توسعه توریسم و بالا بردن میزان مشارکت جوامع در این زمینه توسعه در قالب این همکاری محسوب می‌شود.» ای‌سونو خاطرنشان کرد: «طرح جامع گردشگری عنوان هفت استان شمال‌غرب کشور شامل آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل، کردستان، قزوین و زنجان تدوین خواهد شد. مشاوران جایکا هم‌اکنون با حضور در این استان‌ها در زمینه امکان‌سنجی و جمع‌آوری اطلاعات فعال هستند که اگر این طرح امسال آغاز شود در سال ۲۰۲۲ طرح نهایی آماده خواهد شد.»

بیشتر