آرشیو روزنامه شماره ۳۰۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۳۰۸۶

 • جذب ۸۰ هزار گردشگر سلامت

  نجفی: وجود یک نظام یکپارچه برای ارائه خدمات پزشکی در بخش گردشگری الزامی است
 • کالمند و مخاطرات اکوتوریسم آن

  فرناز حیدری* شهرستان کویری مهریز از شمال با یزد، از جنوب با استان‌های فارس و کرمان، از غرب با بخش مرکزی تفت و استان فارس و از شرق با بخشی از استان کرمان همسایه است. این شهرستان علاوه بر اماکن منحصربه‌فرد گردشگری از جمله نقاشی‌های صخره‌ای کوه ارنان، قلعه خورمیز، حمام استهریج، چشمه غربالبیز، غار هشتاد در، باغ قدیمی پهلوان‌پور، قلعه سریزد، منار مسجد جامع مهرپادین، رباط زین‌الدین، خانه اخوان طباطبایی و کوه ریگ خاستگاه یکی از مناطق حفاظت‌شده ارزشمند کشور به نام کالمند - بهادران نیز می‌باشد. این منطقه حفاظت‌شده که با وسعت ۲۲۹ هزار هکتار در مجاورت شهر مهریز قرار دارد، از یک طرف با شهرستان‌های بافق و خاتم هم‌مرز است و از طرف دیگر در جنوب به استان کرمان محدود می‌شود.
 • ضریب فزاینده جادویی توریسم

  مترجم: مهدی نیکوئی* «ضریب فزاینده» گردشگری را می‌توان عددی دانست که مخارج داخلی گردشگری باید در آن ضرب شود تا تاثیرات درآمد تجمعی حاصل شده برای یک دوره زمانی مشخص تعیین شود. این تعریف بسیار خطرناک است، به این دلیل که ضریب فزاینده را به عنوان یک جعبه سیاه تعریف می‌کنیم و در ضمن طیف گسترده‌ای از ضریب‌های فزاینده وجود دارد؛ ضریب فزاینده درآمد یکی از آنها است. تعریف دقیق‌تری که وجود دارد براساس این مفهوم بنا شده که بخش‌های مختلفی که تشکیل‌دهنده اقتصاد هستند با هم وابستگی متقابلی دارند. به جز تهیه ورودی‌های اولیه مانند نیروی کار و واردات، هر کدام از بخش‌ها کالاهای واسطه‌ای تهیه شده توسط بخش‌های دیگر را نیز خریداری می‌کنند.
 • سفر ایرانی‌ها به تایلند کاهش یافت

  فارس- رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری استان تهران از کاهش سفرهای مردم به تایلند در پی ناآرامی‌های اخیر این کشور خبر داد. رضا اباذری اظهار کرد: با توجه به ناآرامی‌های اخیر در کشور تایلند به طور کلی مردم تقاضای کمتری برای سفر به این کشور دارند. وی افزود: در حال حاضر زمان سفر به تایلند است اما با توجه به هرج و مرج موجود در این کشور و اطلاعیه وزارت خارجه به مردم، تمایل به سفر به این کشور کم شده است. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری استان تهران گفت: به طور کلی، آژانس‌ها برای برگزاری تور به این کشور محدودیتی ندارند، اما خود مردم تقاضای‌شان کاسته شده است.
 • سیاست‌های جدید دولت ویتنام برای صدور ویزای گردشگری

  ایسنا- دولت ویتنام با هدف جذب گردشگر بیشتر، سیاست‌های جدیدی در زمینه جذب گردشگران را به مرحله اجرا درمی‌آورد. به گزارش «ایسنا» در این راستا از سال آینده میلادی برای گردشگران کشورهای کره‌جنوبی، مالزی، سنگاپور، ژاپن و اندونزی و همچنین گردشگران کشورهای عضو اتحادیه اروپا ویزای فرودگاهی صادر می‌شود. به گزارش برناما، همچنین هزینه صدور ویزای گردشگری یک ماهه که تا سه ماه قابل تمدید است، از ۳۰ دلار به ۲۰ دلار کاهش یافته و گردشگران کشورهای مختلف که در یکسال اخیر با استفاده از ویزای شینگن به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کرده‌اند نیز از سال ۲۰۱۴ نیازی به اخذ ویزای گردشگری ویتنام ندارند و با ارائه ویزای شینگن برای آنها ویزای گردشگری فرودگاهی صادر می‌شود.
 • ثبت آیین مذهبی علم گردانی روستاهای نیشابور

  میراث آریا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بنا به تصویب شورای سیاستگذاری ثبت، آیین مذهبی علم گردانی در روستاهای شهرستان نیشابور در ردیف میراث ناملموس و معنوی کشور شناخته شد. به گزارش روابط عمومی این اداره کل حسین عباس زاده با اعلام این مطلب گفت: علم گردانی به عنوان آیینی سنتی مذهبی و یکی از نمادهای فرهنگ سوگواری است که همه ساله توسط عزاداران و ارادتمندان به امام سوم شیعیان حسین علی(ع) در روستاهای نیشابور و با «علم نیشابوری» به عنوان یک سمبل و نشان مذهبی برگزار می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر