مجوز‌های افزایش قیمت

در میانه مهر ماه امسال با افزایش قیمت سیمان موافقت شد‌ اما فعالان این صنعت  معتقدند این افزایش نرخ دردی از آنها دوا نمی‌کند و با توجه به شرایط ارزی و وضعیت اقتصادی، این نرخ به‌صرفه نیست. اما دولت گمان می‌‌کند که با افزایش نرخ سیمان قیمت‌مسکن هم بالطبع زیاد می‌شود و به دنباله آن شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم. اما در نگاه کلان‌تر شاید بتوان گفت این سرکوب قیمتی نتیجه‌ای ندارد جز اینکه تفاوت ایجاد‌شده در قیمت آزاد و مصوب، رانتی است که به جیب دلالان این حوزه می‌رود.

شایعه افزایش قیمت

در چند ماه اخیر برخی از شرکت‌های سیمانی با انتشار گزارش‌هایی از افزایش نرخ برخی از محصولات خود خبر دادند. در عین حال این احتمال وجود دارد که این شرکت‌ها باز‌هم مجوز افزایش نرخ دریافت کنند. اما اینکه میزان افزایش نرخ چقدر باشد‌، بستگی به توافقات سیمانی‌ها و وزارت صنعت دارد. لکن آنچه که از شنیده‌ها برمی‌آید یک افزایش نرخ ١۵ تا ٢۵ درصدی در راه است. عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در روزهای گذشته، ‌در‌خصوص احتمال افزایش نرخ این محصول خاکستری گفته بود: برنامه آن را داریم که با وزارتخانه مذاکراتی انجام داده و روی موضوع افزایش نرخ به توافق برسیم. هنوز درصد آن مشخص نیست‌، ولی در حال مذاکره هستیم.

ورق برای سیمانی‌ها برگشت

آرمین عبدی کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیر افزایش نرخ سیمانی‌ها به «دنیای‌اقتصاد»‌ گفت:‌ ‌افزایش نرخ شرکت‌های سیمانی در این روزها مبحث داغ این صنعت است. این افزایش نرخ در گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها مشهود است به‌گونه‌ای که عمدتا شرکت‌های این صنعت با افزایش نرخ ۱۰تا۳۰ درصدی توانسته‌اند نسبت به ماه‌های گذشته از فروش بهتری برخوردار شوند. با توجه به افزایش نرخ پاکت که از محصولات پتروشیمی تولید می‌شود، انتظار می‌رود نرخ سیمان پاکتی با وجود رشد در ماه‌های گذشته، مجددا پتانسیل افزایش داشته باشد. این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت:  از طرفی با توجه به ثبات نرخ دلار نیما، افزایش تقاضای جهانی و به‌تبع آن افزایش نرخ سیمان و کلینکر، محصولات صادراتی شرکت‌های سیمانی نیز می‌تواند نرخی به‌مراتب بالاتری از ماه‌های گذشته داشته باشد که شرایط فروش بالاتر، سود بیشتر و شرایط قیمتی مناسب‌تر را برای شرکت‌های این صنعت فراهم آورده است. به‌همین دلیل می‌توان به صنعت سیمان به‌عنوان یکی از صنایع مناسب جهت کسب بازده در میان‌مدت امیدوار بود. اما وی معتقد است دغدغه فعلی صنعت سیمان مازاد ظرفیت تولید؛ هزینه حمل بالا، عدم‌امکان انبارش محصول و نرخ‌گذاری دستوری است.

عملکرد ستران پس از افزایش نرخ

شرکت سیمان‌تهران در تاریخ ۲۲ مهرماه سال‌جاری با انتشار اطلاعیه‌ای خبر از افزایش نرخ حدود ۱۵‌درصدی را توانست در ۲۲ مهرماه دریافت کند. بررسی گزارش‌های کدال ستران نشان می‌دهد میزان فروش  شرکت در آبان‌ماه امسال ۷۱ میلیارد و ۳۴۳ میلیون تومان بوده است که نسبت به مهر‌ماه ۹۹ افزایش ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه فروش شرکت در آبان‌ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش شرکت ۱۰۱درصد افزایش یافته است. همچنین میزان فروش  شرکت در آذر‌ماه امسال ۶۲ میلیارد و ۱۲۹ میلیون تومان  بوده که نسبت به آبان‌ماه ۹۹ کاهش ۱۳درصدی داشته است.

عملکرد سفار پس از افزایش نرخ

شرکت سیمان فارس نیز افزایش نرخ حدود ۱۵‌درصدی خود را در ۱۹ مهرماه روی سامانه کدال قرار داد. میزان فروش  شرکت در آبان‌ماه امسال ۱۳ میلیارد و ۲۴۳ میلیون تومان  بوده که نسبت به مهر‌ماه ۹۹ افزایش ۳ درصدی داشته است. مقایسه فروش شرکت در آبان ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش شرکت ۱۷ درصد افزایش یافته است. میزان فروش شرکت در آذر ماه امسال ۱۳میلیارد و ۵۴۵ میلیون تومان بوده که نسبت به آبان‌ماه ۲ درصد افزایش داشته است. مقایسه فروش شرکت در آذر‌ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش شرکت ۵۸ درصد افزایش یافته است.

عملکرد سمازن پس از افزایش نرخ

شرکت سیمان مازندران نیز همانند سایر همگروهی‌های خود افزایش نرخ ۱۵درصدی در همان حوالی مهرماه بر محصولات خود اعمال کرد که طی آن گزارش فعالیت ماهانه آبان نشان می‌دهد میزان فروش  شرکت در  ماه مذکور ۶۳ میلیارد و ۱۸۳ میلیون تومان  بوده که نسبت به مهر ماه ۹۹ افزایش ۱۹‌درصدی داشته است. میزان فروش  شرکت در آذر‌ماه امسال ۴۹ میلیارد و ۲۷۵ میلیون تومان بوده که نسبت به آبان ماه ۹۹ کاهش ۲۲درصدی داشته است. مقایسه فروش شرکت در آذر ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش شرکت ۸۲درصد افزایش یافته است.

عملکرد ساوه پس از افزایش نرخ

شرکت سیمان‌ساوه نیز در مهرماه سال‌جاری مجوز افزایش نرخ محصولات را از انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان دریافت کرد. بررسی گزارش فعالیت ساوه پس از اعمال افزایش نرخ ۱۵ درصدی نشان می‌دهد میزان فروش  شرکت در آبان ماه امسال ۷۵ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان بوده که نسبت به مهر‌ماه ۹۹ افزایش ۴۰درصدی داشته است. مقایسه فروش شرکت در آبان ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش شرکت ۱۵۳درصد افزایش یافته است. میزان فروش  شرکت در آذر‌ماه امسال  ۷۰میلیارد و ۶۸۸ میلیون تومان بوده است که نسبت به آبان ماه ۹۹ کاهش ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

عملکرد سفانو پس از افزایش نرخ

شرکت سیمان‌فارس‌نو نیز در ۱۹ مهرماه با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال از دریافت مجوز ۱۵ درصدی نرخ محصولات خود خبر داد که طی آن میزان فروش  این شرکت در آبان‌ماه سال‌جاری ۲۵میلیارد و ۴۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است که نسبت به مهر‌ماه ۹۹ رشد ۲ درصدی را نشان می‌دهد. مقایسه فروش شرکت در آبان ماه ۹۹ با ماه مشابه در سال ۹۸ نشان می‌دهد میزان فروش شرکت ۳‌درصد افزایش یافته است. میزان فروش  شرکت در آذر ماه امسال ۳۹ میلیارد و ۱۶۹میلیون تومان بوده که نسبت به آبان ماه ۵۶ درصد افزایش داشته است.

تاثیر افزایش نرخ بر عملکرد

به‌طور کلی به نظر می‌رسد نرخ‌های کنونی سیمان بسیار پایین است و شرکت‌ها توان بازسازی و جایگزینی ندارند چرا‌که از منظر مالی هر شرکتی باید بتواند علاوه بر هزینه‌های جاری توان و قدرت جایگزینی یا بازسازی را داشته باشد که این مهم در شرکت‌های تولیدکننده سیمان صدق نمی‌کند. اما علی محمد بد کارشناس و فعال در صنعت سیمان می‌گوید شرکت‌های سیمانی در سال‌جاری هیچ‌گونه تخفیفی برای محصولات خود قائل نشده‌اند و این موضوع تا سال گذشته وجود داشت. برهمین اساس در حال‌حاضر با مازاد عرضه مواجه نیستیم  زیرا شرکت‌های سیمانی به دلیل عدم‌بازسازی کارخانجات و ماشین‌آلاتشان نمی‌توانند با ظرفیت واقعی یا اسمی خود تولیدکنند.

 

این مطلب برایم مفید است
31 نفر این پست را پسندیده اند