آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۳۸۳۲

 • تجربه «آ‌سه‌آن» در برنامه‌ریزی جامع گردشگری

  گروه گردشگری، امیر شاملویی: در روزهای اخیر بحث تدوین یک برنامه جامع برای گردشگری ایران از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده بوده است. باتوجه به اهمیتی که این طرح برای گردشگری کشور دارد، لزوم توجه به تجربه‌های موفق در سایر کشورها و نحوه برنامه‌ریزی آن دسته از کشورها که توانسته‌اند به خوبی در تحقق برنامه‌های خود پیروز شوند، اهمیت فراوانی دارد. کشورهای آسه‌آن، می‌تواند در حوزه برنامه‌نویسی برای گردشگری تجربه‌ای مناسب را پیش‌روی کشورمان بگذارد؛ چه اینکه جنوب‌ شرقی آسیا نیز همچون ایران مجموعه‌ای از منابع گردشگری طبیعی و فرهنگی ملموس و ناملموس متنوع دارد که هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی تمرکز یافته‌اند.

 • گزارش «مفتاح» از گردشگری ایران در سالگرد برجام

  گروه گردشگری: در نخستین سالگرد برجام، یک رسانه آنلاین غربی به بررسی وضعیت گردشگری ایران پرداخت. «مفتاح» که در ایالات متحده آمریکا منتشر می‏شود، رسانه‏ای است که سیاست خارجی کشورها را بررسی می‏کند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» به نقل از مفتاح، دبیر کل سازمان ملل، از برجام به عنوان توافقی در جهت تقویت ثبات در جهان و فراهم آوردن فرصتی برای ارتباط بیشتر با جامعه جهانی یاد کرد.

  در همین حال، شواهد فراوانی وجود دارد که ایران تاکنون مزیت‏های خوبی از این توافق به دست آورده است.

 • توسعه گردشگری با توسعه مناطق نمونه

  مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: «می‌خواهیم با جلب حمایت نهادهای دولتی، گردشگری را از طریق توسعه مناطق نمونه گردشگری کشور توسعه دهیم. » به گزارش میراث آریا، فریدون اللهیاری در اولین نشست اعضای انجمن حمایت از توسعه مناطق نمونه گردشگری ایران و در حضور سرمایه‌گذاران مناطق نمونه گردشگری استان اصفهان تاکید کرد: «یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما در توسعه مناطق نمونه گردشگری در پهنه استان، عدم همپوشانی قوانین و قواعد نهادهای مختلف اداری کشور در راستای صدور مجوزهای مناطق نمونه گردشگری است. » به اعتقاد وی، سازمان میراث فرهنگی باید به صورت جدی در راستای هماهنگ‌سازی نهاد‌های مختلف دولتی در زمینه حمایت از بخش خصوصی اقدام کند تا توسعه مناطق نمونه تسهیل شود.

 • رکوردشکنی هاوایی در جذب گردشگر

  براساس گزارش جدید منتشرشده از سوی مسوولان گردشگری مجمع‌الجزایر هاوایی، تعداد گردشگران در این منطقه در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی با رشد ۳/ ۳ درصدی در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی و یک دوره رکود ۱۵ ساله همراه بوده است. به گزارش «ایسنا»، میزان هزینه گرشگران خارجی در منطقه هاوایی نیز از ابتدای سال تاکنون با ۶/ ۱ درصد افزایش به ۷/ ۷ میلیارد دلار رسیده و انتظار می‌رود تا پایان سال رکورد ۷/ ۱۵ میلیارد دلاری را ثبت کند. مسوولان گردشگری هاوایی پیش‌بینی می‌کنند تا انتهای سال جاری میلادی از حدود ۸/ ۸ میلیون گردشگر میزبانی کنند که رکورد جذب گردشگر از ابتدای ورود اولین گردشگر به این جزیره را خواهد شکست.

 • لتونی چگونه برای گردشگری سیاست‌گذاری می‌کند؟

  سیامک سیفی/ دانشجوی دکترای گردشگری دانشگاه پانتئون سوربن فرانسه
  عادل نیکجو/ عضو پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی

  لتونی هنوز کشوری ناشناخته برای هزاران نفر در جهان است. حدود یک‌سوم از جمعیت دو میلیونی این کشور حوزه دریای بالتیک در پایتخت زندگی می‌کنند. زبان رسمی این کشور لتونیایی و واحد پولی آن از سال ۲۰۱۴، یورو است. با نگاهی به تاریخچه گردشگری در لتونی، سیر تکاملی توسعه گردشگری در این کشور را می‌توان به چهار دوره تقسیم کرد: شروع گردشگری مبتنی بر تفرجگاه‌های سلامت تا جنگ جهانی اول، توسعه گردشگری در جمهوری لتونی (۱۹۴۰-۱۹۱۸)، گردشگری در دوران شوروی (۱۹۹۱-۱۹۴۵) و گردشگری در دوران معاصر بازار آزاد (از سال ۱۹۹۱تاکنون).

 • ساماندهی تشکل‌های گردشگری در دستور کار اتاق تهران

  رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران، گفت: «ساماندهی تشکل‌ها را به‌منظور تقویت آنها در دستور کار قرار داده‌ایم. » به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران، محسن مهرعلیزاده در نوزدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران افزود: «توانمندشدن تشکل‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که آنها می‌توانند در عرصه تصمیم‌سازی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها نقش پررنگ‌تری ایفا کنند. » وی اظهار کرد: «بخش خصوصی اکنون در تدوین قوانین نادیده انگاشته می‌شود. در واقع دیدگاه حاکم بر تدوین قوانین، دولتی است و آنچه به تصویب می‌رسد با تجربه‌های میدانی متفاوت است.

 • دفاتر مسافرتی ۱۸میلیارد تومان بابت کودتای ترکیه ضرر داده‌اند!

  دفاتر خدمات مسافرتی ایران در نامه‌ای اعلام کرده‌اند که بابت بازگشت زودهنگام مسافران پس از کودتای ترکیه، ۱۸ میلیارد تومان ضرر داده‌اند و همچنین خواستار پیگیری وضعیت ممنوعیت تورهای گردشگری ترکیه شده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر، تعدادی از مدیران دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی استان تهران به هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات سفر و گردشگری نامه‌ای نوشته و در آن اعلام کردند با توجه به تحولات حوادث پیش‌آمده در ترکیه که ممنوعیت سفر گردشگران ایرانی به آن کشور را از سوی مقامات ذی‌صلاح کشورمان در پی داشته است، دفاتر خدمات مسافرتی به شکل منسجم با قبول مبالغ ضرر و زیان، حدودا ۱۵ هزار نفر از مسافران را که بعد از کودتا در ترکیه بوده‌اند، بدون مشکل و تبعاتی که متوجه دولت جمهوری اسلامی و سایر مسوولان شود، به بهترین شکل به کشور بازگردانده‌اند؛ اما رقم حدودی بیش از ۱۸ میلیارد تومان ضرر به شرکت‌های خدمات مسافرتی از بابت این اقدام لازم و ضروری وارد شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر