آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۵۶

 • ردپای چینی بر اقتصاد گردشگری جهان

  دنیای اقتصاد: در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجه و تعداد بسیار زیاد چینی‌هایی که به خارج از این کشور سفر می‌کنند، موجب شده اهمیت اقتصادی جذب چینی‌ها برای کشورهای مقصد سفر آنها بیشتر شود و کشورهای زیادی سعی در جذب آنان داشته باشند. از این رو، بلومبرگ در گزارشی به اهمیت گردشگران چینی و اثرگذاری آنان بر اقتصاد کشورهای مقصد سفرشان پرداخته است.
 • تماشای یک مراسم اصیل زیر برف

  هوا این روزها خیلی سرد شده است. در چنین هوای سردی، قاعدتا باید شما را به مقصدی گرم برای سفر دعوت کنیم. اما مقصد این هفته «دنیای اقتصاد»، جایی است میان کوهستان‌های غرب کشور؛ منطقه‌ای که در این روزهای سال حتما پوشیده از برفی پاک و زیباست.
 • افزایش بیش از ۴۰ درصدی پروازهای ایران و ترکیه

  انتظار می‌رود با امضای تفاهم‌نامه‌ هواپیمایی بین ایران و ترکیه در استانبول که در نتیجه مذاکرات هواپیمایی بین دو کشور انجام گرفته است، برنامه‌های پروازهای مسافری بین ایران و ترکیه بیش از ۴۰ درصد افزایش پیدا کند. به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از دیلی صباح، براساس این توافق که توسط بحری کسیکی، مدیرکل هواپیمایی عمومی ترکیه (SGHM) و مرتضی دهقان، معاون سازمان هواپیمایی ایران امضا شد، برنامه هفتگی پروازهای مسافری میان ایران و ترکیه از ۷۰ به ۱۰۰ پرواز افزایش خواهد یافت. بحری کسیکی در این زمینه گفت: «در کنار افزایش قابل ملاحظه در تعداد پروازها، شهرهای برنامه‌ریزی شده برای پرواز نیز از ۶ شهر به ۹ شهر رسیده است و اهواز، اصفهان و شهر دیگری که در آینده مشخص می‌شود، به مقاصد پروازی که هواپیماهای ترکیه پروازهای برنامه‌ریزی شده خود را انجام می‌دهند، اضافه می‌شوند.»
 • پیشنهادهایی برای توسعه گردشگری «راه ابریشم» در ایران

  سبا صانعی‌نیا / دانشجوی دکترای مدیریت گردشگری
  جاده ابریشم به‌عنوان یک شبکه باستانی مسیرهای تجاری، برای قرن‌ها متمرکز بر تعاملات فرهنگی بوده است. این جاده شرق و غرب و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و شرق اروپا پیوند می‌داد. تجارت در جاده ابریشم نقش مهمی ‌در توسعه تمدن‌های چین، پادشاهی گوگوریو (کره)، ژاپن، شبه قاره هند، پادشاهی پارس (ایران)، اروپا، شمال شرقی آفریقا و عربستان و روابط سیاسی و اقتصادی میان تمدن‌های آن دوران داشت. معامله‌گران اصلی در دوران باستان چینی‌ها، اعراب، ترکمن‌ها، هندی‌ها، ایرانی‌ها، سومالی‌ها، یونانی‌ها، سوری‌ها، رومی‌ها، گرجی‌ها، ارمنی‌ها و بلخی‌ها بودند. به باور کارشناسان، مزایای این جاده که مرز بین شرق و غرب محسوب می‌شد، بسیار بوده و هست. این جاده، شبکه مسیرهای زمینی و دریایی است که قدمت آن به ۲۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد؛ کانال تجارت بین امپراتوری‌های باستانی چین، هند، ایران و روم و راهی برای گفت‌وگو، تبادل هنر، ایده‌ها و تکنولوژی و معرفی ادیان ازجمله بودیسم، اسلام، هندوئیسم، مسیحیت و... بوده است.
 • واگذاری کمپ کویری شهداد به بخش خصوصی

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان گفت: «کمپ کویری شهداد از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار می‌شود.» به‌گزارش میراث‌آریا، محمود وفایی با بیان اینکه در حال حاضر بیابان لوت در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، افزود: «این مسئله باعث افزایش تعداد گردشگران داخلی و خارجی منطقه شهداد شده است.» او با بیان اینکه وجود یک مکان مناسب برای استراحت یا اقامت گردشگران با داشتن امکانات و شرایط استاندارد در بخش شهداد مورد نیاز است، تصریح کرد: «در همین راستا اداره کل میراث‌فرهنگی استان کرمان قصد دارد با مشارکت بخش خصوصی این امکانات را برای گردشگران منطقه شهداد فراهم آورد.» وفایی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان کرمان واگذاری یا برون‌سپاری فعالیت‌ها است، واگذاری کمپ کویری شهداد به بخش خصوصی را نیز در همین راستا دانست و گفت در آینده نزدیک اماکن و بناهای دیگری نیز از طریق فراخوان مزایده به بخش خصوصی واگذار خواهند شد.
 • نامه‌نگاری مونسان برای خروج آثار جهانی از حریم منطقه آزاد شوش

  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری خواستار خارج شدن آثار جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه از حریم منطقه آزاد شوش شد. به‌گزارش میراث‌آریا، در متن نامه علی‌اصغر مونسان به اسحاق جهانگیری آمده است: «به استحضار می‌رساند، «زیگورات چغازنبیل شوش» یکی از سه اثر ایرانی است که هم‌زمان با تخت‌جمشید و میدان نقش جهان برای اولین‌بار در سال ۱۳۵۸ خورشیدی به‌عنوان اولین اثر ملی ایران در فهرست جهانی یونسکو با شماره ۱۱۳ ثبت شده است. این اثر نزد جامعه بین‌المللی دارای ارزش استثنایی و جهانی بوده و خاورشناسان، چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می‌دانند. همچنین محوطه تاریخی «هفت‌تپه» به شماره ۱۷۱۷ در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.»
 • گشایش خانه-موزه سیمین و جلال از میانه اسفند

  مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران گفت: «۱۸ اسفند ماه، همزمان با سالروز گرامی‌داشت یاد و خاطره سیمین دانشور، خانه موزه سیمین و جلال افتتاح خواهد شد.» به گزارش ایسنا، علیرضا جعفری با اشاره به پایان مرمت و بازسازی منزل جلال آل‌احمد و سیمین دانشور، افزود: «این خانه-موزه با حفظ هویت بنا و مطابق با اصول علمی مرمت ابنیه تاریخی بازسازی شده است.» وی با بیان اینکه حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و بافت‌های فرهنگی و تاریخی بسیار ضرورت دارد، ادامه داد: «هدف اصلی ما ضمن مقاوم‌سازی و اصلاح موارد پر مخاطره، تاکید بر مداخله حداقلی برای حفظ اصالت بنا است.»

بیشتر