آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار کتاب - روزنامه شماره ۴۲۰۹

 • نقد سرمایه‌داری از درون: بازار در برابر منافع خاص

  نظام سرمایه‌داری در خدمت چه کسانی است؟ سرمایه‌داران و توانگران یا کارگران و تهیدستان؟ پاسخ رایج به این پرسش معمولا این بوده است که چنین نظامی همان‌طور که از نامش پیداست در خدمت سرمایه‌داران و توانگران و کارفرمایان و مدیران است و سهم کارگران و تهیدستان چیزی نیست مگر زجر و زحمت و فقر. این باور، که تجربه هم درستی آن را نشان می‌دهد، موجب خلط مبحث مهمی شده که در ۲۰۰ سال اخیر، بسیاری از روشنفکران و عدالت‌خواهان را در برابر نظام‌های سرمایه‌داری قرار داده است.
 • بازاریابی: از چارچوب‌های نظری تا مهارت‌های عملی

  چرا کالاهای یک تولیدکننده در انبار می‌ماند و زیان انباشته ایجاد می‌کند و کالاهای تولیدکننده دیگر با شتاب فروش می‌رود و مدام بر سود وی می‌افزاید؟ زمانی علت ناکامی تولیدکننده اول و کامیابی تولیدکننده دوم را «تفاوت کیفیت تولید» می‌دانستند، اما امروزه بدون انکار نقش کیفیت تولید، بیشتر بر روش‌های بازاریابی تاکید می‌کنند. چهار کتاب زیر کامیابی و ناکامی بنگاه‌ها را از منظر بازاریابی و استراتژی‌های فروش بررسی کرده‌اند. کتاب اول (استراتژی بازاریابی) درسنامه‌ای دانشگاهی است که اصول بنیادین بازاریابی را می‌آموزد. کتاب‌های دوم و سوم (مدیریت بازار و بازاریابی) روش‌های عملی بازاریابی را توضیح می‌دهند و کتاب چهارم (فروش موفق) درباره شگردهای فروش است که نتیجه به‌کار بستن اصول بازاریابی را نشان می‌دهد.
 • پرده‌ای از حکمرانی رابرت موگابه*

  ژانویه ۲۰۰۰، در هراره پایتخت زیمبابوه، فالوت چاواوا مسوول‌ اعلام برنده قرعه‌کشی ملی بود که از سوی بانک نیمه دولتی زیمباک برگزار می‌شد. این قرعه‌کشی بین همه مشتریان بانک بود که حداقل پنج‌هزار دلار زیمبابوه در ماه دسامبر ۱۹۹۹، در حساب‌هایشان پول داشتند. وقتی چاواوا، قرعه برنده را کشید و آن را باز کرد از تعجب زبانش بند آمد. بیانیه رسمی زیمباک در این ارتباط می‌گوید: «مسوول‌ قرعه‌کشی، فالوت چاواوا، نمی‌توانست باور کند که نام برنده ۱۰۰ هزار دلاری زیمبابوه، عالیجناب موگابه باشد.»
 • هشدار اقتصاددان درباره نگهداری طلا*

  هرجا گذرم می‌خورد، خواه برای سخن گفتن یا سخن شنیدن رفته باشم یا برای تعطیلات، ده‌ها نفر دوره‌ام می‌کنند و می‌پرسند: طلاهایم را نگه دارم یا بفروشم؟ چه بر سر طلا می‌آید؟ اگر طلاهایم را حفظ کنم، دارایی‌ام را در برابر وقایع آینده حفظ می‌کند؟

بیشتر