آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۳۷

 • ۱۰ مقصد برتر توریستی ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: به رسم هر سال با فرا رسیدن سال نو میلادی، رسانه‌های مختلف جهان به معرفی مقاصد جدید یا مهم سفر در سال ۲۰۱۸ پرداخته‌اند و گزینه‌های خود را در وب‌سایت‌ها و نشریات مختلف منتشر کرده‌اند. از سال ۲۰۱۳ به این سو، ایران در لیست مقاصد برتر برخی از نشریه‌های معتبر جهانی قرار می‌گرفت. حالا اما در هیچ کدام از این لیست‌ها نام ایران دیده نمی‌شود. در یکی از لیست‌هایی که برای سال ۲۰۱۸ ارائه شده، «لونلی پلنت» به عنوان یکی از معتبرترین رسانه‌های گردشگری در سراسر جهان، ۱۰ کشور برتر سال جدید میلادی را معرفی کرده که دامنه وسیعی از کشورهای مختلف از شیلی تا آفریقای جنوبی را در برمی‌گیرد. این نشریه معتبر حتی برخی از کشورهای کوچک و ناآشناتر را نیز معرفی کرده است که از این جمله می‌توان به کشورهای مالت، جیبوتی و موریس اشاره کرد. گرجستان، از کشورهای اطراف ایران نیز توانسته به این لیست راه یابد و این موضوع حاکی از تلاش آن برای ترویج گردشگری خود به‌عنوان یک صنعت درآمدزا و ارزآور است؛ چیزی که می‌تواند برای گردشگری ایران نیز درس‌هایی داشته باشد.
 • موانع سرمایه‌گذاری در گردشگری؛ مالی یا قانونی؟

  کسری ۵۰ درصدی اعتبارات طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، خبر بدی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری خواهد بود. «این موضوع، گردشگری را در توسعه زیرساخت‌ها با بعضی موانع و مشکلات مواجه می‌کند»؛ امری که معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری امیدوار است بخشی از این تسهیلات و اعتبارات با هماهنگی دولت، از منابع دیگر تامین شود.
 • طرح «ساماندهی تعطیلات» در کمیسیون شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

  در جلسه ۶۹۳ کمیسیون مشورتی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، موضوع «ساماندهی تعطیلات در کشور با توجه به امر گردشگری» بررسی شد. به گزارش مرکز خبر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به ادامه بررسی «احکام بخش فرهنگ برنامه ششم توسعه» اختصاص داشت، موضوع «گردشگری، میراث فرهنگی و ورزش در برنامه ششم توسعه» مورد بحث قرار گرفت. در همین راستا، گزارشی پیرامون ظرفیت‌ها و برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت ورزش و جوانان با حضور نمایندگان نهادهای مذکور نیز ارائه شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» پیش از این موضوع افزودن یک روز به تعطیلات آخرهفته در مجلس مطرح شده‌است. فعالان اقتصادی و گردشگری متفق‌القول، ساماندهی تعطیلات با دوروزه کردن تعطیلات هفتگی را راه اصلی برای توزیع یکدست تعطیلات می‌دانند. رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی نیز پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بود که این طرح تا پایان سال‌جاری به سرانجام برسد.
 • فقط تا ۲۴ ساعت «لطفا مزاحم نشوید»!

  داریوش آل آقا/ روزنامه‌نگار و کارشناس هتلداری/ Alagha@bazarhotel.com
  گروه هتل‌های هیلتون رسما اعلام کرد از این پس علامت «لطفا مزاحم نشوید» آویخته‌شده به پشت درب اتاق‌ها، بیش از ۲۴ ساعت اعتبار نخواهد داشت و پس از آن هتل مجاز به ورود به اتاق و کنترل شرایط است. این تغییر سیاست در حالی است که پیش‌تر، میهمانان هیلتون می‌توانستند حتی برای چند روز متوالی هم از این علامت برای حفظ حریم شخصی خود استفاده کنند اما حالا گفته می‌شود در صورتی که کارکنان بخش خانه‌داری متوجه این آویز یا چراغ روشن مربوط به آن روی قفل اتاق بیش از ۲۴ ساعت شوند، حتما باید بخش امنیتی یا مدیر اجرایی هتل را در جریان قرار دهند.
 • تاکید بر مدرن‌سازی در رایزنی مقامات گردشگری ایران و عراق

  نمایندگان ایران و عراق بر ضرورت مدرن‌سازی انواع گردشگری، به‌ویژه پزشکی و سیاحتی و خروج آن از وضعیت سنتی و سفرهای انفرادی و بدون برنامه و سامان کنونی تاکید کردند. به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، در دیدار محمد محب‌خدایی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و محمود یعقوبی، مدیرکل گردشگری عراق، بر ضرورت ارتباط و هماهنگی بیش از پیش میان بخش‌های دولتی برای برنامه‌ریزی و طراحی نقشه راه برای ورود به مرحله سازماندهی گردشگری پزشکی و سیاحتی تاکید شد. طرف عراقی در این دیدار از گردشگری طبیعت، هورها و مراکز تاریخی عراق در استان‌های مختلف به‌عنوان زمینه‌های جذب گردشگران ایرانی یاد کرد و آمادگی خود را برای برنامه‌ریزی در این زمینه یادآور شد. طرف ایرانی نیز برنامه‌ها و آمادگی خود را برای نظام‌مند کردن اعزام شهروندان عراقی در قالب تورهای پزشکی و سیاحتی به ایران اظهار کرد و بر آمادگی ایران در عملیات بازسازی عراق در بخش میراث فرهنگی و آثار تاریخی تاکید شد.
 • درخواست برخورد با مخدوش‌کنندگان اثر ملی «سردر دانشگاه تهران»

  دنیای اقتصاد: انجمن علمی دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه تهران طی نامه‌ای به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، ضمن تقبیح و محکومیت حادثه مخدوش کردن سر در دانشگاه تهران که در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، خواهان برخورد قانونی با مرتکبین آن شدند.
 • فعلا مجوزی برای خانه‌مسافر صادر نمی‌شود

  معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از توقف صدور مجوز خانه‌مسافرها در سطح کشور خبر داد و گفت: «تا ساماندهی نهایی خانه‌مسافرها، مجوز جدیدی صادر نخواهد شد.» محمد محب خدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: «اعلام کردیم تا ساماندهی نهایی خانه مسافرها مجوزی برای خانه مسافر جدید صادر نشود تا بتوانیم وضع موجود را ساماندهی کنیم؛ چراکه تعداد کمی از خانه مسافرها در سامانه ثبت‌نام کرده بودند درحالی‌که باید بتوانیم براساس محصولات گردشگری و ضرورت‌ها، یک برنامه کامل و جامع ارائه کنیم. این موضوع نیز به تمام استان‌ها ابلاغ شده است.» وی در پاسخ به اینکه آیا گزارش هتلداران و اعتراض آنها از وضعیت موجود موجب این تصمیم شده است یا خیر، تصریح کرد: «بررسی کارشناسی ما نشان داد که باید این اقدام انجام شود. باید ظرفیت اشغال هتل‌ها در حدی قرار بگیرد که خانه‌مسافر تهدیدی برای آن نشود.»
 • رونق گردشگری کشور در گرو توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل

  نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که برای رونق گردشگری نیازمند توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل در کشور هستیم. مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با «میراث‌آریا» اظهار کرد: «صنعت گردشگری رتبه سوم اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده است و ما نیز جزو کشورهای بر‌تر دنیا در زمینه ظرفیت‌های گردشگری هستیم؛ به این ترتیب درآمد حاصل از گردشگری در کشور باید بسیار بالا باشد اما متاسفانه درآمد گردشگری در کشور پایین است و این مساله به عوامل مختلفی بستگی دارد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر