بلاتکلیفی کسالت‌بار

در نتیجه در یک‌سالی که اسکوچیچ سرمربی تیم‌ملی بوده، کلا دو اردوی نصفه و نیمه داشتیم که ماحصلش انجام دو بازی دوستانه برابر ازبکستان و بوسنی بوده است. تیم‌ملی ایران در حال حاضر درگیر مسابقات پیش‌مقدماتی جام‌جهانی است و آنجا در گروهش شرایط بدی دارد. همه می‌دانید داستان چیست؛ ما در دور رفت به بحرین و عراق باخته‌ایم و در دور برگشت علاوه بر کامبوج و هنگ‌کنگ حتما باید این دو تیم را هم ببریم تا تازه به مرحله اصلی انتخابی جام‌جهانی برسیم. الان اما مساله اصلی شرایط فنی ما نیست، بلکه اوضاع تقویمی عجیبی است که وجود دارد و بازی‌ها پیاپی به تعویق می‌افتد.

   احتمال برگزاری متمرکز مسابقات

بعد از چند نوبت تعویق مکرر مسابقات ملی، بنا بود بازی‌ها از فروردین از سر گرفته شود. برای پنجم و دهم این ماه دو بازی تیم‌ملی ایران مقابل هنگ‌کنگ و کامبوج در نظر گرفته شده بود و برای ۱۷ و ۲۵ خرداد هم تقابل با بحرین و عراق در تقویم وجود داشت. بر همین اساس هم قرار بود اردوی جدی تیم‌ملی در اسفندماه تشکیل شود، اما حالا شنیده می‌شود داستان به کلی تغییر کرده است. دست‌کم تا عصر دیروز خبر رسمی در این مورد منتشر نشده بود، اما گفته می‌شود احتمالا مسابقات این مرحله بار دیگر به تعویق خواهد افتاد. دلیلش هم مشخص است؛ هنوز ایمنی مورد انتظار فیفا در زمان برنامه‌ریزی مسابقات حاصل نشده و بسیاری از کشورها محدودیت در سفر و پذیرش مسافر دارند. به این ترتیب عملا ممکن نیست که در بازه زمانی کنونی تیم‌ها بتوانند به کشور میزبان بروند، بازی کنند و برگردند. در این میان ایده برگزاری متمرکز بازی‌ها هم وجود دارد و شاید فیفا تصمیم بگیرد بازی‌های هر گروه را در یک کشور برگزار کند، اما این هم زمان‌بر است و نیاز به برنامه‌ریزی و هماهنگی جدید دارد.

   تقویم لیگ تغییر می‌کند؟

چیزی که الان شنیده می‌شود این است که احتمالا دو مسابقه فروردین‌ماه با هنگ‌کنگ و کامبوج دست‌کم تا خرداد عقب می‌افتد و شاید با مسابقات آن زمان تجمیع شود. همه اینها درحالی است که در ایران برنامه سازمان لیگ روی تقویم قبلی فیفا تنظیم شده بود و اگر تیم‌ملی در فروردین هم بیکار بماند، هیچ بعید نیست تقویم مسابقات لیگ و جام حذفی دستخوش تغییر شود. در شرایط جدید شاید همه مسابقات باشگاهی با فشردگی بیشتر و به‌صورت یکسره به انجام برسد تا تمامی بازیکنان داخلی تا خردادماه در اختیار تیم‌ملی قرار بگیرند. از همه بدتر اما حال و روز دراگان اسکوچیچ است. او در حالی نفت آبادان را در میانه‌های فصل گذشته رها کرد و سرمربی تیم‌ملی شد که نه‌تنها می‌توانست همان فصل را با صنعت تمام کند، بلکه حتی قادر بود فصل جاری را هم به پایان برساند! اسکوچیچ ماه‌هاست در ایران مسابقات باشگاهی را تماشا می‌کند و البته یادداشت‌هایی بر می‌دارد که طبیعتا خیلی به کار نمی‌آید.