آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۲۷

 • مختصات رشد موزه‌داری خصوصی

  دنیای اقتصاد: در آستانه روز جهانی موزه و گرامیداشت هفته میراث‌فرهنگی، معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خبر از ۸۸۰ پروژه مشارکتی در مرمت و موزه خصوصی می‌دهد که با جزئیات به سازمان برنامه‌وبودجه ارائه شده‌است. همین موضوع پروژه‌های اجرایی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را به ۲ هزار پروژه رسانده‌است.
 • سهم گردشگری در اقتصاد OECD

  آناهیتا پولاد
  دنیای اقتصاد: سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) در گزارشی نقش صنعت گردشگری در اقتصاد کشورهای عضو این سازمان را ارزیابی کرده است. بر اساس گزارش جدیدی که «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» منتشر کرده است، ۲/ ۴ درصد تولید ناخالص داخلی، ۹/ ۶ درصد فرصت‌های شغلی و ۷/ ۲۱ درصد از صادرات خدمات در کشورهای عضو این سازمان وابسته به گردشگری است. تاثیرگذاری صنعت گردشگری در تمامی این حوزه‌ها نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش یافته و یا بدون تغییر باقی مانده است. براساس این گزارش تا سال ۲۰۳۰ ورود گردشگران خارجی به کشورهایی با اقتصاد نوظهور در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته دوبرابر خواهد شد. بدین ترتیب سهم اقتصادهای نوظهور از صنعت گردشگری جهان، از ۴۵ درصد کنونی به ۵۷ درصد افزایش خواهد یافت.
 • گردشگری به اولویت‌های ارزی بانک مرکزی اضافه شد

  دنیای اقتصاد: چندی پیش زمانی که بانک مرکزی ۳۳اولویت ارزی را پس از یکسان‌سازی نرخ ارز مشخص کرد، نام کسب و کارهای گردشگری در میان این اولویت‌ها دیده نمی‌شد؛ مساله‌ای که به اعتراض وسیع فعالان گردشگری انجامید. حالا اما با رایزنی‌های صورت گرفته میان بانک مرکزی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ظاهرا قرار است گردشگری نیز در میان اولویت‌های ارزی گنجانده شود؛ گرچه به گفته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، هنوز بخشنامه آن صادر نشده است. پیش از این، رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده بود که قرار است به دستور معاون اول رئیس‌جمهوری به مسائل ارزی گردشگری رسیدگی شود.
 • خودروهای تاریخی در تهران رژه می‌روند

  به گفته مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، با پایان گرفتن نمایشگاه خودروهای تاریخی در مجموعه سعدآباد، ۵۰ خودروی تاریخی در تهران رژه می‌روند. به‌گزارش «ایلنا»، رامین افشاری افزود: «این رژه روز ۲۶ اردیبهشت به‌مناسبت هفته میراث‌فرهنگی برگزار می‌شود.» وی ادامه داد: این رژه از محل این نمایشگاه در مجموعه سعدآباد آغاز می‌شود و خودروهای تاریخی مسیر رژه را به‌سمت سازمان میراث‌فرهنگی در خیابان آزادی، موزه ملی ایران و کاخ گلستان طی می‌کنند و در نهایت رژه را در کاخ نیاوران به‌پایان می‌رسانند.» براساس این خبر، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مجموعه‌ای از خودروهای تاریخی و کلاسیک را از ۲ فروردین ۱۳۹۷ در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به نمایش گذاشته است. در این نمایشگاه بیش از ۶۰ دستگاه خودرو و موتورسیکلت تاریخی با قدمت بیش از ۴۵ سال که متعلق به مالکان خصوصی هستند، در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.‎
 • ۵ پیشنهاد برای ایجاد اثر متقابل مثبت در مشتریان سفر

  بهنام اسلمی / مشاور توسعه کسب‌وکار
  در روانشناسی ارتباطات، اصلی به‌نام «اثر متقابل» وجود دارد که درباره یکی از نیازهای اساسی انسان و گرایش‌هایش صحبت می‌کند؛ نیازی که بر اساس آن، انسان‌ها وقتی چیزی را می‌دهند، دوست دارند در ازای آن چیز دیگری را دریافت کنند. در واقع وقتی کاری را برای کسی انجام می‌دهید، در آن فرد احساس تعهد ایجاد می‌شود که در ازای آن برایتان کاری انجام دهد؛ این مفهوم اثر متقابل است. اثر متقابل همواره در زندگی انسان‌ها وجود داشته، اما شناسایی آن به‌عنوان محرکی در بازاریابی هنوز نیازمند مطالعات و پژوهش‌های بیشتر است.
 • فردا آرامگاه فردوسی را رایگان ببینید

  مدیرپایگاه میراث‌فرهنگی توس و آرامگاه فردوسی گفت: «۲۵ اردیبهشت، هم‌زمان با سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، بازدید از مجموعه تاریخی‌فرهنگی آرامگاه فردوسی برای عموم مردم رایگان است.» به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، احسان زهره‌وندی با بیان این مطلب افزود: «۲۵ اردیبهشت در تقویم رسمی کشور به‌عنوان روز بزرگداشت فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی تعیین شده و به همین مناسبت در آرامگاه فردوسی مراسم جشن ملی بزرگداشت فردوسی برگزار می‌شود.» او خاطرنشان کرد: «با توجه به استقبال و تمایل بسیار از طرف مردم برای حضور در آرامگاه فردوسی در سالروز بزرگداشت این شاعر بزرگ، بازدید از مجموعه تاریخی فرهنگی آرامگاه توس رایگان است.» براساس این خبر، مراسم روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی ساعت ۱۸ فردا در آرامگاه فردوسی برگزار خواهد شد.
 • ساماندهی محور گردشگری کویر مرنجاب در سال‌جاری

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار کرد: «سامان‌دهی محور گردشگری کویر مرنجاب اولویت اصلی اداره‌کل میراث‌فرهنگی این استان در سال ۹۷ خواهد بود.»
 • راه‌اندازی ۹ طرح پایلوت شنا در گیلان

  دبیر ستاد ساماندهی سواحل استان گیلان از تخصیص اعتبارات ملی جهت راه‌اندازی طرح پایلوت شنا در ۹ شهرستان ساحلی استان گیلان تا تابستان امسال خبر داد. به گزارش «مانا»، علی پورحسن اظهار کرد: «بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در راستای ارتقای خدمات در طرح‌های ساماندهی دریای استان گیلان، به‌زودی شاهد انجام اقدامات موثری خواهیم بود. یکی از مهم‌ترین این اقدامات اختصاص بودجه‌ای مخصوص به هر یک از شهرستان‌های ساحلی برای ایجاد طرح الگوی ساماندهی دریا خواهد بود.»
 • خانه «فرخی یزدی» موزه می‌شود

  کمیسیون فرهنگی - اجتماعی شورای شهر یزد تصویب کرد در صورت موافقت اداره‌کل میراث‌فرهنگی این استان، خانه تاریخی «فرخی‌یزدی» به شهرداری یزد واگذار خواهد شد تا فرآیند تبدیل خانه به موزه و دیگر کاربری‌های آن سرعت داده شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر