• صنایع‌دستی در کما

  دنیای‌اقتصاد: استان کرمان در دوره یک‌ساله کرونا تنها درحوزه صنایع‌دستی و در سه بخش آموزش و تولید و تجارت متحمل ضرر و زیان ۶۰ میلیاردتومانی شده،‌ این درحالی است که چشم‌انداز روشنی درباره نوروز ۱۴۰۰ و بهبود این بازار وجود ندارد.
 • ابهام و امید در تورهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: گردشگری نوروزی اگرچه مطابق سبک و سیاق گذشته غیرممکن است، اما می‌توان با در نظر گرفتن ظرفیت‌های استانی نظیر ظرفیت‌های اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا هتل‌‌ها در کنار تاب‌آوری بناهای تاریخی با توجه به محدودیت‌های کرونا و پروتکل‌های بهداشتی سفرهای عید را انجام داد.
 • تدابیر دیجیتالی برای سفرهای هوایی

  دنیای‌اقتصاد: گروه رسانه‌ای اکونومیست از برنامه‌های جدید سلامت برای آسان‌شدن سفرها گزارش می‌دهد که شروع مجدد سفرهای بین‌المللی در قالب اطمینان‌خاطر مسافران نسبت به امنیت آنها است و فناوری نقش مهمی در تحقق آن ایفا خواهد کرد.
 • نیمروز با طبیعت دماوند

  دنیای اقتصاد: به شوخی گرفتن حوادث ناخوشایند به جزئی از روزمره‌های ما تبدیل شده، چه زلزله تهران باشد که مردم تا صبح بیدار بنشینند و درباره‌اش در شبکه‌های اجتماعی جوک و شوخی بسازند‌، یا گرانی قیمت موز باشد یا هر چیز دیگر. این روزها یک پیام کرونایی هم پخش شد که مضمونش به سفر و گردشگری بازمی‌گشت؛ «دیگه اون جاده‌های شمال که محال بود از خاطرمون بره رو هم داریم از یاد می‌بریم.» سرعت چرخش این شوخی ساده در شبکه‌های اجتماعی نشان از دغدغه‌ای دارد که مردم ماه‌هاست درگیر آن هستند.
 • ساعت تفریح در ایران و جهان

  دنیای‌اقتصاد: سهم «اوقات فراغت» در زندگی روزانه خانوارهای ایرانی براساس اطلاعات رسمی، اندکی بیشتر از ۴ ساعت است؛ اما بررسی‌ها در جهان نشان می‌دهد مدت زمانی که شهروندان سایر کشورها به‌صورت خالص برای «تفریح و گذران زندگی غیرکاری» در طول روز اختصاص می‌دهند به‌صورت میانگین اندکی بیشتر از ۵ ساعت است. این سهم در برخی کشورها دو برابر ایران است.
 • امیدواری نوروزی صنایع‌دستی

  دنياي‌اقتصاد: عدم قطعیت تنها حقیقت حاکم بر تمام برنامه‌ریزی‌ها و جریانات زندگی ماست هر چند متاسفانه این موضوع را چندان درک و خود را با آن‌چه در صنایع‌دستی و گردشگری و چه در سایر امور هماهنگ نکرده‌ایم و همین امر باعث شده دائما در فاز غافلگیری باشیم. پورنگ پورحسینی کارشناس حوزه کسب و کار و مشاور معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پاسخ به این پرسش که آیا آمار و ارقامی از میزان ضررهای وارد شده به صنعتگران و هنرمندان صنایع‌دستی در دوران کرونا وجود دارد، به «دنیای‌اقتصاد»‌ می‌گوید: این آمار و ارقام در ادارات کل استانی به شکل دقیقی وجود دارد. با این حال ما نباید در تحلیل شرایط یک سال گذشته و دوران شیوع کرونا به آمار و ارقام تکیه کنیم بلکه باید به شکل جامع‌تری به اوضاع صنایع‌دستی و سایر حوزه‌ها نظیر گردشگری بنگریم.
 • برنده حذف پاسپورت؛ ایران یا ترکیه؟

  دنیای‌اقتصاد: پیشنهاد حذف پاسپورت برای سفر بین ایران و ترکیه که از سوی مقامات گردشگری این کشور همسایه ارائه شده است، در واقعیت، یک برنده بیشتر ندارد. نسبت ۱۰برابری مسافرت ایرانی‌ها به مسافرت گردشگران ترکیه- بین دو کشور- از یکسو و روند سرمایه‌گذاری ملکی در ترکیه از سوی دیگر نشان می‌دهد این نقشه، تسهیل سفر را به نفع بازار ترکیه رقم می‌زند.
 • مجوز گردشگری در پارک‌های ملی

  دنیای‌اقتصاد: با اجرای تعهدات سرمایه‌گذار و انجام فعالیت‌های حفاظتی در پارک‌ملی «خَبْر» کرمان به‌زودی شاهد اجرای اولین طرح گسترده گردشگری در پارک‌های ملی ایران خواهیم بود. اجرای این پروژه راه را برای گسترش گردشگری مسوولانه در سایر مناطق تحت‌مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست فراهم می‌کند. ایمان هادی مدیر واحد طبیعت‌گردی سازمان حفاظت محیط‌زیست به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: تمام مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط‌زیست (پارک‌های ملی که دارای حساسیت بالای حفاظتی هستند، پناهگاه‌های حیات‌وحش، مناطق حفاظت‌شده،‌ آثارطبیعی و ملی) و تالاب‌ها طرح‌های مدیریت دارند و یکی از موارد مطرح‌شده در این طرح‌ها، زون‌بندی مناطق به لحاظ گردشگری است.
 • گردشگری در تالاب‌ها

  دنیای‌اقتصاد: با هشدار مسوولان درباره موج جدید شیوع کرونا و موارد فوت از ویروس جدید جهش‌‌یافته این روزها بسیاری در بیم و امید به سر می‌برند‌، اما این موضوع سبب نشده که رستوران‌های شهرها از مشتری خالی باشد یا کسانی که برنامه سفری داشتند، برنامه‌شان را لغو کنند. حتی این موضوع باعث کمرنگ شدن دورهمی‌های خانوادگی هم نشده و تنها معدود کسانی را می‌بینیم که یک لایه ماسک بر ماسک قبلی افزوده‌ و هشدارها مبنی بر پر شدن اتاق‌های آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها را جدی گرفته‌اند. استدلال شهروندان این است که از قرنطینه و تغییر سبک‌ زندگی خسته و با در خانه ماندن دچار افسردگی و... شده‌اند ضمن اینکه نمی‌دانند این وضعیت قرار است تا کی ادامه داشته باشد و ماه به ماه باید موجی را از سر بگذرانند. برای این شهروندان که در نهایت تصمیم‌شان خارج شدن از خانه است می‌شود توصیه کرد لااقل سعی کنید در این دوران به‌جای رفتن به محل‌های سابق که معمولا شلوغ بوده و احتمالا ابتلا به کرونا بالا می‌رود،‌ به محل‌هایی بروید که خلوت‌تر است و در عین حال نزدیک.‌ به‌طوری‌که بتوانید یک برنامه نیم روزه داشته باشید با تجربه‌ای متفاوت. در حوالی اغلب شهرها معمولا آبگیر یا تالابی وجود دارد، چه در خوزستان باشد چه در چهارمحال و بختیاری‌،‌ چه در گیلان و مازندران یا قم و آذربایجان‌شرقی و غربی! این فصل سال این مناطق جایی است که در آنها می‌توان پرندگان مهاجر را دید.
 • آینده سفر در نظرسنجی آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: گردشگران آمریکایی با شرکت در یک نظرسنجی عمومی درباره چشم‌انداز مسافرت‌ها در سال‌جاری میلادی، تمایل برای سفر در سال دوم کرونا را به شکل محسوس، بیشتر از سال گذشته اعلام کردند. بیش از نیمی از آمریکایی‌ها برای روزهای تعطیل برنامه سفر تدارک دیده‌اند. روند احیای مسافرت‌ها در سه مرحله پیش‌بینی شده است که اولین آن سفرهای تفریحی است.
 • هشدار درباره سفرهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: بخش‌خصوصی درحالی در برنامه‌ریزی‌های صنعت گردشگری از سوی سیاست‌گذاران نادیده گرفته می‌شود که در دوران یک‌ساله شیوع کرونا در ایران این بخش متحمل بیشترین خسارت‌ها نسبت به سایر صنایع شده است.
 • آخرین بازار در احیای پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: کووید-۱۹ سفرهای بین‌المللی را به بن‌بست کشانده است، اما با توجه به منعطف بودن این صنعت و تجربه تاریخی، چشم‌انداز گردشگری، دستیابی به بهبود (احیا) را نشان می‌دهد و حتی احتمال تبدیل شدن به تجربه بهتر در مقایسه با گذشته وجود دارد.
 • زمان برگشت توریسم به حالت عادی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی نتایج تحقیقات کارشناسان سازمان جهانی گردشگری نشان‌دهنده بازیابی بسیار کند برای سال ۲۰۲۱ است و چشم‌انداز آنها برای بهبود بازار گردشگری برای سال ۲۰۲۲ ارزیابی شده است. باتوجه به سقوط سهمگین بازار گردشگری در سال ۲۰۲۰ و تعطیلی سفرهای بین‌المللی ناشی از اعمال محدودیت‌های سختگیرانه سفر و بستن مرزهای بسیاری از کشورها، آینده ۲۰۲۱ چندان خوش‌بینانه ارزیابی نمی‌شود و بهبود آن احتمالا تا سال ۲۰۲۲ به طول خواهد انجامید. بازگشت بازار گردشگری می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ یا به بعد صورت پذیرد و بخش گردشگری جهان در عرصه سفرهای بین‌المللی سال‌های سختی را پشت‌سر خواهد گذاشت اما باتوجه به انعطاف‌پذیری بازار توریسم در طول تاریخ، این صنعت طی چند سال آینده نه‌تنها مسیر بهبود و بازگشت به سطح پیش از کرونا را می‌گذراند بلکه شرایط قرار گرفتن در مسیر رشد و توسعه پایدار را نیز فراهم خواهد کرد.
 • معمای ریزنقشی طبیعت‌گردی

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار در بخشی از گزارشی که اخیراً درباره نحوه گذراندن اوقات فراغت و اوضاع گردشگری خانوارها منتشر کرده با تفکیک مراکز اقامتی، سهم طبیعت‌گردی را ۶/ ۲ درصد اعلام کرده است. این درحالی است که این رقم در بسیاری از کشورهای جهان میانگین بالای ۱۰ تا ۱۵ درصد است.
 • گردشگری تجاری هم سقوط کرد

  دنیای‌اقتصاد: انجمن جهانی صنعت نمایشگاه‌ها تاثیر همه‌گیری کووید-۱۹ بر میزان درآمد حاصل از برگزاری نمایشگاه‌ها در سال ۲۰۲۰ را کاهش ۶۸ درصدی اعلام کرده است که ضمن به خطر انداختن ۴/ ۲ میلیون شغل حدود ۳۷۰ میلیارد دلار از محصولات نمایشگاهی در سال ۲۰۲۰ ارائه نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر