آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۳۵

 • ایران در صدر توریسم ترکیه

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: مطابق آمار ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، گردشگران ایرانی ترکیه بالاتر از کشورهای روسیه و آلمان قرار گرفتند و بیشترین بازدید را درمیان تمام مبادی ورودی به این کشور از جاذبه‌های آن داشتند؛ این درحالی است که نوامبر به دلیل سردی هوا، فصل غیراوج سفر در ترکیه محسوب می‌شود. با وجود این، ایران در ماه نوامبر با فرستادن بیش از ۱۹۶ هزار گردشگر به ترکیه رتبه نخست را در مبادی گردشگری ترکیه دارد اما در مجموع آمار ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی پس از کشورهای روسیه و آلمان در مقام سوم است. به این ترتیب شمار ایرانیان بازدیدکننده از ترکیه در فاصله ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۷ از مرز ۳/ ۲ میلیون نفر فراتر رفته است.
 • چشم‌انداز چهارساله دبیرکل جدید سازمان جهانی گردشگری

  دبیرکل جدید سازمان جهانی گردشگری طی مصاحبه‌ای به بیان برنامه‌ها و چشم‌اندازهای مدنظر خود در سازمان جهانی گردشگری طی دوره چهارساله تصدی خود پرداخت و اظهار کرد: «نخستین هدف من جذب اعضای جدید به سازمان جهانی گردشگری و متقاعد ساختن آنها برای گنجاندن اهداف توسعه پایدار در سیاست‌گذاری‌هایشان است.» به‌گزارش «میراث‌آریا» لیکاشویلی افزود: «درصدد هستیم تا در نشست سران گردشگری کشورها آنها را ترغیب کنیم تا با برنامه‌ریزی موثر بر تسهیل روند سفرهای امن، تشویق به سرمایه‌گذاری‌های جدید، تاکید بر کنترل نقش گردشگری در ایجاد و گسترش تغییرات آب و هوایی تاثیرات مثبتی بر جای گذارند.» لیکاشویلی تصریح کرد: «باید راهکارهای مناسبی برای مواجهه با چالش‌های بلندمدت مانند تغییرات آب و هوایی، امنیت، ایمنی، مدیریت پایدار مقاصد، بازاریابی با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین بازاریابی الکترونیک، استفاده بهینه از تجارب به دست آمده در مدیریت مقاصد گردشگری و ارائه الگوهای نوین تجاری را مدنظر قرار دهیم.»
 • جزئیات ۴مصوبه دولت به نفع گردشگری و صنایع‌دستی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشستی با حضور خبرنگاران، از ۴ مصوبه اخیر هیات دولت در حوزه گردشگری خبر داد و جزئیات آن را تشریح کرد. ۴ مصوبه مورد اشاره علی‌اصغر مونسان «تخصیص سهم به حوزه گردشگری برای تولید و اشتغال مطابق با آئین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه»، «همکاری شهرداری‌ها در حفاظت از میراث‌فرهنگی و مرمت آن»، «تخصیص سهم به گردشگری و صنایع‌دستی در قانون حمایت از اشتغال روستایی» و «قرار گرفتن دو حوزه گردشگری و صنایع‌دستی در سامانه «بهین‌یاب» وزارت صنعت، معدن و تجارت» بود که البته پیش‌تر نیز خبر برخی از این مصوبات منتشر شده بود.
 • ظرفیت مغفول سه رسانه اجتماعی در بازاریابی گردشگری

  بازاریابی در صنعت گردشگری در دوره‌های مختلف بر اساس رسانه‌هایی که در دسترس متولیان این صنعت بوده، صورت گرفته و با ظهور «رسانه‌های جدید»، این نوع فعالیت بازاریابی هم باید تغییر می‌کرد. رسانه‌های جدید عصر ما، مانند شبکه‌های اجتماعی با داشتن قابلیت چندرسانه‌ای و به اشتراک‌گذاری، فرصت بسیار مناسبی برای ارائه شیوه جدیدی در عرصه بازاریابی هستند.
 • تمایل قطری‌ها برای سرمایه‌گذاری در گردشگری کیش

  نشست مشترک هیات قطری با مسوولان جزیره کیش با محوریت موضوع گردشگری و‌ سرمایه‌گذاری برگزار شد. به گزارش خبرگزاری «خبرآنلاین» در نشست مسوولان جزیره کیش و برخی مسوولان گردشگری قطر، درخصوص دایر شدن پرواز میان دوحه و کیش و همچنین امکان ارائه خدمات و تجهیزات از سوی شرکت‌های هواپیمایی قطری به پروازهای ایرانی، بحث و‌ تبادل‌نظر صورت گرفت. همچنین هیات قطری اظهار کرد که این کشور در پی مشکلات پیش‌آمده میان قطر و دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس، تمایل دارد کیش را به‌عنوان تفریحگاه آخر هفته گردشگران خود برگزیند. مقرر شده است تا هیاتی قطری برای بررسی امکانات زیرساختی فرودگاه کیش، ساخت هتل در جزیره و به‌وجود آوردن زیرساخت‌هایی برای فرودگاه به این جزیره سفر کنند. همچنین در پی دعوتی رسمی، بنا است تا شیخ نواف آل‌ثانی، رئیس سرمایه‌گذاری توریستی و همچنین رئیس جامعه هتلداران قطر به کیش سفر کرده و‌ شرایط حوزه سرمایه‌گذاری و هتلداری در این جزیره را بررسی کند.
 • شروط عکاسی از اشیای فرهنگی-تاریخی

  به گفته مدیرکل امور موزه‌های کشور، منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیای فرهنگی ـ تاریخی موزه‌های کشور تدوین شده و براساس آن، عکاسی بدون فلاش و فیلمبرداری غیرحرفه‌ای از این اشیا بلامانع است. به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، با توجه به اینکه اشیای فرهنگی ـ تاریخی به عنوان مواریث فرهنگی و همچون شناسنامه هویت تاریخی و ملی یک ملت بوده و متعلق به آحاد مردم یک کشور است، به منظور حفاظت و حراست علمی از این نفایس هنری و اسناد، مدارک و اشیای علمی و فرهنگی منشور عکاسی و فیلمبرداری از اشیای فرهنگی ـ تاریخی در موزه‌ها تدوین شد.
 • کاهش تعداد گردشگران «تاج محل» به نفع حفاظت از آن

  براساس آنچه دولت ایالتی هند اعلام کرده، برای حفاظت از تاج‌محل به عنوان بزرگ‌ترین جاذبه گردشگری این کشور، شمار ورود گردشگران مشتاق به بازدید از این بنای بی‌نظیر به ۴۰ هزار نفر در روز کاهش خواهد یافت؛ این در حالی است که درخواست گردشگران برای بازدید از این محل در فصل‌های خاصی از سال تا ۷۰ هزار نفر در روز نیز می‌رسد.
 • ساخت «خانه ایرانی» در نمایشگاه معماری داخلی

  ایده خانه ایرانی با پیام «کاربردی بودن صنایع‌دستی در زندگی روزمره» در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی میدکس به اجرا درمی‌آید. به گزارش مهر، در این نمایشگاه اصول چیدمان خانه با دست‌سازه‌های هنری و همچنین وجوه کاربردی صنایع‌دستی در زندگی روزمره در جهت ترویج گفتمان مصرف صنایع‌دستی معرفی می‌شوند.

بیشتر