آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۷۱

 • سیاست هندی برای توسعه توریسم داخلی

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: تابستان در ایران فصل اوج سفر گردشگران کشور محسوب می‌شود و مقصد بسیاری از این سفرها، نقاط گردشگری داخل کشور است. اما با این وجود توسعه گردشگری داخلی در کشور با چالش‌هایی مواجه است که به موجب آن حوزه سفرهای داخلی را با معضلاتی همراه کرده است؛ معضلاتی که نهایتا موجب می‌شود گردشگران کشور تجربه چندان شایسته‌ای از سفرهای داخلی خود نداشته باشند و با گذشت زمان از کیفیت این سفرها کاسته شود؛ امری که از جنبه آماری نیز قابل بررسی است. بنا به آخرین آمار‌های موجود در بهار سال ۹۵ حدود ۷۵ میلیون سفر داخلی صورت گرفت و این عدد در بهار سال ۹۶ به بیش از ۱۰۲ میلیون سفر رسید؛ این رشد بیش از ۳۳ درصدی درحالی در این بازه زمانی یکساله صورت گرفت که میزان توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی و اقامتی در سطح کشور و نقاط عمده گردشگری به‌هیچ عنوان با این رقم قابل مقایسه نیست و نتیجه آن تنها کاهش کیفیت سفر این حجم از مسافران بوده است.
 • سه ضلع تاریخ، فرهنگ و طبیعت در یک روستا

  دنیای اقتصاد: تماشای چشم‌اندازهای زیبا نعمتی است که نمی‌توان از آن گذشت. ایران سرشار از این زیبایی‌هاست و نقطه به نقطه آن دل‌انگیز است. روستای زیارت در گرگان یکی از این نعمات طبیعی کشور محسوب می‌شود که نباید خود را از دیدن این زیبایی محروم کنید؛ روستایی که سه ضلع تاریخ، فرهنگ و طبیعت را در خود جای داده است.
 • پیشنهاد برگزاری جمعه‌بازار صنایع‌دستی در عودلاجان

  میراث آریا: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در بازدید از بازار تاریخی عودلاجان، با اشاره به ظرفیت این بازار به‌عنوان یک مکان تاریخی و زیبا در تهران گفت: «این بازار باید به یک مکان جذاب گردشگری در پایتخت تبدیل شود.» علی‌اصغر مونسان برپایی جمعه‌بازار فروش محصولات صنایع‌دستی را عاملی برای کمک به رونق فروش و عرضه محصولات صنایع‌دستی در این بازار تاریخی دانست و خاطرنشان کرد: «برگزاری رویدادهای مختلف و جشنواره‌های گوناگون و جذاب و نیز هدایت تورهای گردشگری به این منطقه نیز می‌تواند عودلاجان را به یک مکان گردشگری جذاب در قلب تهران تبدیل کند.» معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به تبلیغات تلویزیونی تصریح کرد: «این بازار باید به‌شکل مناسبی معرفی شود. در این خصوص آمادگی داریم با همکاری کسبه بازار و شهرداری منطقه ۱۲ با اجرای تبلیغات تلویزیونی، این بازار به‌شکل خوبی به گردشگران و مردم تهران معرفی شود تا رونق فروش صنایع‌دستی را به‌دنبال داشته باشد.»
 • امکان‌سنجی گردشگری جنگ در ایران

  فرزاد میرزایی قلعه / مدرس دانشگاه
  با وجود اینکه کشور ایران دارای استعدادهای بالقوه بسیاری برای جذب گردشگر است ولی ضعف در برنامه‌ریزی و تدوین استراتژی‌های توسعه و همچنین ضعف در بخش اجرا و نبود فضای کارآفرینی و... باعث شده است صنعت گردشگری و به‌ویژه گردشگری جنگ جایگاه واقعی خود را به دست نیاورد. استان کرمانشاه از نواحی عمده گردشگری جنگ در قالب گردشگری دفاع مقدس (راهیان نور) محسوب می‌شود. این منطقه به‌رغم تمامی مسائل و مشکلات موجود از جمله بیکاری جوانان روستایی، خشکسالی‌های پی‌در‌پی، توفان ریزگرد‌ها در بخشی از سال، زیرساخت‌ها و امکانات بسیار محدود، ضعف مدیریتی برنامه‌های توسعه، بسته بودن مرز، تعطیلی فعالیت‌های مربوط به زائران عتبات عالیات و نیز تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی در ارتباط با بازارچه‌های مرزی و.... توانسته با استفاده از آثار به جا مانده ۸ سال دفاع مقدس هرساله بالغ بر چند هزار نفر از گردشگران مناطق عملیات دفاع مقدس را به خود جذب کند. حضور گردشگران و فعالیت‌های گردشگری می‌تواند در رشد استان موثر باشد اما در این زمینه برنامه‌ریزی مطلوبی صورت نگرفته است. در واقع یکی از ضرورت‌های بررسی ارتباط گردشگری دفاع مقدس با اقتصاد منطقه و بررسی استراتژی‌های توسعه آن، فقر نسبی و وابستگی به اقتصاد کشاورزی این استان است. طبیعتا گردشگری به‌عنوان یک راهبرد می‌تواند در افزایش این تنوع و کاهش فقر بسیار موثر باشد.
 • تلاش کیوتو برای فرار از هجوم گردشگران

  چمدان: مقامات کیوتو، پایتخت سابق ژاپن از حضور بیش ‌از حد گردشگران در این شهر به ستوه آمده‌اند و به‌دنبال راه‌حلی برای کنترل بازدیدکنندگان هستند. این درحالی است که با تلاش‌های دولت، این کشور در سال ۲۰۱۷ توانست رکورد ۷/ ۲۸میلیون بازدیدکننده را به ثبت برساند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۲ با افزایش ۲۵درصدی مواجه بود. هرچند به‌نظر می‌رسد سیاست‌های دولت ژاپن در توسعه اقتصاد صنعت گردشگری با موفقیت همراه بوده است اما در بعضی از شهرهایی که به‌اندازه توکیو بزرگ نیستند ازجمله کیوتو، رشد گردشگران خارج از کنترل بوده است؛ در این شهر دیدن تابلوهایی که در آنها نسبت به ممنوعیت موارد بی‌شماری اخطار داده شده، روبه‌روز بیشتر می‌شوند. برای مثال روی یکی از این تابلوها سلفی‌گرفتن، نشستن روی حصارها و خوردن و سیگارکشیدن در خیابان ممنوع شده است.
 • الزامات پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی

  ایرنا: معاون میراث فرهنگی با تاکید بر لزوم مدیریت و حفاظت جنگل های هیرکانی مطابق با استانداردهای یونسکو گفت: «جنگل‌های هیرکانی یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های زنده محسوب می‌شود که گونه‌های جانوری و گیاهی ارزشمندی دارد. از همین رو، بسیار اهمیت دارد که حفاظت و مدیریت آن در چارچوب ضوابط جهانی و مطابق با استانداردهای یونسکو باشد.»
 • استارت احیای سینماهای لاله‌زار

  چمدان: مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران گفت: «برنامه‌های مختلفی در حوزه احیای مجدد مجموعه‌های فرهنگی لاله‌زار با مدیریت رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، شهرداری و سازمان زیباسازی شروع خواهد شد.» علی محمد سعادتی افزود: «روز گذشته نخستین جلسه هماهنگی برای مرور برنامه‌هایی که تا کنون برای خیابان لاله‌زار تهیه شده و قابلیت اجرا دارد، برگزار ‌شد؛ هرچند موضوع لاله‌زار از سال ۹۵ در دستور کار شهرداری قرار داشته‌است و آخرین اقدام هم سنگفرش کردن کوچه رفاهی و بستن آن روی خودروها و موتور سیکلت‌ها و احیای خانه اتحادیه (دایی جان ناپلئون) بوده‌است.» مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران ادامه‌داد: «اکنون به دنبال آن هستیم تا با حمایت شهرداری، شورای شهر و وزارت فرهنگ و ارشاد، سینماهای لاله‌زار کم‌کم این ظرفیت را پیدا کند تا به مکانی فرهنگی- نمایشی تبدیل و امیدواریم این اقدام انگیزه‌ای شود برای سایر مالکان دارای بناهایی با کالبد تاریخی در محدوده خیابان لاله‌زار که با مرمت و احیای بناهای تاریخی، لاله‌زار شکلی فرهنگی- هویتی به خود بگیرد.»
 • احیای خانه مستوفی‌الممالک به کمک وزیر ارتباطات

  ایسنا: به درخواست یک خبرنگار حوزه میراث فرهنگی در متنی که خطاب به وزیر ارتباطات توئیت کرده بود، جامه عمل پوشانده شد. این خبرنگار در این توئیت از محمدجواد آذری‌جهرمی خواست تا به خانه‌ تاریخی مستوفی‌الممالک که در خطر نابودی قرار دارد رسیدگی شود.

بیشتر