آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۷۱

 • افزایش تقاضای غربی‌ها برای سفر به خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: خاورمیانه و شمال آفریقا به‌دلیل سابقه تاریخی کهن خود همواره پتانسیل جذب گردشگران زیادی را داشته‌اند. در سال‌های اخیر، کشورهایی نظیر مصر و ترکیه که پیش‌تر گردشگران زیادی را جذب می‌کردند، با رشد آشوب و ناامنی مواجه شدند و به همین دلیل نیز تا حدودی گردشگران خود را که منبع درآمدی مهمی نیز برای آنها بودند، از دست دادند. با این حال، به نظر می‌رسد بار دیگر اقبال گردشگران غربی و به‌ویژه آمریکایی‌ها به این منطقه زیاد شده باشد و گزارش‌های جهانی نیز بر این مطلب صحه می‌گذارند. به گزارش تراول ویکلی، مراکش، فلسطین، عمان، ایران، مصر و برخی کشورهای دیگر این منطقه با رشد خوبی در سال جاری مواجه بوده‌اند و به نظر می‌رسد گردشگری در قاره کهن تا سال ۲۰۱۸ نیز همچنان به پیشتاز بودن رشد خود در جهان ادامه دهد. فلسطین در سال جاری بیشترین رشد را از نظر ورود گردشگر تجربه کرده است و عمان نیز در حال راهیابی به تورهای معروف آمریکایی است. تراول ویکلی در گزارشی به بررسی وضعیت سفر به منطقه خاورمیانه و رشد سفر اتباع آمریکایی به این منطقه ‌پرداخته و معتقد است که اتباع آمریکایی‌ از هراس از خاورمیانه به سمت درک و کشف و سفر به آن حرکت کرده‌اند.
 • راهکار اساسی ارزان‌سازی سفر

  مسعود غلامی/ دانشجوی دکترای تخصصی مدیریت بازاریابی
  صنعتی‌سازی خدمات یک مدل کسب‌وکار است که در مدیریت استراتژیک و بازاریابی خدماتی استفاده و در آن ارائه خدمات به عنوان یک فرآیند صنعتی مطرح و با رویه‌های بهینه‌سازی صنعتی همراه می‌شود. امروزه نیاز به تغییر در همه ابعاد زندگی وجود دارد. برای ارزان‌سازی و تجاری‌سازی آن باید نگاه را کاملا عوض کرد. اما در صنعتی کردن خدمات به بیش از تغییر یک چشم‌انداز نیاز است. صنعتی‌سازی خدمات، همانند تولید یک موضوع پیچیده است؛ شاید به‌خاطر آنکه خدمات بسیار ناهمگن و اغلب دارای ویژگی‌هایی‌ است که در اکثر فرآیندهای تولید وجود ندارد. یک جنبه اساسی از خدمات، فقدان خروجی ملموس است؛ در حقیقت در بسیاری موارد نتایج قابل مشاهده نیست. این موضوع باعث ایجاد چالش برای مدیریت بازدهی فرآیند می‌شود.
 • روایت روزنامه‌نگار برزیلی از مردم ایران

  ایرنا: یک روزنامه‌نگار برزیلی پس از بازگشت از سفر خود به ایران گفت: «برای پی بردن به اسرار یکی از پرخبرترین کشورهای جهان به ایران سفر کردم و این کشور، نخستین جایی بود که به‌خاطر سیاه‌پوست بودنم مورد تبعیض نژادی قرار نگرفتم.» گلوریا ماریا که برای تهیه یک برنامه ویژه تلویزیونی با عنوان «گلوبو رپورتر» به ایران سفر کرده بود، در گفت‌وگویی با مجله «کاراس» از تجربیات خود در ایران گفت و اظهار کرد: «ابتدا فکر می‌کردم که قرار است به جای بد و مخروبه‌ای سفر ‌کنم، اما باور‌نکردنی بود. ایران کشوری است که مردمی قابل تحسین، پرمحبت و شاد دارد. مثل این است که به یک کتاب تاریخ پنج هزار سال پیش وارد شده باشید.» وی تصریح کرد: «نمی‌توانم احترام به شخصیت انسانی را در فهرست موارد شگفتی‌آفرین این سفر قرار ندهم.»
 • اکوتوریسم بازوی ارتقای معیشت جوامع محلی

  افسانه احسانی / منبع: کتاب اکوتوریسم؛ راهی برای گردشگری پایدار
  در اکثر تعاریف مختلف اکوتوریسم در جهان، یکی از ویژگی‌های مهم اکوتوریسم، کمک به ارتقای معیشتی جوامع بومی و بهبود زندگی آنها ذکر شده است. اکوتوریسم به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به بهبود کیفیت زندگی مردم، به‌ویژه مردم محلی کمک می‌کند و برای آنها فرصت‌های شغلی متنوع و درآمدهای مستقیم ایجاد می‌کند. در واقع در یک روند صحیح، مردم محلی ارائه‌کنندگان محصولات و خدمات به گردشگران خواهند بود. همچنین موسسات کوچک و راهنمایان محلی در اجرای برنامه‌های تور مشارکت می‌کنند. ارتقای کیفیت زندگی و منافع حاصل از گردشگری ابعاد متنوعی دارد. علاوه‌بر جنبه‌های اقتصادی که از طریق گردشگری پایدار حاصل می‌شوند، جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز تقویت می‌شوند؛ به این معنی که با حضور گردشگران علاقه‌مند به طبیعت و فرهنگ، تقاضا برای توجه به جنبه‌های معنوی و فرهنگی منطقه افزایش می‌یابد و همین موضوع، جوامع بومی را تشویق می‌کند به این ابعاد زندگی خود بیش از پیش توجه کنند.
 • بافت تاریخی، «فرسوده» نیست

  روز گذشته یک تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید. به‌گزارش خبرگزاری «میراث‌آریا»، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این مراسم گفت: «طی سال‌های گذشته به بهانه توسعه اقداماتی انجام شده که به هویت شهری آسیب زده است؛ این در حالی است که مردم یکی از مهم‌ترین مولفه‌های شهر هستند و اقداماتی که باعث گسست روابط مردم شود، سنجیده نیست. اتوبان‌هایی در شهرها با ترازهای منفی ایجاد شده و از بافت‌های تاریخی عبور و در محله‌ها گسست ایجاد کرده است. به دنبال این گسست روابط مردم در این محله‌ها دچار مشکل شده است.»
 • ییلاقی بکر به‌قدمت تاریخ

  دنیای اقتصاد: با وجود آغاز پاییز، هنوز هم می‌توان از طبیعت آرامش‌بخش و چشم‌نواز و هوای خنک برخی از ارتفاعات کشور بهره برد. «دنیای اقتصاد» ییلاق دیلمان را برای سفر پاییزی این آخر هفته به شما پیشنهاد می‌کند. این منطقه در شهرستان سیاهکل استان گیلان واقع شده است و با ۳۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا، یکی از زیباترین روستاهای ییلاقی ایران محسوب می‌شود. دیلمان دارای پیشینه تاریخی بلندی است و دو سلسله مهم حاکم بر ایران، یعنی دیلمیان و آل‌بویه از این منطقه برخاسته‌اند.

بیشتر