آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۳۲۶۲

 • گردشگران داخلی تشنه تعطیلات

  نابسامانی سفرهای داخلی ناشی از عدم ساماندهی تعطیلات است
 • سونامی گردشگران ورودی، جوامع بومی را به یار ی می‌طلبد

  پورنگ پورحسینی معاون مدیر کل کمیته ملی طبیعت‌گردی دکتر خزاعی یکی از کلاس‌های آینده‌پژوهی خود را با این جمله از یک فیلسوف یونانی آغاز کردند: «آینده آمده است، اما هنوز گسترش نیافته. » رئیس‌جمهور کشورمان طی بازدیدی که چندی پیش از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشتند، آشکارا از سونامی ورود گردشگران به ایران عزیز یاد کرده و حتی بر پر بودن ظرفیت هتل‌ها در بسیاری از شهرها تا میان پاییز تاکید کردند و این در حالی است که هنوز توافق بزرگ بر سر مساله هسته‌ای با ۱+۵ صورت نگرفته است.

  شواهد، گویای آفرینش حماسه‌ای در عرصه سیاست خارجی در کشورمان است که بی‌تردید به سرعت عرصه‌های اقتصادی و شاید این بار بسیار سریع‌تر از آنچه قابل تصور است، صنعت گردشگری کشورمان را با رشدی اجتناب‌ناپذیر مواجه خواهد کرد.

 • «کهکشان» گردشگری شاهرود

  گروه گردشگری، عاطفه نبوی: شهرستان شاهرود به دلایل زیادی از جمله آب و هوای معتدل و قرار گرفتن در مرز کویر و کوهستان- به شکلی که از یکسو به جنگل‌های ابر و اولنگ منتهی شده و از سوی دیگر به کویر خارطوران می‌رسد- همیشه مقصد مناسبی برای گردشگران و به ویژه طبیعت گردان بوده است. از سوی دیگر قرار داشتن آرامگاه بزرگانی مانند بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی آن را به میعادگاه صاحبدلان بدل کرده است.

  اما این شهرستان نیز مانند بسیاری از مقاصد کمتر پرداخته شده گردشگری، از کمبود امکانات و مراکز ارائه خدمات به گردشگران رنج می‌برد.

 • سفرنامه ۲۰۰ هزار نسخه‌ای ژاپنی‌ها از گردشگری سلامت ایران

  گروه گردشگران ژاپنی، سفرنامه ایران و گزارش‌های بازدید از همدان، کاشان، کرمانشاه، قم، نیاسر، قمصر و اصفهان را در نشریه‌ای با تیراژ ۲۰۰ هزار نسخه منتشر کردند. به گزارش «ایرنا» سال گذشته سفیر پیشین ژاپن در تهران، برای اعزام گروهی متشکل از مدیران خود به ایران و آشنایی با گیاهان معطر و دارویی، به خصوص گل محمدی کاشان، ابراز علاقه کرد. این گروه سفر ۱۱ روزه خود را در اردیبهشت‌ماه به ایران انجام داد و از مزارع کاشت گل‌محمدی، کارگاه‌های گلاب‌گیری، کارخانه‌های تهیه اسانس‌های گیاهی، درمانگاه‌های طب سنتی و مراکز گردشگری سلامت کشور بازدید کردند.

 • لزوم معرفی مقاصد جدید گردشگری

  رئیس جامعه هتلداران کشور از ضعف در تبلیغ خدمات هتل‌ها و تعریف مقصد جدید گرشگری انتقاد کرد و گفت: معاونت گردشگری و بخش خصوصی باید در تعریف مقاصد و مسیرهای گردشگری جدیت به خرج دهند. جمشید حمزه‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص عدم تبلیغات کافی در زمینه امکانات و خدمات هتل‌ها به خصوص در ایام تعطیلات که تعداد سفرهای مردم بسیار زیاد می‌شود، اظهار کرد: زمان پیک سفر ما همیشه معلوم نیست و اگر ظرفیت هتل‌های ۴ استان ۱۰۰ درصد اشغال است اما اکثر استان‌ها جا دارند و خالی هستند. حمزه‌زاده با بیان اینکه همه این موارد نیاز به هماهنگی دارد و شدنی است، خاطرنشان کرد: معرفی هتل‌ها و خدمات و تخفیف‌های آنها را جامعه هتلداران کشور انجام می‌دهد ولی ما بخش کوچکی از دریای بزرگ گردشگری هستیم و در این موارد سازمان متولی باید مدیریت کند و دفاتر خدمات مسافرتی و موسسات حمل‌ونقل که در امتداد هم هستند به‌عنوان ارکان سفر با هماهنگی هم پکیج‌هایی آماده کنند.

 • طرح امربه معروف گردشگران خارجی را شفاف کنید

  گروه گردشگری: وزیر کشور در حاشیه یک نشست در رابطه با امر به معروف گردشگران خارجی گفت: نظر خاصی در این خصوص ندارم ولی هر فردی که به کشوری وارد می‌شود، باید قوانین و مقررات کشور را رعایت کند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی این روزها در حال بررسی طرح «امر به معروف و نهی از منکر» است که یک بند از آن به گردشگران خارجی اختصاص دارد و آنها را نیز مشمول این طرح می‌داند و بین گردشگران خارجی با دیگر شهروندان ایرانی فرقی نمی‌گذارد. در همین راستا رئیس هیات‌مدیره جامعه راهنمایان تور در گفت‌وگو با «ایسنا» تصریح کرد: آقایان نماینده لطف کنند مصادیقی را که گردشگر به‌عنوان موارد مغایر با امر به معروف و نهی از منکر انجام می‌دهد، اعلام کنند.

 • ایران و ترکیه، پیشتاز گردشگری سلامت کشورهای اکو

  گروه گردشگری: دبیرکل اتاق اکو، گفت: با توجه به اینکه استان مازندران هم از نظر موقعیتی و دسترسی به انواع ناوگان حمل‌ونقلی و امکانات سلامت مناسب ارزیابی شد، تصمیم گرفتیم اولین کنفرانس را در این استان سرسبز برگزار کنیم.

  محمدرضا کرباسی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ کشور عضو اکو دعوت شده‌اند و تاکنون ۶ کشور به طور قطعی حضور خود را اعلام کرده‌اند. این کنفرانس در شهر رامسر استان مازندران برگزار می‌شود. دبیرکل اتاق اکو، در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت‌های گسترده منطقه اکو در بحث گردشگری سلامت اشاره کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر