آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۶۵

 • رشد تقاضای سفر داخلی در ضعف عرضه

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: آمارهای منتشر شده مرکز آمار نشان می‌دهد سفرهای داخلی هر سال نسبت به سال‌ قبل‌ افزایش داشته است. اما به باور کارشناسان این روند صعودی نشان‌دهنده بهبود خدمات گردشگری و بهبود عرضه نیست؛ بلکه بیشتر برخاسته از تقاضاست. براساس آمارهایی که از سفر داخلی منتشر شده ‌است، در طول بهار سال ۹۵، تعداد ۷۵میلیون و ۵۲۳ هزار و ۵۰ سفر و در بهار سال ۹۶، تعداد ۱۰۲ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۹۳۲ سفر رخ داده که رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد.
 • ادامه رقابت اقامتگاه‌های دولتی با بنگاه‌های خصوصی

  دنیای اقتصاد: در کنار عدم برخورداری از استقلال در نرخ‌گذاری، یکی از چالش‌های اساسی صنعت هتلداری و ارائه خدمات اقامتی در کشور، فعالیت اقامتگاه‌های غیرمجاز و غیرتخصصی در این حوزه است.
 • توضیح درباره «تعریف جنجالی از گردشگری»

  پس از آنکه اظهار نظر یک پزشک در یکی از برنامه‌های شبکه سه سیما درباره تعریف گردشگری، واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی برانگیخت، وی دوباره به این برنامه رفت و در این خصوص توضیح داد: «می‌خواستم ترم جدیدی از گردشگری را معرفی کنم که از خودمان و از خانه شروع می‌شود. منظورم این بود که ما اگر به دورترین نقطه دنیا هم که برویم، می‌خواهیم با حواس ۵ گانه مان تجربه‌گر باشیم. اما اگر همین حواس ۵ گانه را در خانه خود با امکاناتی که داریم تمرین نکنیم، چنانچه به دورترین نقطه هم برویم به همان اندازه از آن مکان درک خواهیم داشت که از خانه خود درک داریم. پس هر اندازه در خانه رفتارهای عادت گونه را کنار بگذاریم در سفرهای دور هم می‌توانیم لذت ببریم.» این پزشک که گویا مدیر یک هتل نیز هست، پیش از این در بخشی از سخنانش در برنامه مذکور گفته بود که گردشگری می‌تواند تغییر مکان غذا خوردن ما در منزل باشد!
 • سرنوشت اتاق‌های هتل در آینده نزدیک

  مسعود غلامی/ مدرس دانشگاه / دانشجوی دکترای تخصصی بازاریابی هتلداری
  واضح است که نقش سفر در زندگی در حال تغییر است. اکنون بیشتر مردم به سفر نه به‌عنوان یک کالای لوکس بلکه به‌عنوان یک حق نگاه می‌کنند و آن را بخش بااهمیتی از زندگی خود می‌دانند. آینده سفر و گردشگری به‌وسیله یک مجموعه پیچیده از نیروهای همگرا و همراه هدایت می‌شود که صنعت هتلداری در این میان نقش بسیار بارزی را ایفا می‌کند و این صنعت حتما تا سال ۲۰۲۰ دستخوش تغییرات بسیاری خواهد شد.
 • ثبت جهانی «ارسباران»؛ شاید وقتی دیگر

  ایسنا: اعضای کمیته میراث جهانی یونسکو با اتفاق نظر رای بر «دیفر» شدن پرونده ثبت جهانی منطقه حفاظت‌شده ارسباران دادند. پرونده ثبت جهانی منطقه حفاظت شده ارسباران به عنوان یک اثر طبیعی در چهل‌ودومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در منامه بحرین مورد بررسی قرار گرفت و اعضا به ایراد نظرات خود در این باره پرداختند.
 • گردشگران از هتل‌های کدام کشور ناراضی‌اند؟

  ایسنا: موسسه RewardExpert براساس اطلاعات هتل‌های یک تا پنج ستاره، میزان رضایت و نارضایتی گردشگران را در کشورهای مختلف اعلام کرد. به گزارش نیوز، نتایج این تحقیق بر اساس اطلاعات ۵/ ۳میلیون هتل از ۷۰ کشور جهان صورت گرفته است و در بازبینی این تحقیق نیز ۱۳ هزار و ۴۱۰ هتل از ۸۳ کشور مورد بررسی قرار گرفتند. طبق نتایج این بررسی، گردشگران از هتل‌های اسپانیا رضایت نداشتند و این کشور در صدر جدول به لحاظ نارضایتی گردشگران قرار گرفته است. روسیه از نظر جلب‌ رضایت گردشگران جایگاه اول را به خود اختصاص داده و از ۷۰ هزار و ۷۷۵ نظرسنجی هتل‌های پنج‌ستاره، ۱۶/ ۴۶درصد رضایت کسب کرده است. البته میزان رضایت از هتل‌های تک‌ستاره و دوستاره نیز بالا بوده است. استرالیا نیز با بررسی ۱۶۴ هزار و ۱۳۷ هتل پنج‌ستاره، ۴۶‌درصد رضایت کسب کرده و این میزان برای هتل‌های چهار ستاره نیز ۰۸/ ۳۵‌درصد بوده است.
 • تعدیل نیرو در هتل‌ها به دنبال کاهش ضریب اشغال

  ایلنا: رئیس اتحادیه هتلداران تهران از تعدیل نیرو در برخی هتل‌های کشور خبر داد.
 • آغاز نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی در «تبریز ۲۰۱۸»

  دنیای‌اقتصاد: به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی تبریز با ۲۲۰ غرفه و با محوریت معرفی، عرضه و حمایت از هنرهای دستی و سنتی هنرمندان ایرانی از امروز آغاز به‌کار می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، مرتضی آبدار با اعلام این خبر افزود: «در این نمایشگاه که هشتمین دوره از نمایشگاه صنایع‌دستی تبریز محسوب می‌شود، تشکل‌های مردم‌نهاد، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیز حضور فعال خواهند داشت.» وی خاطرنشان کرد: «این نمایشگاه علاوه‌بر فراهم آوردن زمینه رونق و ترویج صنایع‌دستی می‌تواند ظرفیتی برای معرفی تبریز ۲۰۱۸ برای میهمانان و حاضران در این نمایشگاه باشد.» براساس این خبر، نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی «تبریز ۲۰۱۸» از ۱۲ تا ۱۶ تیر ماه سال جاری، از ساعت ۱۶ تا ۲۲، در سالن امیرکبیر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تبریز برگزار خواهد شد.

بیشتر