آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۷۹

 • افت ۱۱درصدی گردشگران ورودی از قاره سبز

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد: به‌رغم رشد مثبت گردشگری ورودی به کشور در سال ۹۶، تعداد گردشگرانی که از اروپا در این سال به ایران سفر کردند، نسبت به سال ۹۵ به‌میزان ۱۱‌‌درصد افت پیدا کرده و گردشگران این قاره تنها سهمی ۵‌‌درصدی از کل گردشگران ورودی به کشور را به خود اختصاص داده‌اند. هرچند عمده گردشگران ورودی به ایران را کشورهای همسایه تشکیل می‌دهند و در تمامی جهان جذب توریست از کشورهای همسایه از اولویت ویژه‌ای برخوردار است، اما کارشناسان بر این باور هستند که ایران نباید از جذب گردشگران اروپایی غافل بماند؛ بخش قابل ملاحظه‌ای از گردشگران فرهنگی و تاریخی جهان از اروپایی‌ها تشکیل شده است و با توجه به غنای کشور در این حوزه از گردشگری، گردشگران ولخرج اروپایی می‌توانند تبدیل به بازاری جدی برای صنعت توریسم ایران شوند.
 • صعود گردشگری ورودی از نردبان ارز واقعی

  دنیای‌اقتصاد: معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرد: «در بهار سال ۹۷ شاهد رشد ۳۰درصدی گردشگران ورودی بودیم. براساس آمار، یک‌میلیون و ۴۴۰هزار نفر در بهار ۹۷ به ایران سفر کرده‌اند و تعداد گردشگران خروجی نیز رشد منفی ۵درصدی را ثبت کرده است.» این خبر را خبرگزاری «میراث آریا» به نقل از علی‌اصغر مونسان نقل کرده و البته وی رقم دقیق خروجی‌ها را در سه ماه نخست امسال اعلام نکرده است. به نظر می‌رسد منبع آمار ورود و خروج گردشگران همچنان اداره مهاجرت است و هنوز برای تعیین دقیق اهداف گردشگران، به ویژه در زمینه سفرهای ورودی، سیستم جامع آماری و حساب‌های اقماری ایجاد نشده است.
 • پایان ناخوشایند تابستان برای آژانس‌ها؟

  دنیای اقتصاد: پایان تابستان امسال برای دفاتر مسافرتی پایان خوشی نخواهد بود؛ زیرا همانطور که پیش‌بینی‌ها نیز نشان می‌داد تعداد قابل‌توجهی از آژانس‌ها به تعدیل نیرو پرداخته‌اند.
 • سفر ۶۰۰ هزار گردشگر از جمهوری آذربایجان به ایران

  ایرنا: بیش از ۵۷۹ هزار شهروند جمهوری آذربایجان، در نیمه اول سال ۲۰۱۸میلادی به ایران سفر کردند. کمیته دولتی آمار جمهوری‌آذربایجان طی گزارشی در خبرگزاری آذرتاج اعلام کرد: در ۶ ماه اول سال‌جاری میلادی تعداد گردشگران جمهوری آذربایجان به ایران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸/ ۲۲درصد افزایش یافته است. براساس این گزارش، در نیمه اول سال‌جاری میلادی میزان سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به کشورهای خارجی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳/ ۶درصد افزایش یافته و به دو میلیون و ۲۰ هزار نفر رسیده است. ۷/ ۳۰درصد از گردشگران جمهوری آذربایجان در ۶ ماه نخست امسال به گرجستان، ۷/ ۲۸درصد به ایران، ۲/ ۲۱درصد به روسیه، ۷/ ۱۲درصد به ترکیه، ۷/ ۱درصد به اوکراین، ۲/ ۱درصد به امارات متحده عربی و ۸/ ۳درصد به کشورهای دیگر سفر کردند.
 • توفیق اسلوونی در زنجیره تامین سبز توریسم

  سیده یاسمین حسینی / دانشجوی دکترای گردشگری
  دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان در این بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند یک عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفقی که فعالان گردشگری در پیش گرفته‌اند نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند.
 • توضیح «میراث فرهنگی» درباره گزارش دو ماه‌و‌نیم قبل «دنیای‌اقتصاد»

  روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پیرو انتشار گزارشی باعنوان «تزریق آمار غلط به گردشگری» مورخ ۵/ ۲/ ۹۷ در روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، توضیحاتی را به دفتر روزنامه ارسال کرده است. این جوابیه به شرح زیر است:
 • برنامه‌های یک شرکت خصوصی برای سفر ارزان به مشهد

  گروه بنگاه‌ها: یک شرکت بخش خصوصی در جمع فعالان صنعت گردشگری مشهد، به تشریح برنامه‌های خود برای برقراری سفر ارزان به این شهر مهم سیاحتی زیارتی کشور پرداخت. به گزارش «دنیای اقتصاد» در این گردهمایی دستاوردها و خدمات اسنپ تریپ در راستای توسعه رزرو آنلاین هتل و کمک به گردشگری کشور با محوریت افزایش سفرهای داخلی بررسی شد.

بیشتر