آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۵۹

 • رشد برق‌آسای گردشگری در سرزمین آفتاب تابان

  دنیای اقتصاد: «اقامتگاه‌های ژاپن دیگر توانایی پاسخگویی به حجم گردشگرانی که مراجعه می‌کنند ندارند»، «سریع‌تر از آنکه ژاپن بتواند امکانات خود را در زمینه پذیرش و ارائه خدمات به گردشگران به‌روز کند، بر تعداد گردشگران خارجی که به ژاپن سفر می‌کنند افزوده می‌شود» و «به‌زودی ممکن است ژاپن برای پذیرش و ارائه خدمات به گردشگران خارجی، ناچار به جذب نیروی کار از خارج از مرزهای خود شود»؛ اینها توصیف معتبرترین رسانه اقتصادی جهان از صنعت گردشگری در ژاپن است. «اکونومیست» در گزارش اخیر خود به ارزیابی جهش صنعت گردشگری در ژاپن پرداخته و معتقد است ثبت جهش‌های خیره‌کننده در تعداد گردشگران خارجی پذیرش شده در ژاپن، صنعت گردشگری این کشور را دچار چالش‌هایی کرده است. هرچند تعداد گردشگران خارجی در این کشور از تعداد ۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۰ به بیش از ۲۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ رسیده است و چنین میزان رشدی برای صنعت گردشگری هر کشوری یک موهبت است، اما این کشور در زمینه زیرساخت‌ها، بازاریابی و خصوصا منابع انسانی با محدودیت‌هایی روبه‌رو است که به‌باور کارشناسان صنعت توریسم این کشور را با مشکلاتی مواجه کرده است.
 • اثر منفی گردشگری حیات وحش بر حیوانات

  ایسنا: طبق بررسی‌های انجام شده، گردشگری حیات‌وحش می‌تواند باعث تغییر رفتار غیرطبیعی در زیستگاه گونه‌ها و تغییر الگوهای تغذیه‌ای آنها شود. نتایج مطالعات انجام شده در دانشگاه آکسفورد حاکی از آن است که حیواناتی که در ارتباط با گردشگران و توریست‌های غواص هستند، در معرض خطر بوده و این موضوع می‌تواند بر سلامتی جاندارانی مانند کوسه‌ سفید تاثیر بگذارد. افزایش فعالیت‌ کوسه‌های سفید هنگامی که در تعامل با گردشگران و غواصان هستند، تاثیر منفی بسیاری بر این حیوانات می‌گذارد. هنوز مشخص نیست چگونه این تغییر در رفتار ممکن است بر سلامتی این کوسه‌ها و سایر جانداران تاثیر بگذارد. نتایج تحقیقات جدید حاکی از آن است که کوسه‌های بزرگ سفید در زمانی که با گردشگران تعامل دارند، نسبت به مواقع دیگر، فعالیت بیشتری دارند و انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. در دهه‌های اخیر، گردشگری حیات‌وحش به یکی از بخش‌های در حال رشد صنعت گردشگری تبدیل شده است.
 • گزینه‌های آتی شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی

  ایرنا: به گفته رئیس شورای برنامه‌ریزی شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، در صورت موفقیت برنامه‌های این سازمان در سال ۲۰۱۹ میلادی تعداد شهرها و روستاهای جهانی ایران از ۶ مورد فعلی به ۹ مورد افزایش می‌یابد.
 • پیشنهاد لغو قوانین مزاحم برای افزایش سرمایه‌گذاری گردشگری

  خانه ملت: سخنگوی فراکسیون میراث فرهنگی مجلس با اشاره به تصدی‌گری دولت در بخش گردشگری گفت: «تصدی‌گری دولت در بخش گردشگری به این حوزه آسیب زده ‌است و باید با میدان دادن به بخش خصوصی، باعث رونق بخشی به این حوزه شود و تنها به نظارت اکتفا و تصدی‌گری را به بخش خصوصی واگذار کند.» به گفته ذبیح‌الله نیکفر لیالستانی، بخش خصوصی می‌تواند نقش مهمی در حوزه گردشگری کشور ایفا کند؛ بنابراین باید موانع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه برداشته شود. وی تصریح کرد: «اگر برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی لغو برخی قوانین یا تصویب برخی از آنها نیاز است، دولت به مجلس لایحه‌ای در این خصوص ارائه کند.» نماینده لاهیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «در تمام حوزه‌هایی که نیاز به حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، باید با امکاناتی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد و کمک‌هایی که به آنها می‌شود، بتوان جاذبه برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر فراهم کرد.»
 • چالش‌های توسعه پارک‌های آبی در ایران

  میراث‌آریا: مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست هم‌اندیشی با روسای پارک‌های آبی کشور گفت: «ما با کمبود پارک‌های آبی نسبت به کشورهای دیگر مواجه هستیم؛ به‌نحوی که در کل کشور ۲۷ پارک آبی وجود دارد که از این تعداد ۱۰ پارک آبی در کلان شهر مشهد مقدس و۱۷ پارک در استان‌های دیگر است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر