شاگردان یحیی گل‌محمدی که در این بازی از ابتدا بر توپ و میدان تسلط داشتند برای رسیدن به گل درست تا دقیقه ۹۰ بازی صبر کردند و در آن لحظه با ضربه غافلگیرکننده مهدی ترابی موفق به گشودن دروازه رقیب سرسخت خود شدند. ترابی که در انتهای این دیدار به عنوان برترین بازیکن انتخاب شد از کیفیت زمین گلایه کرد ولی گفت که خوشحال است که دل هواداران پرسپولیس را شاد کرده است. پرسپولیس که در چند فصل اخیر قدرتمندترین تیم ایرانی در آسیا بوده و فصل پیش تا فینال هم پیش رفت حالا برای چهارمین بار است که طعم حضور در مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها را می‌چشد. راز موفقیت پرسپولیس شاید تلاش گروهی تیم است و اعتماد به مربی. گل‌محمدی می‌گوید هرچه از سختی کار بگویم کسی نمی‌تواند آن را درک کند فقط من می‌دانم که بازیکنانم با چه شرایطی بازی می‌کنند. پیش از این دو تیم سپاهان و پرسپولیس در رسیدن به یک چهارم نهایی برابر بودند که برتری پرسپولیس برابر استقلال تاجیکستان باعث شد این رکورد هم به طور انحصاری در اختیار پرسپولیس قرار بگیرد. نکته مهم درباره برتری تازه پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا اینکه برای اولین‌بار با تیمی از تاجیکستان در این جام روبه‌رو شد. پرسپولیس که تا به حال سابقه رقابت‌کردن با ۱۰ کشور مختلف در آسیا را دارند بیش از هر تیم ایرانی دیگری در این بازی‌ها رقیب متفاوت داشته‌اند. البته که مرموز بودن استقلال تاجیکستان از یکسو و پدیده‌بودن آنها در مرحله گروهی همین دیدار، کار شاگردان گل‌محمدی برای این بازی را سخت کرده بود. به گواه آمار، پرسپولیس علاوه بر اینکه درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و بیش از ۵۰۰ پاس هم بین بازیکنان این تیم ردوبدل شد، ولی در خلق موقعیت به ویژه در نیمه نخست مشکل زیادی داشت. دوندگی بی‌امان استقلالی‌ها از یکسو و البته بی‌گدار به آب نزدن پرسپولیسی‌ها کار را به جایی رساند تا هواداران این تیم برای برتری مقابل رقیب ۹۰ دقیقه منتظر بمانند. یحیی گل‌محمدی که فصل پیش پرسپولیس را به فینال رسانده موفق می‌شود در دومین سال متوالی شاگردانش را به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا بفرستد. او به غیر از فصل پیش، در گذشته با ذوب‌آهن هم به مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسیده بود، ولی نتوانسته بود از این مرحله عبور کند و حذف شده بود. گل‌محمدی که حالا تیمش را مهیای رقابت‌های لیگ برتر می‌کند بعد از این برد ارزشمند گفت: «ما توانستیم بر تمام این مشکلات غلبه کرده و یک مسابقه شناور، خوب و رو به جلو را با تعداد پاس‌های زیاد انجام بدهیم. برای هر تیمی بازی‌کردن در این ورزشگاه با این وضعیت چمن و حضور هواداران حریف کار واقعا سختی است، اما ما این کار سخت را به خوبی انجام دادیم.»

 نکته اول: استقلال تاجیکستان پر مهره‌ نبود، اما انگیزه داشت و تلاش می‌کرد. تمام فضاها را بسته بود و به پرسپولیس اجازه طراحی حمله و خلق موقعیت نمی‌داد. آنها در ارسال‌های بلند و ضد حملات عملکرد خوبی داشتند و خطرناک ظاهر شدند و با این حال میدان در اختیار پرسپولیس بود و هرچند در این بازی روی چمن مصنوعی بازی می‌کرد و عملکرد بازیکنان تحت تاثیر قرار گرفت، اما موفق شد. شرایط آماده‌سازی دو تیم نابرابر بود. استقلال تاجیکستان پیش از این بازی در لیگ کشورش بازی کرده بود و در شرایط مسابقه قرار داشت. پرسپولیس این شرایط را نداشت و گل‌محمدی از این اتفاق نگران بود.

نکته دوم: شاکله اصلی پرسپولیس در این فصل حفظ شده و جدایی ۳-۲ بازیکن تاثیر خاصی روی تیم نداشته است. با این حال بازیکنان جدیدی هم به تیم آمده‌اند که می‌توانند کمک کنند. تنها بازیکن جدیدی هم که مقابل استقلال تاجیکستان به زمین رفت، رضا اسدی بود که در اولین حضورش در ترکیب پرسپولیس در یک بازی رسمی، تاثیرگذار عمل کرد. حامد پاکدل هم حدود ۱۰ دقیقه بازی کرد که زمان حضورش کوتاه بود. در مدت باقی مانده تا مرحله بعد مدیران باید نهایت تلاش‌شان را بکنند تا پرسپولیس بتواند بازی تدارکاتی داشته باشد و موفقیتش را تضمین کند.

نکته سوم: تکلیف ۴ تیم راه یافته به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا در غرب مشخص شد و الهلال، النصر، الوحده و پرسپولیس ۴ تیمی هستند که به مرحله بعد راه پیدا کرده‌اند. قرار است که قرعه‌کشی فردا جمعه برگزار شود. عربستانی‌ها اصلا دوست ندارند که دو نماینده این کشور در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان به مصاف هم بروند. روزنامه الریاضیه نوشت: عربستانی‌ها از رویارویی زودهنگام النصر و الهلال می‌ترسند و دوست ندارند که دو تیم در مرحله بعد با هم بازی کنند. عربستان به عنوان میزبان مراحل یک چهارم و نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان انتخاب شده است و این بازی‌ها به صورت متمرکز از ۲۴ تا ۲۷ مهر برگزار خواهند شد.

این مطلب برایم مفید است
30 نفر این پست را پسندیده اند