آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۸۹

 • تاثیر دو رویداد سیاسی بر گردشگری جهانی

  دنیای اقتصاد: نمایشگاه «بازار جهانی سفر (WTM)» که از روز دوشنبه در شهر لندن افتتاح شده و امروز به پایان می‌رسد، همچون سال‌های گذشته میزبان شرکت‌کنندگانی از کشورهای مختلف دنیا است. این نمایشگاه که به شکلی تخصصی برگزار می‌شود، تنها میزبان فعالان این حوزه است و بازدید عموم از آن آزاد نیست. همه ساله در حاشیه برگزاری WTM، نظرسنجی‌هایی از شرکت‌کنندگان این نمایشگاه صورت می‌گیرد که می‌تواند بخشی از روندهای آتی بازار سفر را پیش‌بینی کند. براساس تحقیقاتی که روز دوشنبه از سوی این نمایشگاه منتشر شد، حدود ۴۰ درصد از فعالان صنعت سفر معتقدند آمریکا کشوری نیست که تحت ریاست‌جمهوری ترامپ بتوان با آن کار کرد. طبق این گزارش، بیش از یک‌چهارم بریتانیایی‌هایی که به تعطیلات می‌روند، احتمال کمتری دارد که تا زمانی که دونالد ترامپ در مسند قدرت است، به این کشور سفر کنند.
 • برنامه‌ریزی برای ایجاد کنسرسیوم مشترک صنایع‌دستی و فرش

  مدیر‌کل دفتر صادرات صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از برنامه‌ریزی‌ها برای تشکیل کنسرسیوم مشترک صنایع‌دستی و فرش خبر داد. به‌گزارش روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، پویا محمودیان با اعلام این خبر افزود: «این کنسرسیوم با حضور اتحادیه صادر‌کنندگان فرش دستباف و اتحادیه صادرکنندگان صنایع‌دستی تشکیل خواهد شد و در آن، راهکارهای بازاریابی و عرضه برای فروش محصولات صنایع‌دستی و فرش مورد بررسی قرار می‌گیرد.» او تصریح کرد: «این پیشنهاد در دیدار معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و مسوولان اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.» محمودیان خاطر نشان کرد: «در همین راستا، هفته آینده اولین کنسرسیوم مشترک صنایع دستی و فرش و در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می‌شود.»
 • لاویج؛ روستای آب‌گرم و عسل

  دنیای اقتصاد: با عبور از نیمه پاییز، سرمای هوا جای خود را در روزهای سراسر کشور باز کرده است و مقاصد جدیدی را به فراخور این تغییر دما برای سفرهای آخر هفته خود نمایان می‌کند. یکی از این مقاصد مناسب و لذت‌بخش برای سفر پاییزی که طبیعتی رنگارنگ دارد، روستای لاویج است که «دنیای اقتصاد» برای این آخر هفته آن را پیشنهاد می‌کند.
 • نرخ غیرواقعی ارز عامل اصلی گرانی سفر در ایران

  نایب‌رئیس هیات‌مدیره جامعه تورگردانان اعلام کرد که نرخ غیرواقعی ارز و کنترل آن توسط دولت، ایران را به کشوری گران برای گردشگری تبدیل می‌کند. محمدعلی واقفی، گرانی تورهای گردشگری را بیشتر متاثر از غیرواقعی بودن نرخ ارز و کنترل آن دانسته تا عوامل دیگر. وی در گفت‌وگو با «ایسنا» گفته است: «تورم در ایران بالا است، قیمت خدمات هم معمولا متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند؛ این در حالی است که نرخ ارز در کشور ما متناسب با تورم رشد ندارد و دولت آن را کنترل می‌کند. این موضوع از آن رو است که ما بیشتر از آنکه کشوری صادرکننده باشیم، در رسته واردکننده‌ها قرار گرفته‌ایم و افزایش نرخ ارز هم به ضرر واردات است.»

بیشتر