آرشیو روزنامه شماره ۴۱۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۵۷

 • نقشه راه مجلس برای تعطیلات دو روزه

  دنیای اقتصاد
  نوید شکراللهی: بنا به اظهارنظر کارشناسان و متخصصان، یکی از مهم‌ترین راهکارها برای توسعه گردشگری داخلی و افزایش سطح بهره‌وری در جامعه، ساماندهی تعطیلات کشور و ۲روزه شدن تعطیلات پایان هفته است. این درحالی است که نبود تعطیلات دو روزه باعث شده هر تعطیلی دوروزه یا بیشتری که در تقویم وجود دارد، جاده‌ها را مملو از اتومبیل‌هایی کند که راهی مقاصد تکراری سفر می‌شوند. ایران از معدود کشور‌های جهان است که تنها یک روز تعطیل در هفته دارد و از طرف دیگر، شمار تعطیلات مناسبتی آن بیش از هر کشور دیگری در جهان است. با این وجود و در مجموع، برخلاف تصور رایج در اذهان عمومی، ایران با داشتن ۷۸ روز تعطیل رسمی، ۳۹ روز کمتر از میانگین جهانی تعطیلات دارد. این مساله بدون شک تاثیری منفی بر بهره‌وری شاغلان و کارکنان و کیفیت عملکرد نهادها و سازمان‌ها داشته و عوارض ناشی از آن دامنگیر گردشگری داخلی نیز شده است. با این حال پیگیری طرح ۲ روزه شدن تعطیلات پایان هفته به‌صورت کم‌رمقی در دولت و مجلس دنبال می‌شود. پیش‌تر «دنیای اقتصاد»، در سلسله‌ای از گزارش‌ها، وضعیت نابسامان تعطیلات کشور و تجارب موفق خارجی در اصلاح توزیع تعطیلات سالانه را بررسی کرده و نسبت به‌تبعات یک روزه ماندن آن هشدار داده است. با این‌حال این‌بار پروانه سلحشوری، عضو ناظر مجلس در شورای‌عالی میراث فرهنگی و گردشگری، اظهار امیدواری کرد که درصورت تصویب طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه، کمیسیون گردشگری در مجلس تشکیل شده و روند پیگیری طرح‌هایی از این دست سرعت گیرد.
 • نمایش توریسم ایران در گران‌ترین نمایشگاه گردشگری دنیا

  ۱۲ آژانس مسافرتی از ایران در نمایشگاه گردشگری تاپ‌ریزا فرانسه حضور یافتند و در ۱۶ غرفه ظرفیت‌های توریستی کشور را به نمایش گذاشتند. در همین حال، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نمایندگی از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مسوولیت برقراری پاویون ایران در نمایشگاه را به‌عهده داشت.
 • ورود ۶ آیین عزاداری به میراث ملی ناملموس

  همزمان با ایام محرم در کمیته ثبت ملی میراث ناملموس، ۶ آیین عزاداری محرم به‌عنوان میراث‌ ناملموس ثبت ملی شد. به‌گزارش میراث‌آریا، این آثار شامل «شَده‌بندی» از استان کرمان به شماره ۱۱۰۷، «چاووشی‌خوانی اول محرم» در شهر سوریان بوانات از استان فارس به شماره ۱۴۴۴، «آیین سینی‌‌گردانی حضرت قاسم(ع)» در بندر ماهشهر استان خوزستان به شماره ۱۴۴۵، «مراسم تکیه‌بندان» در روستای سرخنگ شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی به شماره ۱۴۴۶، «آیین عاشورایی دِورَه» از شهر حسن‌آباد جرقویه در استان اصفهان به شماره ۱۴۴۷ و «عم کبارم» نوعی عزاداری مختص شب عاشورا در ابرکوه استان یزد به شماره ۱۴۵۰ ثبت ملی شدند. این آیین‌های عزاداری که قرن‌ها در میان مردم وجود داشته‌اند، بخشی از میراث ناملموس کشور را تشکیل می‌دهند. همچنین پیش از این نیز آثاری مانند موسیقی مراسم محرم، شده‌بندی، زنجیر‌زنی جفتی و جوش دور در شهرستان ابرکوه ثبت ملی شده بود.
 • ۵ نکته درباره محتوای استوری اینستاگرام صفحات گردشگری

  مهدی نوابی
  عضو جامعه گردشگری الکترونیکی ایران: مدتی است که اینستاگرام به‌عنوان یک بستر آنلاین محبوب برای پیدا کردن و دیدن تصاویر و ویدئوها از جاذبه‌ها در سراسر دنیا شناخته شده است. اینستاگرام به‌صورت طبیعی بهترین بستر برای محتواهای مربوط به سفر و گردشگری است. اما در این میان استوری اینستاگرام یک فرصت و یک بستر مناسب برای فعالیت است که باید به دقت به محتوای ارائه‌شده در آن دقت کرد تا بتوان در آن موفق شد. در ادامه به پنج نکته مهم در مورد استوری‌های اینستاگرام و محتوا و نحوه فعالیت در آن که در موفقیت در این فضا مهم هستند، اشاره می‌کنیم.
 • چغازنبیل و هفت تپه میزبان ۱۴ هزار گردشگر در سال جاری

  سرپرست پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه در استان خوزستان گفت: «از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۴هزار گردشگر داخلی و خارجی از زیگورات چغازنبیل و موزه هفت‌تپه دیدن کرده‌اند.» به گزارش «ایرنا»، عاطفه رشنویی افزود: «از ابتدای امسال تاکنون یک‌هزار و ۳۵۶ نفر گردشگر خارجی و داخلی از موزه هفت‌تپه و ۱۲ هزار و ۶۴۳ نفر گردشگر داخلی و خارجی از معبد زیگورات چغازنبیل دیدن کرده‌اند.» وی برنامه امسال در حوزه گردشگری در دو سایت چغازنبیل و هفت تپه را تسهیل گردشگری با آماده‌سازی زیرساخت‌ها در این محوطه‌های باستانی عنوان کرد و خواستار کمک سایر ارگان‌ها در این زمینه شد. رشنویی با تشریح برنامه‌های حفاظتی و مرمتی از بناهای باستانی چغازنبیل و هفت تپه بیان کرد: «برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدتی در این راستا تدوین شده که در اولین گام حفاظت مستمر از سازه‌های خشتی در زیگورات چغازنبیل و بناهای وابسته به آن و همچنین مجموعه هفت‌تپه در دستور کار و اجرا قرار دارد.»
 • ورود بیست و دومین قطار گردشگری خارجی در آبان

  مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: «ظرف سه سال اخیر ۲۱ قطار گردشگران خارجی وارد ایران شده و بیست و دومین قطار گردشگری خارجی نیز آبان ماه آینده وارد کشور می‌شود.» به گزارش «ایرنا»، علی کاظمی‌منش افزود: «قطارهای گردشگری خارجی با کوپه‌های مجهز و بزرگ به‌طور متوسط با ۸۰ مسافر از مبادی مختلف ریلی جهان به ایران وارد می‌شوند.» وی ادامه داد: «پیش‌تر این قطارها از مبدا مجارستان، ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی به ایران می‌آمدند اما از سال گذشته با توجه به برخی موارد ناامنی در ترکیه همه قطارها از مرز ریلی سرخس وارد ایران می‌شوند.» مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: «همچنین در این مدت ۵۰ قطار گردشگری داخلی و خط ثابت گردشگری تهران - سوادکوه راه‌اندازی شد. این خط ثابت دو روز در هفته و در هر سیر ۳۳۰ گردشگر را جابه‌جا می‌کند.» وی خاطرنشان کرد: «راه‌آهن در نظر دارد در استان‌های خوزستان، کرمان، تهران، آذربایجان‌شرقی و مرکزی نیز قطارهای گردشگری راه‌اندازی کند و در برخی نقاط هم شاهد راه‌اندازی خط ثابت گردشگری خواهیم بود.» او همچنین در ادامه تاکید کرد: «افزون بر ۵/ ۱۲ میلیون مسافر ظرف ۶ ماه نخست امسال ازطریق راه‌آهن در سطح کشور جابه‌جا شده‌اند که ۵/ ۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر است.» راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران سالانه حدود ۲۵ میلیون مسافر و۴۰ هزار تن کالا را از طریق ۵/ ۱۲ هزار کیلومتر شبکه ریلی جابه‌جا می‌کند.
 • گردشگری راهکاری برای حل معضل اشتغال

  عضو شورای عالی میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری در خراسان رضوی مطرح کرد که در ساختار اشتغال کشور بیکاری به‌عنوان یک فرا‌چالش اعلام شده و گردشگری می‌تواند راه‌حلی برای این ابر‌چالش باشد. به‌گزارش میراث‌آریا، ابراهیم بای‌سلامی گفت: «گردشگری مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پدیده جامعه بشری است و این مهم سبب شده در استراتژی برنامه‌ریزی‌های کلان دولت‌ها به آن توجه ویژه شود.» وی افزود: «گردشگری توانسته با پیشی گرفتن از صنعت خودرو و بعد از صنعت نفت و پتروشیمی سومین صنعت در جهان معرفی شود و شاخص‌هایی که در بعد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ارائه شده، نشان می‌دهد دنیا در حال تحول است و ما تنها با حواشی این صنعت در کشورمان روبه‌رو هستیم.» بای‌سلامی ادامه داد: «گردشگری از خصوصی‌ترین بخش‌های اقتصاد است به‌نحوی‌ که درآمد حاصل از این صنعت مستقیم به دست مردم می‌رسد. صنعت گردشگری کارکردهای مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به درآمد‌زایی و اشتغال‌زایی، عدالت گستری، فقرزدایی و حفظ محیط‌زیست اشاره کرد.»
 • گردشگری سلامت پلی برای همکاری تایلند و اصفهان

  سفیر تایلند در سفر به اصفهان در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان، پیرامون زمینه‌های همکاری کشورش با بخش خصوصی این استان گفت‌وگو کرد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در این نشست گفت: «اصفهان مرکز گردشگری سلامت ایران به شمار می‌آید و گردشگران سلامت تایلندی می‌توانند از مراکز درمانی پیشرفته اصفهان با کمترین هزینه برای درمان بیماری‌های خود استفاده کنند.» سید عبدالوهاب سهل‌آبادی با اشاره به رشد چند برابری ورود گردشگران خارجی به اصفهان در شش‌ماهه گذشته، افزود: «اصفهان با داشتن آثار تاریخی، جاذبه‌های فرهنگی و مراکز صنعتی می‌تواند روابط نزدیکی با همه ملل ازجمله مردم تایلند داشته باشد.» سهل‌آبادی همچنین حضور دانشجویان تایلندی در اصفهان را فرصتی مناسب برای آشنایی آنان با فرهنگ و جاذبه‌های تاریخی این شهر دانست. کالایانا ویپاتی پومی پراتس، سفیر تایلند نیز تاکید کرد: «اصفهان به‌عنوان یکی از شهرهای مهم و تاثیرگذار ایران شناخته می‌شود و تایلند خواستار توسعه همکاری اقتصادی و فرهنگی با این شهر است.» وی حضور پیروان ادیان الهی در اصفهان را نمونه موفق همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان در ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: «فعالیت کلیساها، کنیسه‌ها و آتشکده‌های زرتشتی در کنار مساجد در اصفهان اتفاق مهمی است که برای گردشگران هم جذابیت بالایی دارد.»

بیشتر