افزایش ۱۹ درصدی تولید محصولات رنگی فولاد مبارکه

 در حدود ۱۱ ماه اخیر سال جاری شاهد این بودیم که بیش از ۱۰۰ درصد برنامه‌ها محقق شده و نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش تولید داشته‌ایم. در خط گالوانیزه از کیفیت ۹۳.۲ به ۹۶.۱۱ درصد رسیده‌ایم و درصد تحقق برنامه نیز با رشد ۴۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰.۹ بوده است. در خط قلع‌اندود نیز با رشد ۸.۷ درصدی، ۹۸.۹ برنامه‌ها محقق شده است. در سال جاری یک‌میلیون و ۴۳۹ تن محصولات نورد سرد به مقصد مشتریان حمل شده است که ۱۰۰.۱ درصد رشد داشته است. به‌طورکلی از ابتدای سال جاری تا کنون در نورد سرد به‌ویژه در حوزه محصولات پوشش‌دار شرایط بسیار مطلوبی داشته‌ایم.

فولاد سبز

او در مورد روند تولید فولاد سبز را در فولاد مبارکه افزود: در این زمینه، بحث استفاده از کروم شش‌ظرفیتی برای چسبندگی رنگ روی ورق مطرح است. با توجه به این امر، در فرایند تولید فولاد سبز چندین سال است تلاش می‌کنیم کروم شش‌ظرفیتی را جایگزین کنیم. امسال برای ورق‌های رنگی لوازم‌خانگی کروم آزاد را جایگزین کرده‌ایم و از اوایل سال آینده برای محصولات لوازم ساختمانی هم کروم فری یا آزاد را جایگزین کروم شش‌ظرفیتی می‌کنیم.

برش طولی ورق‌های گالوانیزه

او همچنین در خصوص پروژه مربوط به برش طولی ورق‌های گالوانیزه توضیح داد: پروژه اسلیتر واحد محصولات پوشش‌دار تا یک ماه دیگر آغاز می‌شود و تا اوایل خرداد سال آینده خط برش ما راه‌اندازی می‌شود. این خط یک خط ریکویلینگ جدید است که کنار خط رنگی نصب و راه‌اندازی می‌شود. قبلاً ورق‌ها برای برش به بیرون از فولاد مبارکه فرستاده می‌شد و بعد از برش دوباره نزد ما بازمی‌گشت که با راه‌اندازی این خط این مشکل حل خواهد شد.

خط ورق رنگی شماره ۲

خط رنگی شماره ۲ با تلاش و کوشش مدیریت و معاونت‌ها جدیداً به پیمانکار ابلاغ شده و شروع به کار کرده است. این خط تا یکی دو سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و ما خواهیم توانست ورق موردنیاز لوازم‌خانگی کشور را تأمین کنیم. از نظر نیروی انسانی همان نیروهایی که بر اساس قانون استخدام فولاد استخدام می‌شوند به این واحد راه پیدا می‌کنند.

بهبود و  کیفی‌سازی محصولات قلع‌اندود

با همت و تلاش همه عزیزان واحد قلع‌اندود، شرایط کیفی محصولات این خط نیز بسیار خوب است و شاهد رضایت مشتریان هستیم، ولی قطعاً برای بهبود کیفیت متوقف نخواهیم شد و الزاماً باید همیشه در حال بهبود باشیم. در واحد قلع‌اندود چند کار مهم، ازجمله نوسازی خط، در سال گذشته انجام شد. همچنین آماده‌سازی خط ری‌کویلینگ برای بهبود وضعیت کیفی ورق ورودی در دستور کار قرار گرفته است.

بازار و محصولات پوشش دار

محصولات فولاد مبارکه عمدتاً بر اساس نیاز بازار و مشتری تولید می‌شوند. ولی شرایط بازار به‌گونه‌ای است که هر روز نیاز جدیدی پدید می‌آید. ضخامت ورق قلع‌اندودی که تابه‌حال به مشتری تحویل داده می‌شد ضخامت ۰.۱۸ بود، ولی با تکنولوژی و پیشرفت دستگاه‌های مشتریان، ضخامت ۰.۱۵ نیز نیاز است که به همین منظور اتوماسیون خط تمپرمیل را تغییر داده‌ایم تا بتوانیم ضخامت را کاهش دهیم. همواره تلاش می‌کنیم خودمان را با نیازهای مشتری به‌روز کنیم.

در بخش گالوانیزه ضخامت پوشش روی در حال حاضر ۸۰ گرم بر مترمربع است که آن را به ۶۰ گرم بر مترمربع می‌رسانیم. در زمینه تأمین رنگ باکیفیت با تأمین‌کنندگان زیادی تعامل داریم. نکته قابل‌توجه در این زمینه این است که تا چند سال پیش رنگ موردنیاز فولاد مبارکه از خارج کشور وارد می‌شد، ولی الآن با حمایت‌های فولاد مبارکه از تولیدکنندگان داخلی، از رنگ‌های تولید داخل و بومی‌سازی‌شده استفاده می‌کنیم.