• توهم دانش در مقابل دانش طبیعی

  دنیای اقتصاد: هایک در کتاب «قانون، قانون‌گذاری و آزادی: گزارشی جدید از اصول آزادیخواهانه« عدالت و اقتصاد سیاسی»، کوشیده است ضمن ارائه گزارشی موجز و منسجم از اصول اندیشه آزادیخواهی، معضلات مهم جوامع مدرن را برشمرد و برای برخی از آنها راه‌حل‌هایی ارائه کند. براساس نظر مولف، آزادی در جوامع مدرن در سایه شکل‌گرفتن مالکیت فردی و گسترش مبادلات آزادانه میان انسان‌ها یعنی نظم بازار امکان‌پذیر شده است.
 • معمای هابرماس؛ از تجربه زیسته تا قانون و دموکراسی

  دنیای‌اقتصاد: یورگن هابرماس جامعه‌‌‌‌‌شناس، فیلسوف، نظریه‌‌‌‌‌پرداز اجتماعی معاصر و وارث نسل دوم نظریه‌‌‌‌‌پردازان مکتب فرانکفورت است. او بیش از پنج دهه به نوشتن مشغول بوده است. اگر کل آثار هابرماس بر محور یک ایده مرکزی طرح شده باشد، آن ایده کاربرد عمومی خرد است. ویژگی آثار هابرماس دشوارخوانی آنهاست. جالب آنکه زبان و ارتباطات، در آثار او، موقعیتی مرکزی دارند و این زبان و ارتباطات است که ما را در مقام انسان تعریف می‌کند. تاکید بر بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الاذهانی بودن را در نظریه‌‌‌‌‌ او راجع به حوزه عمومی، نظریاتش در مورد زبان و ارتباطات، مثل نظریه کنش ارتباطی و عقلانیت، اخلاق گفتمان و نظریه دموکراسی مشورتی می‌توان مشاهده کرد.
 • « زمان و پول» فراتر از نقد دولت

  کتاب «زمان و پول» تالیف «راجر گریسون» ترجمه «محمد جوادی» و «امیررضا عبدلی» است. گفته می‌شود بیشتر اقتصاددانان جهان در ۸۰ سال اخیر کتاب دشوار «نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول» نوشته جان مینارد کینز را نخوانده‌اند و تنها با آنچه از مفسران کینز خوانده‌‌اند به صف ستایشگران یا منتقدان او پیوسته‌‌اند. راجر گریسون در شمار این اقتصاددانان نیست.
 • جای خالی نشرهای تخصصی در حوزه طنز

  دنیای‌اقتصاد: جای خالی نشرهای تخصصی طنز در کشور به‌خوبی مشهود است. البته گاه مشاهده می‌کنیم که برخی ناشران اقدام به چاپ کتاب‌های طنز می‌کنند، اما ناشری تخصصی در این حوزه در کشور وجود ندارد، این در حالی است که حوزه طنز یکی از حوزه‌های پرطرفدار به‌شمار می‌رود که می‌تواند زمینه‌های لازم برای نشر کتاب را در بازار به‌وجود آورد.
 • فعالان حوزه کتاب برای آموزش و تقویت تولید محتوا برنامه‌ریزی کنند

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با اهالی کتاب، نشر و ادبیات گفت: باید دسترسی عادلانه و عمومی به کتاب را فراهم کنیم؛ جمع فرهیخته کنونی باید تولید محتوا را آسیب‌شناسی کند. در این خصوص به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و خادم همه اهالی فرهنگ با همه وجودم در خدمت نویسندگان، ناشران و انجمن‌ها هستم تا با کمک هم حوزه آموزش را در کشور تقویت کنیم.
 • بستر امن برای سرمایه‌گذاری حوزه نشر

  نادره رضایی مدیر انتشارات دنیای اقتصاد
  سوم خرداد از خانه خلاق و نوآور «دنیای‌اقتصاد» رونمایی شد؛‌ خانه خلاقی که به گفته موسسان آن، پس از ۶ ماه فعالیت و برگزاری سلسله نشست‌ها و جلسات آسیب‌شناسی زیست‌بوم نوآوری و ظرفیت‌سنجی مجموعه «دنیای‌اقتصاد»، با حضور و همکاری صاحب‌نظران، نخبگان، کارشناسان، نخبگان و سیاستگذاران این حوزه فعالیتش را آغاز کرده است.
 • «اقتصاد چگونه کار می‌کند»

  «اقتصاد چگونه کار می‌کند» عنوان کتابی به قلم «راجر فارمر» با ترجمه «محمدرضا فرهادی‌پور» است که از سوی انتشارات «دنیای‌اقتصاد» به چاپ رسیده است. این کتاب پیشنهاد سیاستی مهمی از جانب متفکری برجسته است.
 • چرا اقتصاد فرو می‌ریزد؟

  کتاب «چرا اقتصاد فرو می‌ریزد؟» (به سوی نظریه‌ای عمومی درباره علت افول اقتصادی کشورها) به قلم «جوزف استیگلیتز» و ترجمه «محمدامیر ریزوندی» است که در انتشارات «دنیای‌اقتصاد» به چاپ رسیده است.
 • مدیریت ریسک به زبان ساده

  کتاب «مدیریت ریسک به زبان ساده» را «ورنر گلایسنر» و «توماس برگر» نگاشته‌اند که «شهرام امین‌ترابی» آن را ترجمه کرده است. این کتاب توسط انتشارات «دنیای‌اقتصاد» به چاپ رسیده است.
 • بدنه نشر به حمایت‌های بیشتری نیاز دارد

  سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بدنه نشر را نیازمند حمایت بیشتر دولت و مجلس دانست و گفت: ناشران قدرت اعمال تخفیف‌های آن‌چنانی را ندارند و عایدی‌شان از فروش چشمگیر نیست؛ بنابراین باید چتر حمایتی دولت در حوزه نشر تقویت شود.
 • کتابفروشی‌ها در پیشانی اقتصاد جایگاهی ندارند

  دنیای‌اقتصاد: در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فرصتی دست داد تا غرفه انتشارات «دنیای اقتصاد»، میزبان «رضا امیرخانی» نویسنده، داستان‌نویس، منتقد ادبی، مستندنگار، روزنامه‌نگار و مدیر فرهنگی باشد. آثار وی جزو پرمخاطب‌ترین آثار ادبی امروز ایران قلمداد می‌شود و در شمار برندگان جایزه ادبی جلال قرار دارد. برخی از آثار وی به زبان‌های روسی، اندونزیایی، عربی، اردو و ترکی نیز ترجمه شده است. در این گفت‌وگو جایگاه صنعت نشر و کتاب در بستر اقتصاد مورد کنکاش و بررسی قرار گرفت.
 • خاندوزی به کارخانه‌های واگذارشده تولید کاغذ هشدار داد

  وزیر امور اقتصادی و دارایی به کارخانه‌های تولید کاغذ واگذارشده براساس اصل ۴۴ هشدار داد که در سال ۱۴۰۱ باید تولید خود را به ظرفیت واقعی نزدیک کنند. احسان خاندوزی با حضور در سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در محل مصلای تهران از غرفه‌های این نمایشگاه بازدید و با فعالان حوزه نشر به گفت‌وگو پرداخت.
 • سیاست‌مداری که اهل کتاب نباشد در سیاست هم لنگ می‌زند

  ‌مراسم رونمایی کتاب «روایت گمشده» اثر حسین جابری انصاری در غرفه موسسه انتشارات ایران در نمایشگاه کتاب برگزار شد. این کتاب شامل خاطرات فاروق الشرع وزیر خارجه پیشین سوریه است.
 • جنگ‌های ارزی

  کتاب «جنگ‌های ارزی» تالیف «جیمزریکاردز» ترجمه حسین راهداری است که توسط انتشارات «دنیای اقتصاد» چاپ شده است. مولف کتاب که سال‌های دراز مشاور نهادهای امنیتی ایالات متحده بوده است، با تلفیق کردن دانش اقتصادی و مالی خود و تجربیاتی که در دستگاه‌های امنیتی به‌دست آورده، گزارشی دقیق از کشاکش‌های آشکار و نهان کشورها بر سر مسائل ارزی ارائه می‌کند. به گفته مولف، سقوط‌های مالی و اجتماعی به دفعات زیاد اتفاق افتاده‌اند، اما به سادگی نادیده گرفته شده یا فراموش شده‌اند. ولی نه تاریخ فراموشکار است و نه سیستم‌های پیچیده از رفتاری که باید انجام دهند، سر باز می‌زنند. بازارهای سرمایه و ارزها، سیستم‌های پیچیده‌ای هستند و در پایان سقوط خواهند کرد، مگر اینکه مهار شوند، به قسمت‌های کوچک‌تری شکسته شده و اندازه‌هایشان کاهش یابد.
 • رئیس‌جمهور از نمایشگاه کتاب بازدید کرد

  آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم از سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کرد.

بیشتر