فملی در پیش‌بینی سود اولیه خود برای پایان سال جاری در ۱۳ بهمن ماه، قیمت متوسط دلار برای سه ماه پایانی سال را ۱۹ هزار تومان و هر تن کاتد مس را ۷هزار دلار در نظر گرفته بود. با این فرضیات، فملی سود خود در پایان سال مالی ۹۹ را ۱۰۰۶ ریال در نظر گرفته بود. درحالی که این پیش‌بینی سود مورد انتقاد قرار گرفته این شرکت در ۱۵ بهمن بار دیگر اطلاعیه جدید ارسال کرد. فملی در این اطلاعیه سود سال مالی خود را ۱۱۹۷ ریال به ازای هر سهم پیش‌بینی کرد. در پیش‌بینی سود جدید فملی، متوسط قیمت دلار برای سه ماه آخر سال ۲۲هزار‌تومان و هر تن کاتد مس ۷۷۰۰ دلار در نظر گرفته شد. به عبارت دیگر با تغییر فرضیات، پیش‌بینی سود فملی در سه ماه پایانی سال با رشد ۱۴۰ درصدی، از ۱۳۷ ریال به ۳۲۸ ریال رسیده است. همچنین شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ فولادی به حساب می‌آید که جزو اولین شرکت‌هایی بود که سود آینده‌نگر خود را اعلام کرد. فولاد برای سه ماه آخر سال ۹۹ EPS خود را مبلغ ۱,۶۴۰ ریال سود به ازای هر سهم (۳۴۲،۷۳۰،۰۴۵ میلیون ریال سود خالص) پیش‌بینی کرد. «دنیای اقتصاد» قصد دارد نظر شرکت‌های تحلیلی و سرمایه‌گذاری را در خصوص  EPS   آینده شرکت‌ها منتشر کند  تا سرمایه‌گذاران دید بهتری نسبت به این موضوع داشته باشند.

 


نظر۱

پیش‌بینی‌های حداقلی

گروه تحلیلی Enigma

شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان بزرگ‌ترین تولید‌کننده فولاد خام در کشور و ملی صنایع مس ایران یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های کاتد‌های مسی در خاور میانه محور اصلی این مقاله تحلیلی هستند. عمده فعالیت شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید فولاد جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک و سنگین، لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفیل است.

مطابق گزارش‌های منتشر شده شرکت در سایت کدال طی سال جاری عملکرد خوبی به ثبت رسیده و در جدول زیر می‌توانید مقایسه مقادیر تولید شرکت در نه ماهه سال ۱۳۹۹ با مجموع تولیدات کشور در محصولات مختلف را مشاهده بفرمایید.  در شرکت فولاد مبارکه‌اصفهان؛ محصولاتی همچون گندله، آهن اسفنجی، تختال، کلاف گرم، کلاف سخت‌سرد، کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی تولید می‌شود. در جدول زیر نیز به بررسی عملکرد تولیدی شرکت فولاد مبارکه پرداختیم و مقایسه‌ای به عمل آمد از مقادیر تولید در نه ماهه اول سال ۱۳۹۹ با برنامه اصلی شرکت از ابتدای سال: طی هفته اخیر و مطابق گزارش‌های منتشره در سامانه کدال شرکت فولاد مبارکه اصفهان برای سال مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۹ با توجه به گزارش‌های ماهانه ۱۰ ماهه گذشته و پیش‌بینی روند فروش و سودآوری ۲ ماهه پیش رو ۱۶۴۰ ریال سود خالص را به ازای هر سهم برای این سال مالی پیش‌بینی کرده است.

طبق گزارش سایت انیگما با در نظر گرفتن نرخ دلار ۲۴ هزار تومانی برای دو ماه بهمن و اسفند و در نظر گرفتن نرخ بیلت ۵۲۰ دلاری سودی معادل با ۱۶۸۷ ریال به ازای هر سهم محقق خواهد شد. اما بپردازیم به ملی صنایع مس ایران، این شرکت یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان و صادرکنندگان حوزه فلزات در کشورمان است که به لحاظ ارزش بازار نیز در شمار سه شرکت بزرگ بورسی کشور قرار دارد. گزارش پیش‌بینی سود صنایع ملی مس ایران هم پس از کش و قوس‌های فراوان و پس از درج دو اصلاحیه نهایتا روی سامانه کدال قرار گرفت که نشان از پیش‌بینی سود ۱۱۹۷ ریالی برای سال مالی منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۹ داشت. نکته قابل توجه در اصلاحیه گزارش پیش‌بینی سود فملی تغییر ۱۹۱ ریالی سودآوری به ازای هر سهم تنها در کمتر از دو روز پس از انتشار اولین پیش‌بینی ارائه شده بود. با محاسبه‌ای سرانگشتی و در نظر گرفتن ۲۰۰ میلیارد برگه سهم شرکت ملی مس به مغایرتی ۲/ ۳۸ هزار میلیارد ریالی میان این دو گزارش می‌رسیم. برای شرکت ملی مس نیز با توجه به در نظر گرفتن فرض دلار ۲۴ هزار تومانی برای دو ماه انتهایی سال و قیمت کاتد مس ۷۹۱۷ دلاری به ازای هر تن بر اساس اطلاعات سایت انیگما ۱۲۷۰ ریال سود شناسایی می‌شود.

در ادامه مطلب به بررسی دقت گزارش‌های پیش‌بینی سود فولاد و فملی طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶ می‌پردازیم: اعداد مثبت در درصد انحراف به معنای عملکرد ضعیف‌تر شرکت نسبت به پیش‌بینی ارائه شده و برعکس اعداد منفی به معنای عملکرد بهتر نسبت به گزارش ارائه‌شده هستند. همان‌طور که مشاهده می‌کنید متاسفانه طی سال‌های انتشار گزارش‌های پیش‌بینی سود از جانب شرکت‌ها به هیچ عنوان تطابقی میان عملکرد واقعی شرکت و گزارش انتشار یافته مشاهده نمی‌شود.

Untitled-1 copy


 

نظر۲

گزارش محتاطانه فملی

مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه

 فملی در جدیدترین شفاف‌سازی خود اقدام به ارائه پیش‌بینی از سود خالص هر سهم در پایان سال ۹۹ کرد. گزارشی که به نظر می‌رسد به شدت محتاطانه تهیه شده است. در این گزارش سود هر سهم در پایان سال ۱۰۰۶ ریال خواهد بود در حالی که شرکت در ۹ ماهه توانسته ۸۶۹ ریال سود بسازد. در واقع شرکت سود هر سهم را برای زمستان، ۱۳۷ ریال تخمین زده است. سود هر سهم در پاییز برابر با ۳۸۳ ریال بوده است. باتوجه به فروش ۳۱۱۹۱ میلیارد تومانی در ۱۰ ماهه ابتدایی سال مالی فروش دو ماهه پایانی برابر با ۴۲۵۴ میلیارد تومان یا به عبارتی هر ماه به‌طور متوسط ۲۱۲۷ میلیارد تومان خواهد بود که این رقم نسبت به میانگین ۱۰ ماه گذشته و دی ماه به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۴ درصد کاهش داشته است. مقدار فروش محصول کاتد شرکت در دو ماه باقی مانده به‌طور متوسط هر ماه ۱۷۵۳۴ تن است. شرکت به‌طور متوسط در ۱۰ ماه گذشته هر ماه ۲۲۴۷۶ تن کاتد مس فروخته است. در این گزارش فرض شده است که برای سه ماهه پایانی به‌طور متوسط نرخ هر تن کاتد ۷هزار دلار و نرخ دلار ۱۹ هزار تومان باشد. در حالی که در مدت گذشته از این سه ماهه موردنظر به‌طور متوسط نرخ هر تن کاتد مس برابر ۷۸۰۰ دلار و نرخ هر دلار نیمایی از اول دی ماه تا به امروز به‌طور متوسط ۲۴۶۵۰ تومان بوده است بنابراین برای محقق شدن پیش‌بینی شرکت باید انتظار افت قابل توجه نرخ دلار و کاتد حتی بسیار کمتر از نرخ مشخص شده در این گزارش را داشته باشیم که به نظر نمی‌رسد چنین اتفاقی صورت پذیرد. به‌طور کلی با در نظر گرفتن مبلغ و مقدار فروش پیش‌بینی شده نرخ فروش کاتد در دو ماه باقیمانده ۱۱۶ میلیون تومان به ازای هر تن خواهد بود که نسبت به متوسط نرخ ۱۰ ماهه گذشته و دی ماه به ترتیب ۴ و ۴۲ درصد کاهش دارد. حاشیه سود ناخالص شرکت در سه ماه پایانی سال مالی جاری برابر با ۵۵ درصد محاسبه شده و این در حالی است که حاشیه سود ناخالص در پاییز، تابستان و بهار امسال به ترتیب ۷۴، ۶۵ و ۶۳ درصد بوده است و شرکت در این گزارش فرض افت قابل توجه حاشیه سود ناخالص شرکت را مورد نظر خود قرار داده است که بسیار محتاطانه است. در حال‌حاضر نرخ هر تن کاتد در بورس فلزات لندن برابر با ۷۸۷۷ دلار است و مطابق با پیش‌بینی‌ها به نظر نمی‌رسد این نرخ چه برای سه ماهه آتی و چه برای سال آینده افت قابل توجهی داشته باشد. در صورتی که نرخ دلار و کاتد جهانی را برای مدت باقی مانده تا پایان سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ را برابر با ۷۸۰۰ دلار به ازای هرتن و ۲۳ هزار تومان در نظر بگیریم، سود هر سهم تحلیلی شرکت برای سال ۹۹ در حدود ۱۲۷۰ ریال و برای سال ۱۴۰۰ حوالی ۲۰۰۰‌ریال خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
91 نفر این پست را پسندیده اند