طرح توسعه در پالایشگاه آفتاب

این طرح توسعه‌‌‌ای دارای واحد فرآیندی بسیاری از قبیل واحدهای ایزومریزاسیون، HDS۱، HDS۳، Vis-breaking، تقطیر در خلأ، MHC، نیروگاه، ARU، تصفیه آب‌‌‌های ترش و... است. یکی از واحد‌‌‌هایی که تاکنون در کشور وجود نداشته اما ساخت و بهره‌‌‌برداری از آن ارزش‌‌‌آفرینی زیادی برای کشور و مجموعه خواهد داشت واحد MHC است که وظیفه آن شکست و تبدیل لوبکات سبک و سنگین به محصولات با ارزش سبک‌‌‌تر همچون نفتا، گازوئیل و همچنین تولید روغن پایه است که ظرفیت واحد مذکور ۱۴ هزار بشکه در روز است، با ساخت و بهره‌‌‌برداری از این واحد دریچه‌‌‌ای نوین در امر تبدیل محصولات سنگین به محصولات با ارزش افزوده بالاتر در کشور گشوده خواهد شد. واحد تقطیر این مجموعه، روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت خام سنگین را به نفتا، گاز مایع، کروسین و ... تبدیل می‌‌‌کند.

میزان تولید روزانه بنزین شرکت دو میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر، گازوئیل روزانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر و سوخت گاز مایع نیز روزانه پنج هزار بشکه در روز است که به دلیل وجود واحدهایی همچون CRU و ایزومریزاسیون بنزین تولیدی این واحد یورو ۵ و حتی استاندارد آن از این میزان بالاتر خواهد بود. گازوئیل تولیدی این پالایشگاه نیز به دلیل وجود واحد شیرین‌‌‌سازی گازوئیل به روش هیدروژناسیون با استاندارد یورو۵ به بازار عرضه خواهد شد.

تولید روغن موتور گرید ۲

محمدمهدی دوستی، رئیس هیات مدیره شرکت پالایش نفت آفتاب در حاشیه مراسم کلنگ‌‌‌زنی طرح توسعه پالایشگاه نفت خام این مجموعه، اظهار کرد: اکنون خوراک پالایشگاه میعانات گازی است اما به دنبال افزایش تجهیزات و تغییر در مجموعه به منظور استفاده از نفت خام به‌‌‌عنوان خوراک هستیم. وی افزود: تجهیز بخشی از پالایشگاه تا مهر ماه سال جاری به پایان خواهد رسید و پالایش روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت خام در دستور کار قرار می‌‌‌گیرد. رئیس هیات مدیره شرکت پالایش نفت آفتاب به طرح توسعه‌‌‌ای نفت خام این مجموعه اشاره کرد و افزود: با تأسیس و بهره‌‌‌برداری از این واحد ظرفیت پالایشگاه آفتاب به ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. وی با تأکید بر اینکه خوراک تمام مینی‌‌‌فاینری‌‌‌های کشور میعانات‌‌‌گازی است، گفت: شرکت نفت آفتاب از مهر ماه امسال اولین پالایشگاه در کشور خواهد بود که نفت خام را دریافت و پالایش خواهد کرد. دوستی به واحد روغن این شرکت نیز اشاره کرد و ادامه داد: با بهره‌‌‌برداری از این واحد روغن موتور با گرید ۲ تولید و به بازار عرضه خواهد شد این در حالی است که اکنون روغن موتور با این گرید در داخل تولید نمی‌‌‌شود و مجبور به واردات این نوع روغن هستیم. وی مطرح کرد: تولید روغن با گرید ۳ نیز در دستور کار این مجموعه قرار دارد.

لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی

مهدی دوستی استاندار هرمزگان نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه شرکت پالایش نفت آفتاب به نیروی انسانی خود اهمیت می‌دهد، اظهار کرد: این مهم اولین موفقیت این مجموعه است. استاندار هرمزگان حمایت از بخش خصوصی را وظیفه دولت دانست و گفت: باید در زمینه توانمندسازی بخش خصوصی تلاش کنیم. وی با اشاره به اینکه تنوع محصول پتروپالایشی و پتروشیمی از ضروریات است، تصریح کرد: هرمزگان مزیت‌‌‌های نسبی در حوزه نفت و فولاد دارد.

اعتماد به توان داخلی

صفایی، معاون قوه قضائیه دادگستری هرمزگان در ادامه این مراسم به تلاش‌‌‌های قوه قضائیه برای رفع برخی مشکلات شرکت پالایش نفت آفتاب در ستاد اقتصاد مقاومتی اشاره کرد. صفایی ادامه داد: اشتغال‌‌‌زایی، جلوگیری از خام‌فروشی، افزایش تولید، کاهش وقوع بزه و پیشگیری از جرائم از جمله نتایج بهره‌‌‌برداری از پروژه‌‌‌های نفت آفتاب بوده است. معاون قوه قضائیه با تأکید بر اینکه باید به توانایی جوانان کشور اعتماد داشته باشیم، مطرح کرد: شرکت پالایش نفت آفتاب توانسته با تکیه بر توان داخلی مجموعه به این بزرگی ایجاد و در استان اشتغال‌‌‌زایی داشته باشد.