• حال و روز صنعت خاکستری

  علی اسکینی- محمدعلی کریمی کارشناسان بازار سرمایه
  سیمان ماده‌ای چسبنده است که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و به وجود آوردن جسم یکپارچه و محکم از ذرات متشکله را دارد و از ترکیب مصالح آهکی، رس و اکسید‌های معدنی در دمای بالا ساخته می‌شود. سیمان پرمصرف‌ترین ماده جهان پس از آب و اولین محصول صنعتی است که دارای استاندارد تولید شده‌است. اکنون هزاران کوره در کلیه نقاط دنیا و در هر نقطه‌ای که معادن سنگ آهک و خاک‌رس وجود داشته باشد، مشغول تولید سیمان است. مواد اولیه تولید سیمان، آهک، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی است.
 • فروردین پر فراز و نشیب سیمانی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: صنعت سیمان به‌عنوان یکی از صنایع پایه، نقشی اساسی در توسعه زیربنای اقتصادی هر کشوری دارد. این محصول یکی از مهم‌ترین کالاها در بازارهای کالایی و در اقتصاد ایران به حساب می‌آید. صنعت سیمان با در اختیار داشتن حدود ۲ درصد از ارزش بازار یکی از گروه‌های مهم بازار سرمایه محسوب می‌شود. در این گزارش به بررسی عملکرد فروردین دو شرکت سیمانی می‎پردازیم.
 • بالاترین قیمت سهام عدالت در اردیبهشت

  دنیای‌اقتصاد: ارزش سبد بورسی سهام عدالت (با قیمت اسمی ۵۳۲ هزار تومان) با ۱/ ۱ درصد رشد روزانه به ۹ میلیون و ۴۳۷ هزار تومان رسید. این رقم بالاترین ارزشی است که این مجموعه سهام در اردیبهشت به خود می‌بیند. در طول ماه جاری قیمت سهام عدالت به کانال ۸ میلیون تومان هم افت کرد، اما در ۴ روز کاری گذشته که شرکت‌های بزرگ بازار رشد داشتند، ارزش این دارایی هم افزایش یافت. در هفته گذشته برخلاف بیشتر رفتارهای هفتگی این سهام در سال‌جاری، رشدی ۵/ ۲درصدی را شاهد بودیم. روز گذشته هم رشد ۱/ ۱ درصدی این دارایی مرهون رشد حداکثری سهم‌های این مجموعه در گروه‌های فلزات اساسی، پالایشی و استخراج کانه‌های فلزی بود. در نخستین روز کاری هفته همه ۶ نماد حاضر در پرتفوی سهام عدالت در دو گروه فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی رشد کرده بودند.
 • شایعات راه‌اندازی رمز ارز به پشتوانه سهام

  دنیای‌اقتصاد: بیشتر گزارش‌هایی که این روزها در قالب افشای اطلاعات با‌اهمیت منتشر می‌شوند، موضوعی مبادلاتی دارند. برگزاری مزایده و مناقصه‌ها تا واگذاری سهام و خرید و فروش املاک در حال‌حاضر در صدر اخبار شرکت‌ها قرار دارد. همان‌طور که می‌دانیم این اطلاعات با توجه به میزان اهمیت و تاثیرگذاری آنها در یک گروه‌بندی با دو طبقه «الف» و «ب» قرار داده می‌شوند.
 • موج سودآوری صنعت دوده

  سهیل مراد‌زاده کارشناس بازار سرمایه
  دوده از کربن استحصال می‌شود و در صنایع تایر پلاستیک، جوهر و رنگ‌سازی، پیگمنت‌ها و مستریپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دوده صنعتی به شکل پودری مشکی رنگ است و جهت محافظت در مقابل نور، رنگ‌دهی و مواردی از این قبیل کاربر دارد. دوده صنعتی گریدهای مختلفی دارد که بسته به ماهیت محصول نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طور معمول حدود ۲۵ تا۳۰ درصد وزنی در صنعت لاستیک و ۱۰ تا ۱۵ درصد وزنی در صنعت رنگ را تشکیل می‌دهد.
 • افزایش نرخ دوده صنعتی در فروردین‌ماه

  دنیای‌اقتصاد: صنعت دوده که صنعتی کوچک اما مهم ارزیابی می‌شود، یکی از صنایع پایین‌دست محصولات شیمیایی به‌حساب می‌آید. این صنعت بیشتر در صنعت لاستیک و پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولیدات شرکت‌های این صنعت موجب بی‌نیازی از واردات این محصول شده است. در این گزارش به بررسی عملکرد فروردین‌ماه دو شرکت از این صنعت می‌پردازیم.
 • نگاهی به مهم‌ترین افشا

  دنیای‌اقتصاد: مهم‌ترین اطلاعیه‌های با اهمیتی که اخیرا در سایت کدال منتشر شده است، به ۴ شرکت بورسی مرتبط می‌شود. دو مورد از این افشاهای اطلاعات در گروه الف قرار داشتند.
 • کارنامه پایان سال سنگ‌آهنی‌ها

  میثم مسلمان‌زاده کارشناس بازار سرمایه
  فلزات در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و بدون‌شک آهن یکی از پرکاربردترین آنها است. سنگ‌آهن از معادن شناسایی شده استخراج می‌شود و پس از فرآوری و خالص‌سازی، محصول نهایی برای تولید انواع سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایع و تمدن‌های پیشرفته امروزی تا حدود زیادی به سازه‌های فولادی و چدن حاصل از این سنگ نیازمندند.
 • ثبت یک شرکت جدید در فرابورس

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته برخی از شرکت‌های بورسی در قالب افشای اطلاعات با اهمیت، برخی از رویدادهای مالی و تولیدی مهم خود را منتشر کردند. در این راستا شرکت سرمایه گذاری صبا تامین اعلام کرد که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌اش به اسم «سرمایه‌گذاری هامون صبا» پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از تاریخ ۲۱/ ۰۲/ ۱۴۰۰ به عنوان دویست و چهل و پنجمین نماد معاملاتی (هفتاد و سومین شرکت در بازار اول)، در فهرست نرخ های فرابورس ایران درج شده است.
 • کاهش نرخ فروش کانه‌‌های فلزی در فروردین

  دنیای‌اقتصاد- محمد ارغوان: صنعت استخراج کانه‌های فلزی یا همان سنگ‌آهنی‌ها یکی از صنایع بزرگ بورسی محسوب می‌شوند. سنگ‌آهن ماده اولیه تولید فولاد است و ۹۸‌درصد سنگ‌آهن استخراج شده در سطح جهان برای تولید فولاد به کار می‌رود. این در حالی است که صنایع زیادی از این محصول تغذیه می‌شوند. در این گزارش به بررسی عملکرد دو شرکت از این صنعت می‌پردازیم.
 • یک صنعت و یک صندوق حاشیه‌ساز

  بهنام علیزاده- مهدی کریمخانی کارشناسان بازار سرمایه
  نفت خام از عناصر کربن و هیدروژن تشکیل شده است. نفت را با بشکه می‌سنجند و هر بشکه ۱۵۹ لیتر است. شاید هیچ دو نفت خامی را نتوان یافت که خصوصیات آن درست مثل هم باشد، اما می‌توان آنها را با ویژگی‌هایی مقایسه کرد.
 • افشای اطلاعات ۶ شرکت بورسی

  دنیای‌اقتصاد: بر اساس گزارش‌های کدال، روز گذشته ۶ شرکت بورسی اطلاعیه با اهمیت منتشر کردند که در میان آنها اطلاعیه سه شرکت در گروه الف قرار داشت.
 • نقش الفینی‌‌ها در صنایع بورسی

  رسول جاویدی - حسن فتحی کارشناسان بازار سرمایه
  به صورت کلی صنایع پتروشیمی را به چهار گروه صنایع بالادستی (پالایشگاه‌های نفت)، محصولات پایه پتروشیمی (کراکینگ، الفین و آروماتیک)، واحدهای واسطه‌ایPVC (پلیمرها) و صنایع پایین‌دستی (لاستیک، پلاستیک) دسته‌‌‌بندی می‌کنند.
 • فراز و فرود الفین‌سازها در فروردین

  دنیای‌اقتصاد- محمد ارغوان: محصولات در گروه پتروشیمی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که الفین یکی از مهم‌ترین دسته‌ها به‌حساب می‌آید. این گروه عمدتا شامل سوخت‌های گازی مثل اتان و پروپان است. شاید بتوان اتیلن را مهم‌ترین عضو خانواده اُلفین‌ها دانست. در این گزارش به بررسی عملکرد فروردین‌ماه دو شرکت بزرگ تولید‌کننده این دسته از محصولات می‌پردازیم.
 • دلایل عدم توسعه‌ دارویی‌ها

  مریم رستمی/ کارشناس بازار سرمایه
  شرکت‌های فعال در حوزه صنعت دارو عواملی اعم از نرخ تورم بالا، قیمت‌های دستوری فروش، عدم‌ثبات اقتصادی، کاهش قدرت خرید و تحریم‌های بین‌المللی را ازجمله موانع صنعت دارو بیان می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر