آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • روایت «اکونومیست» از بازار جهانی توریسم سلامت

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: نشریه معتبر اقتصادی «اکونومیست»، حجم اقتصاد گردشگری سلامت در جهان را که با سرعتی پرشتاب در حال توسعه است تا ۶۱ میلیارد دلار در سال تخمین می‌زند و از همین رهگذر است که کشورهایی همچون امارات متحده عربی، کرواسی و کره جنوبی روی این حوزه تمرکز ویژه‌ و مراکز مجهزی برای جذب گردشگران بیمار راه‌اندازی کرده‌اند. اکونومیست چنین تحلیل می‌کند که بخشی از انگیزه‌های سفر این دسته از گردشگران برخاسته از این امر است که کیفیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کشور مبدا از سطح مناسبی برخوردار نیست. از طرف دیگر، این رسانه بخشی از انگیزه‌های شکل‌دهنده سفرهای درمانی را انگیزه‌های مالی می‌داند که به‌دنبال گران شدن هزینه‌های درمان در کشورهای ثروتمند، شهروندان این کشورها برای درمان ارزان به کشورهایی سفر می‌کنند که با لحاظ کردن تبدیل ارز، هزینه‌های درمانی در آنها پایین‌تر است. به‌رغم آنکه در این گزارش اشاره‌ای به ایران و ظرفیت‌های کشورمان در حوزه گردشگری سلامت نشده، اما کارشناسان بر این باورند که ایران در این زمینه از ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار است و سیاست‌گذاران با بهره‌گیری از ریال ارزان در شرایط کنونی، می‌توانند زمینه‌ساز حضور این گردشگران شوند.
 • عوامل موثر بر رفتار گردشگری پایدار

  دنیای اقتصاد: گردشگری ‌پایدار ‌به ‌واسطه ‌آسیب‌ حداقلی ‌به ‌مقاصد ‌و‌ جوامع‌ میزبان ‌به‌عنوان ‌شیوه‌ای ‌مطلوب‌ از ‌گردشگری ‌مورد ‌توجه ‌مدیران ‌و ‌محققان ‌حوزه ‌گردشگری ‌قرار ‌گرفته ‌است. از آنجا که این ‌شیوه ‌سفر ‌غالبا با ‌قیمت‌ بالاتر ‌و‌ راحتی‌ کمتر ‌همراه ‌است،‌ یکی ‌از ‌سوالات‌ اساسی ‌کمتر ‌بررسی‌شده ‌در ‌مورد ‌رفتار ‌گردشگری‌ پایدار ‌این ‌است‌ که‌ این‌ افراد ‌تا ‌چه ‌اندازه ‌بر ‌اساس ‌مشخصات ‌عملکردی ‌سفر مانند ‌قیمت، ‌کیفیت ‌و ‌راحتی تصمیم‌گیری ‌می‌کنند؟ ‌آیا ‌توجه‌ به ‌محیط‌زیست ‌به ‌این ‌معناست ‌که ‌مشخصات ‌کارکردی ‌سفر‌ در ‌تصمیمات ‌سفر ‌این ‌افراد ‌کم‌تاثیر ‌بوده یا ‌در ‌حاشیه ‌قرار ‌دارد؟
 • وقتی تغییرات آب‌وهوایی بر گردشگری اثرگذار می‌شود

  ایسنا: محققان دریافته‌اند که تغییر الگوهای آب‌وهوایی بر مناطقی که جذب توریست با شرایط خاصی دارند، بسیار مهم است، از این‌رو آگاهی درباره تغییرات سریع اقلیمی سیاره زمین و تاثیرات آن بر محیط طبیعی برای اهداف گردشگری بسیار اهمیت دارد. نقش تغییرات آب‌وهوایی در گردشگری همیشه موردنظر بوده؛ اما در بخش‌هایی که جذب گردشگر شرایط خاصی دارد، مانند مناطق کوهستانی و ساحلی بسیار مهم‌تر می‌شود. در عین حال، گردشگری باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) می‌شود که حمل‌ونقل گردشگران یکی از علل انتشار آن است. براساس این تحقیقات، تغییر الگوهای آب وهوایی در مقاصد توریستی و کشورهایی که جذب توریست به مقاصد خاصی دارند، در رفاه گردشگران و تصمیمات آنها تاثیر خواهد گذاشت. در واقع تغییر الگوهای آب و هوایی بر جذب گردشگر، کسب و کارهای گردشگری، جوامع میزبان، صنایع‌دستی و ساختمانی تاثیر خواهد گذاشت.
 • ماندن در کورس رقابت با هتل‌ها از طریق تلفن همراه

  مسعود غلامی / مدرس دانشگاه عباس بیدگلی / مدرس دانشگاه
  چرا مردم در حال‌حاضر ترجیح می‌دهند از طریق برنامه‌های موبایلی رزرو بلیت و هتل را انجام دهند؟ چند درصد مردم به این کار علاقه دارند؟ آیا در آینده این کار سرعت بیشتری خواهد گرفت؟ مهمانان چه می‌خواهند؟ چه‌کاری باید کرد؟ اینها نمونه‌ای از پرسش‌هایی است که همه دست‌اندرکاران صنعت هتل را درگیر کرده و در این مقاله سعی می‌شود که به‌طور مختصر به آن پرداخته شود.
 • کمپینی که باعث رشد گردشگران سعودی به ترکیه شد

  ایرنا: آمارهای رسمی مربوط به شمار گردشگران سعودی به ترکیه در سال‌های اخیر از افزایش قابل‌ملاحظه‌ای حکایت دارد؛ به‌طوری که می‌توان شاهد حضور انبوه شهروندان سعودی در خیابان‌های استانبول و سایر مناطق ترکیه بود. به گزارش القدس‌العربی، در ماه‌های اخیر همزمان با افزایش اختلافات آنکارا و ریاض، طرف‌های سعودی با راه‌اندازی کمپین‌های گسترده‌ای از گردشگران سعودی خواستند تعطیلات خود را در ترکیه نگذرانند زیرا این امر به تعبیر آنها به مثابه حمایت از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دشمن عربستان است. اما این کمپین نتیجه عکس داد و شمار گردشگران سعودی به ترکیه نه‌تنها کاهش نیافت بلکه افزایش قابل‌ملاحظه‌ای نشان داد. بر اساس بیانیه‌های وزارت فرهنگ وگردشگری ترکیه شمار گردشگران سعودی به این کشور در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۶۵۰ هزار نفر بود؛ در حالی که در سال ۲۰۱۶این رقم ۵۳۰هزارنفر، در سال ۲۰۱۵بالغ بر ۴۵۰هزار نفر و در سال ۲۰۱۴بالغ بر ۳۴۱هزارتن برآورد می‌شد.
 • گام بعدی پارلمان بخش خصوصی برای دو روزه شدن تعطیلات

  سایت اتاق تهران: سرنوشت طرح ساماندهی تعطیلات که مدت‌هاست در دستورکار کمیسیون گردشگری اتاق تهران قرار دارد، در دهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران بار دیگر بررسی شد. محسن مهرعلیزاده، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران، در این مورد عنوان کرد که در نشستی قریب‌الوقوع با رئیس مجلس، پیشنهاد بخش‌خصوصی برای ساماندهی تعطیلات پایان هفته، یعنی افزایش تعطیلات پایان هفته به دو روز و تغییر روزهای آن به جمعه و شنبه را با او در میان خواهد گذاشت. او افزود: «رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز طرح مشابهی برای ساماندهی تعطیلات تهیه و از استانداران درخواست کرده است که از این طرح حمایت کنند.» محمود نجفی‌عرب، دیگر عضو این کمیسیون نیز بر این باور بود که برای پیشبرد طرح ساماندهی تعطیلات باید تقسیم کار صورت گیرد. او گفت: «این طرح بدون لابی‌گری قوی ذبح خواهد شد. بنابراین اتاق تهران و اتاق ایران باید مذاکرات دوره‌ای را پیش‌بینی کرده و مقامات کشور را از جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی توجیه کنند.» بر این اساس اعضای کمیسیون ضمن توافق نسبت به شکل‌گیری این تقسیم کار و پیشبرد مذاکرات ظرف سه تا چهار ماه آینده، مقرر کردند نامه‌ای برای طرح توجیهی ساماندهی تعطیلات برای ارائه به مقامات مسوول تهیه شود.
 • دلیل عقب‌ماندگی گردشگری ایران از زبان نماینده مجلس

  خانه ملت: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، قوانین دست و پاگیر را چالش بزرگ پیش‌روی توسعه صنعت توریسم ایران دانست و گفت: «مسوولان حوزه گردشگری در قرن بیستم مانده‌اند.» طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی با رد برخی اظهارات مبنی بر اینکه گردشگران ورودی به ایران نصف گردشگران خروجی‌اند، گفت: «با وضعیت نامطلوب فعلی در امر جذب گردشگر خارجی، بی‌شک از ۱۰ گردشگر ایرانی که به خارج سفر می‌کنند تنها یک گردشگر خارجی به ایران می‌آید و این آمارها مورد تایید نیست.»
 • ۵۰ دونده مطرح دنیا مهمان «اکوماراتن جنگل ابر» می‌َشوند

  ایسنا: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به برنامه‌ریزی این اداره کل برای برگزاری نخستین اکوماراتن جنگلی ایران در جنگل‌ابر شاهرود گفت: «این اکوماراتن از سال آینده در سطح بین‌المللی برگزار خواهد شد.» محمد جهانشاهی در اولین نشست هماهنگی اکوماراتن جنگل‌ابر افزود: «هدفگذاری میراث‌فرهنگی استان این است که این اکوماراتن به‌تدریج به یک برند شناخته‌شده بین‌المللی تبدیل شود.»‌ او با بیان اینکه برنامه‌هایی از این دست با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: «اکوماراتن جنگل‌ابر، ظرفیت تبلیغاتی بسیار خوبی برای معرفی استان داشته و می‌تواند زمینه‌ساز معرفی ظرفیت‌های متنوع گردشگری و جاذبه‌های این استان شود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر