«کرازی»: شرکت کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی دلایل تغییرات سود عملیاتی در ۶ ماهه نخست سال نسبت به دوره مشابه سال قبل را به شرح ذیل اعلام کرد:

۱. درآمدهای عملیاتی نسبت به دوره مشابه رشد ۴۲‌درصدی داشته است که دلیل عمده آن افزایش متوسط نرخ فروش محصولات به ازای هر کیلوگرم ۷۲‌درصد است که عمده دلایل آن عبارتند از:

افزایش نرخ محصولات داخلی بر اساس مصوبات انجمن شیشه ایران طی سه نوبت در آبان ۹۹، اردیبهشت و تیر سال ۱۴۰۰.

افزایش نرخ محصولات صادراتی به‌علت افزایش نرخ جهانی بطری‌‌های شیشه‌‌ای.

۲. بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی نسبت به دوره مشابه ۲۶‌درصد افزایش داشته است. بهای تمام‌شده به ازای هر کیلوگرم ۵۰ درصد رشد داشته است که عمده دلایل آن عبارتند از:

 افزایش نرخ مواداولیه مذاب و به‌ویژه مواد بسته‌‌بندی.

 افزایش هزینه‌‌های حقوق و دستمزد و سربار.

در مجموع و با توجه به توضیحات ارائه‌شده سود عملیاتی شرکت در ۶ ماهه نخست ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال گذشته، افزایش ۵۷‌درصدی را نشان می‌دهد.

«حآسا»: شرکت آسیاسیر ارس اعلام کرد که پیرو ابلاغیه شرکت فولادمبارکه درخصوص الحاقیه قرارداد شماره ۴۸۴۶۱۸۲۲ فی‌مابین شرکت فولاد‌مبارکه با شرکت آسیاسیر ارس (موضوع حمل ریلی محصولات صادراتی شرکت فولادمبارکه به مقصد بندر‌عباس) بابت افزایش نرخ حق‌مالکانه به میزان ۴۴‌درصد نسبت به نرخ مالکانه قبلی طی دوره یکساله از تاریخ ۰۱/ ۰۳/ ۱۴۰۰ لغایت ۳۱/ ۰۲/ ۱۴۰۱ با اعتبار ۵۷ میلیارد تومان که جزئیات آن در گزارش تفسیری مدیریت ۹ماهه منتهی به ۳۰/ ۰۹/ ۱۴۰۰ ارائه خواهد شد، شایان ذکر است با توجه به رویه گذشته و توافق و صورتجلسه تنظیم‌شده این شرکت با کارفرما این افزایش نرخ از تاریخ ۰۱/ ۰۳/ ۱۴۰۰ در محاسبات درآمدهای ماهیانه و گزارش‌‌ سود و زیان ۶ ماهه منتهی به ۳۱/ ۰۶/ ۱۴۰۰ لحاظ و افشا شده است.

«لبوتان»: شرکت گروه صنعتی بوتان توضیحاتی درخصوص اطلاعات و صورت‌های مالی منتشر شده در سامانه کدال منتشر کرد. بر این اساس شرکت افزایش سود عملیاتی به میزان ۷۰‌درصد در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل را ناشی از افزایش نرخ فروش دانسته و اعلام کرده است که نسبت حاشیه سود عملیاتی در همان مقایسه تغییر بااهمیتی را نشان نمی‌دهد.

«کماسه»: شرکت تامین ماسه ریخته‌‌گری اعلام کرد که بر اساس مصوبه هیات‌مدیره مورخ ۱۵/ ۰۹/ ۱۴۰۰ شرکت، با توجه به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و رشد قیمت تمام‌شده محصول تولید شده، هیات‌مدیره با اعمال افزایش نرخ برخی از محصولات شرکت (ماسه‌‌های ریخته‌‌گری و صنعتی) به‌طور متوسط حدود ۱۹‌درصد از تاریخ ۱۶/ ۰۹/ ۱۴۰۰ موافقت کرد.  مبلغ فروش این محصولات در سال مالی قبل ۱/ ۵۵میلیارد تومان و نسبت فروش آن به کل درآمد شرکت در سال مالی قبل ۱۰۰‌درصد بوده است.

«خپارس»: شرکت پارس‌خودرو درخصوص آخرین اقدامات انجام‌شده جهت افزایش سرمایه ۶/ ۲هزار میلیارد تومانی شرکت از محل مطالبات و آورده‌نقدی اعلام کرد که پس از اخذ موافقت سهامدار عمده به‌منظور انجام افزایش سرمایه به استناد بند۳ از صورتجلسه شماره۶۸۶ هیات‌مدیره شرکت سایپا، مکاتبه با سازمان حسابرسی در تاریخ ۱۹/ ۰۷/ ۱۴۰۰ جهت انعقاد قرارداد رسیدگی به گزارش توجیهی افزایش سرمایه انجام و پس از دریافت قرارداد، گزارش توجیهی در تاریخ ۰۵/ ۰۸/ ۱۴۰۰ به سازمان حسابرسی ارائه و رسیدگی گزارش در حال انجام بوده و به محض اخذ اظهارنظر حسابرس، از طریق سامانه کدال به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسید.

«ذوب»: شرکت ذوب‌آهن اصفهان توضیحاتی درخصوص دلایل افزایش در سود عملیاتی شرکت ارائه کرد. بر این اساس شرکت اعلام کرد که بازگشت به ابلاغیه مورخ ١٩/ ٠٨/ ١٤٠٠، مهم‌ترین دلایل افزایش سود عملیاتی این شرکت به میزان ٢٦٩‌درصد مطابق با آخرین اطلاعات و صورت‌های مالی ۶‌ماهه نخست سال۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال پیش به شرح زیر است: ‌  افزایش تولید چدن‌مذاب در ۶ماهه ١٤٠٠ نسبت به مدت مشابه سال پیش به میزان ١٠‌درصد که این موضوع باعث کاهش هزینه‌‌های ثابت تولید به ازای هرتن شده است.    رشد بیشتر نرخ فروش محصولات در مقایسه با بهای تمام‌شده تولید آنها که دلیل افزایش نرخ‌های فروش (به خصوص در حوزه صادرات) نیز با افزایش قیمت جهانی فولاد و افزایش نرخ تسعیر دلار بوده است.  افزایش ترکیب فروش محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر مانند ریل به میزان ٦٩ درصد، کلاف به میزان ٥٩٣‌درصد و آرک تونلی به میزان ١٣درصد.

«وحکمت»: بیمه حکمت صبا از عدم‌حصول نتیجه از بر‌گزاری مزایده ساختمان اداری با متراژ ۱۵۱۴متر‌مربع با قیمت پایه کارشناسی ۹۱ میلیارد تومان خبر داد. شرکت اعلام کرد که مزایده مذکور طبق نظر اعضای کمیسیون معاملات، به دلیل صرفه و صلاح شرکت ابطال شد.

«وساخت»: شرکت سرمایه‌‌گذاری ساختمان ایران اعلام کرد که پیرو نامه اعلام رفع نواقص مربوط به درخواست رسیدگی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی و اندوخته سرمایه‌‌ای، در این‌خصوص اقدامات لازم جهت رفع نواقص اعلامی در جریان است و درخواست ارزیابی مجدد دارایی‌های طبقه سرمایه‌‌گذاری بلندمدت از کانون کارشناسان رسمی دادگستری شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند