آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۲۵

 • تجربه گردشگری ایران از اثر روانی تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام و بحث بازگشت مجدد تحریم‌ها موجب شده‌است بسیاری از فعالان صنایع مختلف نگران این موضوع باشند که آیا تحریم‌ها در روند فعالیتی آنها تاثیرات منفی می‌گذارد یا خیر. صنعت گردشگری نیز از این قاعده مستثنا نیست و فعالان این حوزه هم نگران آن هستند که اتفاقات اخیر سیاسی و اقتصادی در دو بخش گردشگری تاثیرات منفی بگذارد؛ یک بخش آن مربوط به ورود گردشگر خارجی است و دومین بخش نیز به توسعه زیرساخت‌های گردشگری برمی‌گردد.
 • نتایج ایجاد داشبورد ملی گردشگری

  سرپرست معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه داشبورد گردشگری یک طرح ملی است، گفت: «مهم‌ترین نتیجه ایجاد داشبورد، شفافیت در کار، ایجاد مدیریت و نظارت سیستمی، کوتاه شدن مسیر پاسخگویی به ارباب رجوع و برنامه‌ریزی هرچه بهتر است.» به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، محمد محب‌خدایی افزود: «با طراحی داشبورد از تعدد اطلاعات در یک بخش کاسته و در هر موضوع اطلاعات خاص آن موضوع به صورت دسته‌بندی و شفاف ارائه می‌شود.» به گفته معاون گردشگری، با طراحی این داشبورد می‌توان کارها را به شکل بهتر و منظم‌تر و به صورت شفاف‌تر انجام داد. او ادامه داد: «با ایجاد داشبورد گردشگری تمام اطلاعات به‌روز و به‌صورت صحیح در اختیار قرار می‌گیرد و می‌تواند به برنامه‌ریزی هرچه بهتر در حوزه گردشگری به ما کمک کند.»
 • ایرانی‌ها دیگر نمی‌توانند به مراکش سفر کنند

  به گفته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، به دنبال قطع روابط دیپلماتیک مراکش با ایران، این کشور از فهرست مقاصد سفر ایرانی‌ها حذف شد. به گزارش «ایسنا»، مراکش ۱۱ اردیبهشت‌ماه از قطع روابط دیپلماتیک با ایران خبر داد و وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که فعالیت سفارتخانه کشورش در ایران متوقف شده و سفیر ایران در مراکش نیز اخراج خواهد شد. این درحالی است که روابط ایران و مراکش نزدیک به ۵ سال است که از سر گرفته شده و در این مدت نیز روابط گردشگری ایران و مراکش رو به تقویت بود.
 • تلاش برای توسعه شبگردی در بافت‌های تاریخی

  معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست هم‌اندیشی سمن‌های فعال حوزه‌های میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان، یکی از موضوعاتی که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر آن تمرکز کرده را اقتصاد شب در حوزه گردشگری عنوان کرد و گفت: «این اتفاق در رشت رخ داده و در چند شهر دیگر نیز پیگیری می‌شود. امیدواریم گلستان نیز در این زمینه کار کند.» به گزارش میراث آریا، علی‌اصغر مونسان با تاکید بر اینکه بافت‌های تاریخی نیز می‌توانند به اقتصاد شب کمک کنند، از مردم گلستان دعوت کرد تا با همکاری صندوق احیا، در امر مرمت و تبدیل بناهای تاریخی به مراکز پذیرایی و اقامتی ورود پیدا کنند. او با بیان اینکه باید به توسعه کیفی بوم‌گردی‌ها توجه شود، خاطرنشان کرد: «به‌زودی استانداردهایی برای افزایش و حفظ کیفیت بوم‌گردی‌ها به تمام اداره‌کل‌های میراث‌فرهنگی استان‌ها ابلاغ می‌شود.»
 • توریسم عامل تولید یک‌دهم گازهای گلخانه‌ای

  براساس یافته‌های محققان، حدود ۱۰ درصد از کل گازهای گلخانه‌ای جهان در جریان گردشگری تولید می‌شود.
 • آمار گردشگران ورودی و خروجی سال ۹۶

  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام کرد سال گذشته ۵میلیون و ۲۰۰هزار نفر گردشگر خارجی وارد کشور شد و ۹میلیون نفر گردشگر نیز از کشور خارج شدند. به‌گزارش خبرگزاری خانه ملت، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس درباره این نشست گفت: «در نشست کمیسیون با رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، گزارشی از عملکرد این سازمان و برنامه‌های آینده آن ارائه شد.» احد آزادی‌خواه با اشاره به اینکه ۲/ ۵میلیون از جمعیت ۹میلیونی گردشگر خروجی، در ایام اربعین حسینی(ع) راهی سفر به کربلای معلی شده‌اند، افزود: «براساس گزارش ارائه شده با توجه به جمعیت ۸۰میلیونی کشور خروج این تعداد گردشگر از کشور پایین‌تر از نُرم جهانی است.» به گفته او، پس از جمعیت ۲/ ۵ میلیون زائری که در ایام اربعین راهی کربلا شده‌اند، ۶/ ۵ میلیون نفر دیگر نیز عمدتا به ترکیه و دبی سفر کرده‌اند. او به نقل از مونسان یادآور شد که سند راهبردی گردشگری نیز اسفندماه ۹۶ تهیه و به دولت فرستاده شده و در نوبت بررسی در نشست هیات دولت قرار دارد.
 • وقتی مزارع قهوه مقصد گردشگری می‌شود

  در پرداختن به حوزه گردشگری، نباید اسیر اعداد شد. نمی‌توان تاثیر افراد را فراموش کرد، زیرا یکایک آنها قلب تپنده گردشگری هستند. سازمان بین‌المللی گردشگری در کتابی با عنوان «داستان‌های گردشگری: داستان من، جامعه من، آینده ما» سرگذشت کسانی را روایت می‌کند که برای توسعه گردشگری و ایجاد تغییری مثبت در اجتماع پیرامون خود کوشیده‌ و لحظات به‌یاد ماندنی برای گردشگران ساخته‌اند. این کتاب، بازتاب تکاپوی افرادی است که ظرفیت‌های جوامع خود را خلاقانه بارور ساخته‌ و تاریخ و سنت‌های سرزمین‌شان را احیا کرده‌اند تا از آنها سنگ‌بنایی برای آینده‌ بسازند. ۲۸ روایت از سراسر جهان در این کتاب گنجانده شده است. گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» هر هفته، یکی از آنها را با شما به اشتراک می‌گذارد.

بیشتر