• کتابفروشی‌ها در پیشانی اقتصاد جایگاهی ندارند

  دنیای‌اقتصاد: در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فرصتی دست داد تا غرفه انتشارات «دنیای اقتصاد»، میزبان «رضا امیرخانی» نویسنده، داستان‌نویس، منتقد ادبی، مستندنگار، روزنامه‌نگار و مدیر فرهنگی باشد. آثار وی جزو پرمخاطب‌ترین آثار ادبی امروز ایران قلمداد می‌شود و در شمار برندگان جایزه ادبی جلال قرار دارد. برخی از آثار وی به زبان‌های روسی، اندونزیایی، عربی، اردو و ترکی نیز ترجمه شده است. در این گفت‌وگو جایگاه صنعت نشر و کتاب در بستر اقتصاد مورد کنکاش و بررسی قرار گرفت.
 • خاندوزی به کارخانه‌های واگذارشده تولید کاغذ هشدار داد

  وزیر امور اقتصادی و دارایی به کارخانه‌های تولید کاغذ واگذارشده براساس اصل ۴۴ هشدار داد که در سال ۱۴۰۱ باید تولید خود را به ظرفیت واقعی نزدیک کنند. احسان خاندوزی با حضور در سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در محل مصلای تهران از غرفه‌های این نمایشگاه بازدید و با فعالان حوزه نشر به گفت‌وگو پرداخت.
 • سیاست‌مداری که اهل کتاب نباشد در سیاست هم لنگ می‌زند

  ‌مراسم رونمایی کتاب «روایت گمشده» اثر حسین جابری انصاری در غرفه موسسه انتشارات ایران در نمایشگاه کتاب برگزار شد. این کتاب شامل خاطرات فاروق الشرع وزیر خارجه پیشین سوریه است.
 • جنگ‌های ارزی

  کتاب «جنگ‌های ارزی» تالیف «جیمزریکاردز» ترجمه حسین راهداری است که توسط انتشارات «دنیای اقتصاد» چاپ شده است. مولف کتاب که سال‌های دراز مشاور نهادهای امنیتی ایالات متحده بوده است، با تلفیق کردن دانش اقتصادی و مالی خود و تجربیاتی که در دستگاه‌های امنیتی به‌دست آورده، گزارشی دقیق از کشاکش‌های آشکار و نهان کشورها بر سر مسائل ارزی ارائه می‌کند. به گفته مولف، سقوط‌های مالی و اجتماعی به دفعات زیاد اتفاق افتاده‌اند، اما به سادگی نادیده گرفته شده یا فراموش شده‌اند. ولی نه تاریخ فراموشکار است و نه سیستم‌های پیچیده از رفتاری که باید انجام دهند، سر باز می‌زنند. بازارهای سرمایه و ارزها، سیستم‌های پیچیده‌ای هستند و در پایان سقوط خواهند کرد، مگر اینکه مهار شوند، به قسمت‌های کوچک‌تری شکسته شده و اندازه‌هایشان کاهش یابد.
 • رئیس‌جمهور از نمایشگاه کتاب بازدید کرد

  آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم از سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کرد.
 • نگاهی به کتاب «اقتصاد رفتاری»

  کتاب «اقتصاد رفتاری» به قلم «ادوارد کارترایت» که توسط «سیدحسین میرشجاعیان‌حسینی» و «قهرمان عبدلی» ترجمه شده که در انتشارات« دنیای اقتصاد» به چاپ رسیده است.
 • از «انقلاب پلتفرم» تا «سرمایه‌گذاری جسورانه»

  دنیای اقتصاد: کتاب «انقلاب پلتفرم» (بازارهای شبکه‌‌ای، چگونه اقتصاد را دگرگون می‌‌کنند) به قلم «جفری پارکر، مارشال آلستاین و سنگیت چودری» با ترجمه «مصطفی طهماسبی» و «فائزه گرایلی» بهانه‌ای شد تا در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در غرفه «انتشارات دنیای اقتصاد»، میزگردی با حضور یکی از مترجمان کتاب مصطفی طهماسبی (مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه مدیریت ثروت ستارگان)، غلامحسین محمدی، رئیس مرکز نوآوری دنیای اقتصاد و رسول قنبری پژوهشگر حوزه اقتصاد سیاسی برگزار شود. در این میزگرد به واکاوی مفهوم «پلتفرم» و نگاه به پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه و نقش دولت در حمایت از پلتفرم‌ها پرداخته شد.
 • انتشارات «دنیای اقتصاد» در گذر نمایشگاه کتاب

  نادره رضایی مدیر انتشارات دنیای اقتصاد
  برگزاری نمایشگاه حضوری کتاب پس از وقفه دوساله، نشانه‌ای از کمرنگ شدن کرونا برای صنعت چاپ و نشری است که طی دوسال گذشته و برگزار نشدن این رویداد فرهنگی آسیب دید و البته تجربه‌های جدیدی کسب کرد.
 • کتاب «قانون، قانونگذاری و آزادی»

  در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ۳۱اردیبهشت ۱۴۰۱ با حضور «مصطفی نعمتی» پژوهشگر حوزه اقتصادی، کتاب «قانون، قانونگذاری و آزادی» (گزارشی جدید از اصول آزادیخواهانه عدالت و اقتصاد سیاسی) به قلم «فریدریش فون هایک» با ترجمه «مهشید معیری» و «موسی غنی‌نژاد» مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.
 • حضور روستاهای برگزیده ترویج کتابخوانی کشور در نمایشگاه کتاب

  مسوول برنامه های ترویجی کتابخوانی دفتر مطالعات برنامه‌ریزی امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از حضور فعال روستاهای برگزیده جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد. سجاد جمشیدیان، مسوول برنامه‌های ترویجی کتابخوانی دفتر مطالعات برنامه‌ریزی امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که از چند روستای برتر در زمینه ترویج کتابخوانی برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شده، گفت: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۳ اقدام به طراحی و برگزاری چند برنامه ترویجی کتابخوانی کرد که یکی از برنامه‌های مهم و ترویجی مطالعه در کشور، برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب بود. در همین راستا هر سال فراخوان این جشنواره اعلام می‌شود. امسال چهارمین‌باری است که روستاهای برگزیده در نمایشگاه کتاب تهران شرکت می‌کنند و بیش از ۹ روستا در ۹ غرفه تعیین شده در نمایشگاه، آخرین دستاوردها و راه‌های ترویج کتابخوانی را در معرض دید عموم مردم قرار می‌دهند.
 • جایگاه نشرهای تخصصی

  در سلسله‌های نشست‌های تخصصی حوزه رسانه در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب رضا قربانی، موسس رسانه راه‌ پرداخت در غرفه «دنیای‌اقتصاد» به بررسی حوزه نشرهای تخصصی پرداخت. رضا قربانی در این نشست عنوان کرد: صنعت نشر یک صنعت کوچک با حاشیه سود بسیار کوچک است. یک انتشاراتی ممکن است همواره با این مساله روبه‌رو باشد که هیچ تضمینی برای ادامه فعالیت او وجود نداشته باشد.
 • ۴۲ میلیارد تومان فروش مجازی در هفت روز

  خریداران بخش مجازی نمایشگاه کتاب تهران تا پایان روز هفتم سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در مجموع ۴۷۵ هزار نسخه کتاب به ارزش ۴۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خریدند. به گزارش ستاد خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، این ۴۷۵ هزار نسخه در قالب ۲۲۵ هزار بسته خریداری شده است.
 • ۲۵ هزار پروانه نشر داده شده ولی هزار کتاب‌فروشی داریم

  رئیس سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در نشست با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه کتاب تصریح کرد: صدور ۲۵ هزار پروانه نشر فاقد تناسب با ظرفیت صنعت نشر و به منزله آسیب جدی به بدنه فرهنگ کشور است. این تعداد پروانه در حالی صادر شده که ما هزار کتاب‌فروشی در کشور داریم؛ درحالی‌که تعداد کتاب‌فروشی‌ها باید بیشتر از تعداد ناشران باشد. یاسر احمدوند با بیان اینکه مطابق قوانین، ناشری که حداقل شرایط از جمله انتشار ۴۰ عنوان کتاب و در بخش کودک ۴۵ عنوان کتاب در سال داشته باشد، می‌تواند در نمایشگاه کتاب ثبت نام کند، متذکر شد: در این نمایشگاه ۲۸۰۰ ناشر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۱۷۰۰ ناشر در بخش حضوری نمایشگاه هستند و همزمان در بخش مجازی نیز این تعداد حضور یافته‌اند. به گفته وی، هزار و ۱۰۰ ناشر نیز در بخش مجازی نمایشگاه مستقر شده‌اند و بررسی‌ها نشان می‌دهد از برگزاری نمایشگاه در مصلی بیش از برگزاری در شهر آفتاب رضایت دارند.
 • از «شهر کتاب» تا «گذر فرهنگی»

  «شهر کتاب» قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین برند فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حوزه کتاب کشور محسوب می‌شود. مدیرعامل موسسه شهر کتاب در سلسله نشست‌های تخصصی اقتصاد و فرهنگ در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه انتشارات «دنیای اقتصاد» به بررسی اوضاع کتاب در ایران و همچنین وضعیت شهر کتاب پرداخت.
 • نبرد با رکود

  «نبرد با رکود» به قلم «پل کروگمن» و ترجمه فریدون تفضلی و سمیه مردانه یکی از کتاب‌های پرفروش انتشارات «دنیای اقتصاد» است. مولف این کتاب، اقتصاددان نامداری است که ستایندگان و نکوهندگان پرشمار دارد. ستایشگران پل کروگمن، این اقتصاددان برنده جایزه نوبل را مهم‌‌ترین پیرو و شارح جان مینارد کینز می‌‌دانند و گاه او را «کینز جدید» می‌نامند و معتقدند تحقیقاتش درباره اقتصاد ایالات متحده کم‌‌نظیر است. منتقدانش نیز او را همچون مقتدایش، کینز، توجیه‌‌گر مداخله‌‌گرایی و حمایت‌گرایی زیان‌بار دولت‌‌ها می‌خوانند و نکوهشش می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر