آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۹۴

 • تاثیر بسته جدید ارزی بر سفرهای خارجی

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: براساس بسته ارزی جدید دولت، تخصیص ارز مسافرتی به نرخ رسمی متوقف شده است؛ ارزی که به عقیده بسیاری در سفرهای خروجی اخلال ایجاد کرده و یارانه‌ای محسوب می‌شد که دولت از محل منابع محدودش به مسافران خروجی می‌داد و همیشه مورد انتقاد کارشناسان و فعالان حوزه گردشگری قرار می‌گرفت. البته تا زمانی که بانک مرکزی بخشنامه‌ای برای بانک‌های عامل منتشر نکند، همچنان این بانک‌ها ارز مسافرتی را پرداخت می‌کنند و کسانی که حواله دارند نیز می‌توانند ارز مسافرتی‌شان را از فرودگاه بگیرند. حالا اگر پرداخت ارز مسافرتی متوقف شود، برخی پیش‌بینی‌ها براین مبنا است که احتمالا سفرهای خروجی نیز با کاهش روبه‌رو شود. البته فعالان این حوزه معتقدند این کاهش در کوتاه‌مدت رخ می‌دهد و در بلندمدت با خروج از شوک، بازار بار دیگر به روال سابق برمی‌گردد. اما در همین بازه زمانی کوتاه ممکن است کسب و کارهای گردشگری با کاهش درآمد از محل سفر خروجی مواجه شوند؛ به‌ویژه آژانس‌هایی که تمرکزشان در سفرهای خروجی بوده باید برای جبران این کسری درآمد چه کنند؟ بسیاری پیشنهاد می‌دهند که این آژانس‌ها لازم است در دو حوزه دیگر سفر ورودی و داخلی نیز ورود کنند تا بتوانند خلأ بازار سفر خروجی را جبران کنند.
 • اعطای۵۸۰ میلیارد تومان یارانه به مسافران خروجی بهار

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه خبرگزاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور خبری از رئیس این سازمان منتشر کرد که در آن از قول علی‌اصغر مونسان اعلام شده بود میزان ارزی که گردشگران خروجی سال گذشته از ایران خارج کرده‌اند، از سوی بانک مرکزی ۲۴۲میلیون یورو بوده است. این خبر روز گذشته از سوی روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی تکذیب و اشتباه در تنظیم خبر عنوان شده است.
 • میراث فرهنگی مرجع صدور مجوز آژانس‌ها می‌شود

  مهر: سازمان میراث فرهنگی تنها مرجع صدور مجوز فعالیت آژانس‌ها در اجرای تورهای گردشگری، فروش بلیت‌های هواپیمایی و تورهای زیارتی می‌شود. این اقدام به تصویب رسیده اما مطالعات کارشناسی آن ادامه دارد.
 • رشد گردشگران مشهد در پی ارزانی سفر به ایران

  ایرنا: سرپرست معاونت گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌رضوی از افزایش ۹۳ درصدی اسکان مسافران خارجی در ۱۰ روز نخست مرداد در مقایسه با مدت مشابه پارسال خبر داد. یوسف بیدخوری با اعلام این خبر افزود: «سال گذشته در این بازه زمانی میزان ورود و ثبت اقامت مسافران و زائران خارجی در واحدهای اقامتی استان ۳۱ هزار نفر بود که امسال این رقم به حدود ۶۰ هزار نفر افزایش یافته است. همچنین مجموعا و از ابتدای تابستان امسال ۸ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۷۲۱ مسافر وارد خراسان رضوی شده‌اند که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴ درصد رشد داشته است.» وی دلیل افزایش اقامت را ناشی از نوسانات قیمت ارز عنوان کرد و ادامه داد: «با توجه به تغییرات به وجود آمده در بازار ارز، حرکت موجی از مسافران به ایران و به‌خصوص خراسان‌رضوی و مشهد آغاز شده است.»
 • ۸دلیل اهمیت تلفن‌همراه در هتلداری

  مسعود غلامی‌/ مدرس دانشگاه عباس بیدگلی / مدرس دانشگاه
  پیشرفت‌های تکنولوژیکی، به‌ویژه تکنولوژی‌های تلفن‌همراه، عمر بشر را تا حد زیادی تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. خواندن ایمیل‌ها از طریق گوشی‌های هوشمند یا چک کردن اخبار به‌صورت آنلاین به واقعیت‌های امروز تبدیل‌شده است. اکنون در جهانی زندگی می‌کنیم که انتظارات میهمانان به‌طور چشمگیری افزایش‌یافته است. در طول دهه گذشته، تکنولوژی تمایل مردم را جهت دریافت خدمات فوری، راحت و ارزان افزایش داده است.
 • آغاز بازسازی آرامگاه روزنامه‌نگاران مشروطه‌خواه

  ایسنا: نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران از آغاز مرمت محل دفن دو روزنامه‌نگار مشروطه خبر داد و افزود: «ملک‌المتکلمین و صور اسرافیل دو روزنامه‌نگار مشروطه‌خواه به همراه سه فرزند ملک‌المتکلمین و همسرش در بنایی که جنب بیمارستان لقمان قرار دارد دفن شده‌اند. این بنا که به‌‌رغم آنکه در سال ۸۵ به ثبت میراث در آمده، در سال‌های اخیر رو به ویرانی رفته و بخش‌هایی از آن تخریب شده است.» ‎الهام فخاری با اعلام ‎این خبر افزود: «در پی تذکر به شهرداری در سال گذشته درخصوص ‎وضعیت آرامگاه مشروطه‌خواهان روزنامه‌نگار، یک ماه پیش اولین بازدید میدانی از این محل انجام شد. اکنون نیز پیرو قرار با مدیرعامل سازمان زیباسازی و شهردار منطقه ۱۱، برای سرکشی نوبت دوم در این مکان حاضر شدیم. هرچند هنوز پالایش میدانی و بازسازی انجام نشده ولی برپایه گزارش ساکنان بنا و مدیران شهری، اخیرا کار اسکلت‌بندی فلزی آغاز شده است.»
 • لزوم برابری نرخ ارزی و ریالی هتل‌ها

  ایسنا: رئیس جامعه هتلداران ایران اظهار کرد: «دو نرخی و یا ارزی شدن هتل‌ها، میانبری برای گران‌تر کردن کرایه اتاق‌ها نیست.» جمشید حمزه‌زاده که چندی پیش از تعیین نرخ ارزی برای کرایه هتل‌ها خبر داده بود، در ادامه افزود: «این اقدام صرفا برای شفاف‌سازی در نرخ اقامت هتل‌های ایران انجام می‌شود؛ چراکه نوسانات ارزی برای مسافران خارجی بلاتکلیفی به‌وجود آورده و آنها را ناراضی کرده است. از طرفی پیش از اعلام سیاست ارزی جدید دولت، به‌خاطر تعطیلی صرافی‌ها تبدیل ارز به ریال محدودیت و ممنوعیت‌هایی را برای خارجی‌ها به همراه داشته است. در این شرایط متاسفانه بعضی از کارکنان هتل‌ها شخصا به تبدیل ارز مسافران اقدام می‌کردند که ابهاماتی را پیش آورده است.»
 • ابهام‌زدایی از بودجه «میراث‌فرهنگی»با وزارتخانه شدن

  ایلنا: رئیس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به اینکه با وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بودجه آن مشخص خواهد بود، اظهار کرد: «در وزارتخانه تمام سرفصل‌ها و هزینه‌کردها مشخص خواهد بود. در چنین شرایطی فعالان عرصه گردشگری نیز می‌توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند که به‌طور مثال بودجه تبلیغات حوزه گردشگری چقدر خواهد شد.»
 • برگزاری دهمین نمایشگاه گردشگری کیش

  گروه بنگاه‌ها: ده‌ها بنگاه، شرکت و سازمان حوزه صنعت گردشگری و هتلداری ۵ تا ۸ شهریور ماه با حضور در دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری کیش، تولیدات و خدمات خودشان را ارائه می‌کنند. به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی این نمایشگاه، در دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، صنعت هتلداری و خدمات سفر صنعت هتلداری و خدمات سفر که با حمایت و مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و سازمان منطقه آزادکیش برگزار می‌شود، بیش از ۱۵۰ شرکت از سراسر کشور جدیدترین تجهیزات و خدمات مختلف صنعت گردشگری و هتلداری را عرضه و به نمایش عموم می‌گذارند.

بیشتر