آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۵۴

 • کمک‌های دیجیتالی برای امنیت سفر

  دنیای اقتصاد: مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد با وجود محدودیت‌هایی که در فرودگاه‌ها و پایانه‌های سفر وجود دارد، این تاسیسات باید به دنبال راه‌های جایگزینی باشند که با توجه به ورود مستمر و گسترده گردشگران و رشد آنها در طول سال‌های آینده از عهده هزینه‌ها و انجام درست و به‌موقع وظایفشان بربیایند. براساس گزارشی که مجمع جهانی اقتصاد به‌تازگی منتشر کرده، فناوری‌های دیجیتال می‌توانند راهی برای این موضوع باشند. این نهاد بین‌المللی در این گزارش به بررسی وضعیت امنیت سفر و آثار آن بر صنعت سفر پرداخته، هزینه‌های فزاینده بخش امنیت در حمل و نقل مسافران و به‌ویژه در بخش هوایی را مورد واکاوی قرار داده و به اهمیت صنعت گردشگری در اقتصاد جهانی از نظر ارزش افزوده‌ای که به تولید ناخالص داخلی جهان اضافه می‌کند و شغل‌هایی که این صنعت به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده، اشاره کرده است. در این گزارش نسبت به افزایش هزینه‌های مختلف که می‌توانند روند رو به رشد صنعت گردشگری را متاثر کنند نیز هشدار داده شده است.
 • درخواست از آخوندی برای توقف تعرض به محوطه جهانی شوش

  دنیای اقتصاد: چندی پیش دوستداران میراث فرهنگی نسبت به در خطر بودن محوطه تاریخی و جهانی شوش به‌دلیل انجام عملیات عمرانی تعویض پل روگذر شوش – اندیمشک و تبدیل آن به زیرگذر هشدار دادند. به گزارش «ایسنا»، براساس این طرح زیر گذر شوش براساس برآورد اولیه در عمیق‌ترین قسمت زیرگذر ۱۵ متر و به شکل چهارراهی است که جبهه‌ شمالی آن به طول تقریبی ۱۲۰۰ متر در محدوده‌ حریم درجه یک و ۲ شهر باستانی شوش قرار دارد، همچنین دو جبهه شرقی و غربی این چهارراه با طول تقریبی ۸۰۰ متر درست در مرز بین عرصه و حریم درجه یک شهر باستانی شوش قرار دارد. جبهه‌ جنوبی این چهارراه نیز به طول تقریبی ۷۰۰ متر تماما درون عرصه شهر باستانی شوش قرار دارد. این اقدام به معنای تخریب بخشی از محوطه‌ تاریخی شوش است و البته از زمان آغاز تخریب این پل، قطعا بخش‌هایی از این محوطه تخریب شده‌اند.
 • سه اثر ایرانی در صف ثبت در حافظه جهانی

  کلیات سنایی، منشور کوروش و کتاب الفواید اثر ابن ماجد سه اثر اختصاصی ایران برای ثبت در فهرست حافظه جهانی یونسکو هستند. به گزارش «ایرنا»، عضو کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو با بیان این مطلب گفت: «پرونده این آثار مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته و آماده ثبت در فهرست حافظه جهانی است.» سوسن اصیلی در حاشیه کارگاه آموزشی تبیین حافظه جهانی افزود: «آثاری که امسال برای ثبت در نظر گرفته شده بیشتر از سال‌های قبل است.» وی خاطرنشان کرد: «دو اثر کشور نیز به صورت مشترک با کشورهای دیگر ثبت خواهد شد. اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی با مشارکت فرانسه، انگلستان و افغانستان در حافظه جهانی ثبت خواهد شد و اثر دیگر نیز پس از رسیدن به نتیجه نهایی اعلام می‌شود.» حافظه جهانی برنامه‌ای از یونسکو است که با هدف افزایش آگاهی همگانی، حفاظت پایدار و دسترسی تمام انسان‌های جهان به میراث مستند بشر، آن را طرح‌ریزی کرد.
 • بعد از نمایشگاه گردشگری چه کنیم؟

  بهنام اسلمی / مشاوره توسعه کسب‌وکار
  امسال نمایشگاه گردشگری با رویدادها و اتفاق‌هایی گوناگون برگزار شد. نحوه‌ چیدمان، دکوراسیون غرفه‌ها، ارتباط با بازدیدکنندگان و تنوع در ارائه‌ خدمات و محصولات نسبت به سال‌های گذشته تغییراتی مثبت داشت و امیدهایی نو را در جهت اعتلای وضع گردشگری ایران در دل‌ها زنده کرد. با توجه به پایان این رویداد این سوال مطرح می‌شود که با جمع شدن غرفه‌ها، آیا کار سازمان‌هایی که در نمایشگاه شرکت کرده بودند پایان می‌یابد؟ در این مطلب به نکاتی می‌پردازیم که در جهت بازاریابی و ارتباط با مشتریان پس از برگزاری جشنواره مطرح می‌شوند.
 • سوال از ۳ وزیر به‌خاطر تداوم تخریب‌ میراث فرهنگی در مشهد

  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پی تداوم تخریب‌ آثار فرهنگی در اطراف حرم رضوی، ضمن طرح سوال از وزرای کشور، راه و شهرسازی و دادگستری، به دادستان کل کشور برای حل این مساله نامه نوشت؛ طرح سوالی که از سوی هیات‌رئیسه مجلس اعلام وصول شده است.
 • ۵ مطالبه صنفی راهنمایان سفر در نامه به مجلسی‌ها

  دنیای اقتصاد: نمایندگان رسمی و قانونی راهنمایان گردشگری سراسر کشور در نامه‌ای به نمایندگان مجلس، خواستار احقاق حقوق خود شدند؛ حقوقی که به باور آنها ناشی از خلأهای قانونی است.
 • برنامه‌ریزی پایتخت برای پذیرش گردشگران زمستانی

  سایت‌های گردشگری زمستانه تهران برای میزبانی از گردشگران آماده می‌شوند. مدیرکل جدید اداره میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به بارش برف در پایتخت گفت: «با توجه به ماندگاری برف در ارتفاعات شمال تهران و وجود تله کابین و مرکز اقامتی امکان برگزاری و میزبانی از جشنواره‌های گردشگری زمستانی در سطح ملی در تهران فراهم است.» به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، مجید مهدوی خاطرنشان کرد: «دفاتر خدمات مسافرتی پایتخت می‌توانند در قالب تورهای گردشگری زمستانه از استان‌های همجوار به تهران گردشگر ورودی داشته باشند و در تحقق این مسیر ما نیز از هیچ کمک و پشتیبانی دریغ نخواهیم کرد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر