آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۶۰

 • چشم‌انداز سفرهای خاورمیانه در فصل اول ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: موسسه فورواردکیز در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی وضعیت سفرهای هوایی در منطقه خاورمیانه و آفریقا پرداخته است. این گزارش حاکی از آن است که تونس، کویت و عمان رشد قابل توجهی در گردشگری خود تجربه کرده‌اند و نیز انتظار می‌رود جریان گردشگری به خاورمیانه و آفریقا از کشورهای اروپایی و آمریکایی رشد قابل‌توجهی داشته باشد. چشم‌انداز فصل نخست سال ۲۰۱۸ نیز که در این گزارش ارائه شده، نشان‌دهنده تداوم رشد گردشگری در این منطقه است. فورواردکیز به تلاش دبی برای جذب چینی‌ها و کوشش عربستان برای صدور ویزای الکترونیکی گردشگری نیز اشاره کرده و اثر تداوم بحران قطر و روابط منطقه‌ای را مجهول می‌داند. این موسسه در بررسی خود از تقسیم‌بندی سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد استفاده کرده است که مطابق با آن ایران در منطقه آسیا-اقیانوسیه محسوب می‌شود و در منطقه خاورمیانه قرار نمی‌گیرد. با این حال این گزارش نکات خوبی در مورد رشد و تغییرات گردشگری در کشورهای همسایه ارائه می‌کند.
 • ماموریت صنعتی‌سازی سفر

  مسعود غلامی
  «برای تغییر، لازم است ایده جدیدی خلق شود تا ایده‌های قدیمی از بین برود»؛ گردشگری به‌عنوان صنعتی پیشرو و پیش برنده توانایی تبدیل‌شدن به اولین اقتصاد جهان را داراست. قوانین و مقررات در راه حفظ و نگهداری جاذبه‌های گردشگری و همزمان اقدام در خصوص ایجاد جاذبه‌های جدید در جهان، باعث افزایش مقاصد گردشگری شده و سالانه میلیون‌ها نفر را به حرکت جهت بازدید از این جاذبه‌ها واداشته و اقتصاد مناطق گردشگرپذیر را به نحو بااهمیتی تحت تاثیر قرار می‌دهد. ایران نیز اکنون آماده ظهور یک اقتصاد مبتنی بر گردشگری است و گردشگری با شتابی چشمگیر می‌تواند راه متمایزی برای رسیدن به رفاه اجتماعی و اقتصادی در کشور ما باشد. نگاه صنعتی به حوزه گردشگری وجه ممیزه‌ای است که می‌تواند در فضای اقتصاد مقاومتی مسیرها را هموار و راه رسیدن به اهداف را کوتاه‌تر کند.
 • تعهد برای ایجاد ۱۶ هزار شغل در بوم‌گردی

  معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرد: «برای ایجاد حدود ۱۶هزار شغل در بخش بوم‌گردی متعهد شده‌ایم و برای ایجاد اشتغال فراگیر و همچنین اشتغال روستایی درصدد افزایش اقامتگاه‌ها هستیم.» به‌گزارش «ایرنا»، علی‌اصغر مونسان افزود: «بحث حمایت از بوم‌گردی و احیا و مرمت بافت‌های تاریخی را از ابتدای دولت دوازدهم به‌طور جدی پیگیر هستیم و از آن حمایت می‌کنیم.» او تصریح کرد: «خوشبختانه در بودجه سال ۹۷، دولت این اجازه را داده که ما بتوانیم طرح‌ها را به‌صورت مشارکتی و به وسیله سرمایه‌گذاری بخش خصوصی جلو ببریم. ما نیز حتما آن را پشتیبانی می‌کنیم و گسترش می‌دهیم.» رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که این سخنان را در بازدید از یک مجموعه گردشگری در ابرکوه بیان می‌کرد، ابراز خرسندی کرد که بناهای تاریخی به فضاهای اقامتی تبدیل و موجب ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای شهرهای تاریخی می‌شوند.
 • به چه کسانی هدایای نوروزی بدهیم؟

  بهنام اسلمی / مشاوره توسعه کسب‌وکار
  چیزی تا پایان سال جاری باقی نمانده و نوروز در راه است. شرکت‌های گردشگری در کنار حجم انبوه کار در فروش محصولات مهم نوروزی و مدیریت پرداخت حقوق، پاداش، عیدی و مزایای آخر سال کارکنان، یک کار حاشیه‌ای اما مهم دیگر هم دارند؛ هدایای نوروزی!مسلما شرکت‌های منظم سعی خواهند کرد اموری به این شکل را از قبل برنامه‌ریزی کنند. آنها ضمن انجام برآوردی درباره حجم کارها و شلوغی‌های پایان سال، سعی می‌کنند حداکثر تا پایان آبان ماه سفارش‌های خود را ثبت کنند. یکی از مراحل مهم در فرآیند اجرایی هدایای نوروزی، تعیین گیرندگان آن است. ما در این مطلب گروه‌های زیر را برای دریافت هدیه پیشنهاد می‌کنیم.
 • «تسهیل واردات خودروهای گردشگری» بار دیگر به جریان افتاد

  دبیر جامعه تورگردانان کشور از به جریان انداختن طرح «تسهیل واردات خودروهای مورد نیاز گردشگری» که در دولت قبل رد شده بود، خبر داد.
 • آزادی «عالی‌قاپو» از اسارت ۱۲ساله داربست‌ها

  به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان اصفهان، با پایان مرمت‌ها و عملیات استحکام‌بخشی، داربست‌های عمارت «عالی‌قاپو» در میدان نقش جهان اصفهان، بعد از ۱۲ سال از ایوانِ این عمارت حذف شد.
 • فروشگاه‌های زنجیره‌ای صنایع‌دستی راه‌اندازی می‌شوند

  معاون صنایع‌دستی کشور در چهارمین برنامه تجلیل از هنرمندان پیشکسوت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از دنبال کردن طرح فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای سهولت دسترسی به صنایع‌دستی خبر داد. به گزارش «میراث آریا»، بهمن نامور مطلق در این نشست با اشاره به اینکه بیمه هنرمندان یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود، افزود: «دولت در این حوزه هزینه کرده، اما این هنرمندان هویت و فرهنگ را حفظ کرده‌اند و باید برای بیمه آنها تلاش بیشتری صورت گیرد.»

بیشتر