آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۶۷

 • گزارش فوربس از «رکود ترامپی» توریسم

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: پس از به قدرت رسیدن ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی، بسیاری از فعالان حوزه توریسم نسبت به سیاست‌های نادرست وی در مورد این بخش از اقتصاد هشدار داده و مدعی شدند که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا منجر به رکود این بخش و آسیب‌های اقتصادی به آن خواهد شد. با گذشت چند ماه از این رویداد، اکنون آثار و نتایج تصمیمات وی پدیدار شده و پیش‌بینی این متخصصان به تحقق پیوسته است. چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا در این مدت با تصمیماتی همچون ممانعت ورود مهاجران برخی کشورهای با اکثریت مسلمان به این کشور، تخریب چهره عمومی از آمریکا در سطح جهان و برخی عوامل دیگر منجر به از دست رفتن محبوبیت گردشگری ایالات متحده شده است. البته در این میان قدرتمندتر شدن دلار در برابر ارزهای معتبر جهانی و تقویت شاخص دلار که به‌خصوص در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۷ مشاهده شد و منجر به گران‌تر شدن سفر به این کشور شده، بی‌تاثیر نبوده است.
 • تلاش برای به نتیجه رسیدن طرح «تعطیلات»

  به گفته رئیس سازمان میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، قانون جامع حمایت از گردشگری در دستور کار است. علی‌اصغر مونسان در نشست خود با فعالان گردشگری استان فارس، با اعلام این خبر از تمامی فعالان توریسم کشور خواست تا نظرات و پیشنهادات خود پیش از بسته‌شدن این قانون ارائه کنند. او همچنین در مورد تغییر زمان تعطیلات نیز گفت: «این موضوع در دوره‌های مختلف مطرح شده است و ما تلاش می‌کنیم در آینده نزدیک نتیجه مشخصی را در مورد اجرایی شدن یا نشدن این طرح به‌دست آوریم.»
 • مسافران روسیه به «کارت مهاجرت» توجه داشته باشند

  ایسنا: وزارت امور خارجه کشور به ایرانیانی که قصد سفر به روسیه را دارند توصیه‌هایی ارائه کرده است. در این توصیه‌ها که در سایت وزارت امور خارجه منتشر شده، آمده است که اتباع خارجی پس از ورود به فدراسیون روسیه، موظف به ثبت اطلاعات در «کارت مهاجرت» مطابق با اطلاعات موجود در گذرنامه و صفحه ثبت روادید و تحویل آن به هتل محل اقامت یا اداره مهاجرت هستند. کارت مهاجرت در هواپیما یا فرودگاه به مسافران تحویل داده می‌شود و لازم است مسافران این کارت را تا پایان سفر همراه خود داشته باشند. وزارت امور خارجه هشدار داده است که عدم ثبت ورود، به‌بروز مشکلاتی از جمله اخراج، جریمه و جلوگیری از سفرهای آتی به فدراسیون روسیه منجر خواهد شد. گفتنی است که کشور روسیه در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد توریستی ایرانیان تبدیل شده است و آمارها نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی بیش از ۶۷ هزار گردشگر ایرانی به این کشور سفر کرده‌اند.
 • روایت ایرانی از کسب‌وکار بومی گردشگری

  دنیای اقتصاد: در پرداختن به حوزه گردشگری، نباید اسیر اعداد شد. نمی‌توان تاثیر افراد را فراموش کرد؛ زیرا یکایک آنها، قلب تپنده گردشگری هستند. سازمان بین‌المللی گردشگری در کتابی با عنوان «داستان‌های گردشگری: داستان من، جامعه من، آینده ما» سرگذشت کسانی را روایت می‌کند که برای توسعه گردشگری و ایجاد تغییری مثبت در اجتماع پیرامون خود کوشیده‌اند و لحظات به یاد ماندنی برای گردشگران ساخته‌اند. این کتاب، بازتاب تکاپوی افرادی است که ظرفیت‌های جوامع خود را خلاقانه بارور ساخته‌اند و تاریخ و سنت‌های سرزمین‌شان را احیا کرده‌اند تا از آنها سنگ بنایی برای آینده‌ بسازند. ۲۸ روایت از سراسر جهان در این کتاب گنجانده شده است. هر هفته، یکی از آنها را با شما به اشتراک می‌گذاریم.
 • نرده گذاری آزمایشی سی‌وسه پل

  میزان: مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام اجرای طرح آزمایشی نرده‌گذاری سی‌وسه پل اظهار کرد: «تنها یک دهنه از سی و سه پل نرده‌گذاری شده است که این نرده نیز آزمایشی است.» فریدون اللهیاری افزود: «این طرح آزمایشی که مجری آن شهرداری است، برای سنجش منظر و زوایای نرده‌گذاری پل انجام شده است و میراث فرهنگی نیز بر آن نظارت دارد.» وی خاطرنشان کرد: «با توجه به حوادث سقوط از پل و به‌منظور جلوگیری از تداوم آن و ایجاد حفاظت، لازم بود که طرحی به این منظور اجرا می‌شد.» تاکنون چندین مورد فوت به‌دلیل سقوط از این پل تاریخی اتفاق افتاده است. با این حال از روز گذشته نحوه کار گذاشتن و حجم دخالت‌ها با ایجاد نرده در سی‌و‌سه پل موجب انتقادهایی از طرف فعالان میراث فرهنگی و مرمت شده است.
 • حضور ارزیابان یونسکو در تبریز به‌منظور ثبت جهانی ارسباران

  میراث‌آریا: جنگل‌های ارسباران به‌عنوان یکی از اکوسیستم‌های جنگلی منحصر به‌فرد در کشور، امروز با ورود ارزیابان یونسکو به منطقه، وارد مرحله نهایی در مسیر جهانی شدن می‌شود.
 • هماهنگی برای جشن شهرهای جهانی صنایع‌دستی

  جلسه هماهنگی برگزاری جشن شهرها و روستای جهانی با حضور معاون صنایع دستی کشور، فرماندار، مدیرکل میراث فرهنگی و معاونان صنایع‌دستی استان‌ها برگزار شد. گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی این سازمان ضمن تقدیر از تلاش‌ها و مدیریت قابل توجه استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و کردستان گفت: «مدیریت این سه استان در مراسم بازدید ارزیابان شورای جهانی بسیار خوب و تاثیرگذار بود و کمک قابل توجهی به معرفی ظرفیت‌ها کرد.» بهمن نامورمطلق اظهار کرد: «در فرآیند جهانی شدن شهرهای سیرجان و مریوان و روستای کلپورگان قدم اول که همان کسب عنوان جهانی شدن بود ، برداشته شده است و در همین راستا حضور قدیمی‌ترین بانوی بافنده گلیم در سیرجان، ایده مادرصنایع دستی را به ما داد که در اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه پیشنهاد شد. قدم بعدی نیز تدارک مراسم و جشنی در خور این ثبت جهانی است. در گام‌های بعد نیز برندسازی، تجاری‌سازی و حضور در نمایشگاه‌های خارجی باید در دستور کار قرار بگیرد.»

بیشتر