راهنمای انتخاب کیف پول ارز دیجیتال + نکات ولت سرد و گرم

رپرتاژ آگهی:  ارزهای دیجیتال خریداری شده را باید در یکی از انواع کیف‌های پول ارز دیجیتال نگهداری کرد. افراد باید کیف پول مناسب را انتخاب کنند و به نکات امنیتی آن توجه بسیاری داشته باشند تا بتوانند از دارایی‌های دیجیتال خود محافظت کنند. همین امر سبب شده تا این مطلب را در خصوص کیف پول ارز دیجیتال، انواع آن و نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید را به رشته تحریر درآوریم.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال که به آن ولت (Wallet) نیز گفته می‌شود، نوعی نرم‌افزار یا سخت‌افزار متصل به بلاک چین است که افراد می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود مانند کوین‌ها، توکن‌ها و حتی ان‌اف‌تی‌ها را در آن ذخیره، نگهداری و مدیریت کنند. پس بدون استفاده از یک کیف پول مناسب، مدیریت و نگهداری ارزهای دیجیتال آسان نخواهد بود و خطرات بسیاری دارایی‌های شما را تهدید می‌کند.

مهم‌ترین نکته در خصوص کیف پول، امنیت آن است. تمام ولت‌های ارز دیجیتال دارای کلید خصوصی و کلید عمومی هستند. کلید خصوصی را باید راه ورود به ولت دانست و کلید عمومی در زمان واریز کوین اهمیت پیدا می‌کند. کلید خصوصی کیف پول خود را به‌هیچ‌عنوان در اختیار افراد دیگر قرار ندهید. البته باید از آن یک نسخه پشتیبان تهیه کنید، زیرا بدون آن بازیابی کیف پول امکان‌پذیر نیست.

لیست قیمت در صرافی ارز دیجیتال

انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال

کیف پول‌های ارز دیجیتال به‌طورکلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها عبارتند از:

1- کیف پول گرم

کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول گرم در حقیقت نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی شما در آن ذخیره شده است. این کیف پول‌ها خود به سه دسته موبایلی، دسکتاپ و موجود در بستر وب تقسیم می‌شوند. دسترسی به این نوع از کیف‌های پول بسیار ساده است و معمولا نصب و استفاده از آن‌ها رایگان است. علاوه بر رایگان بودن، سهولت در استفاده، دسترسی راحت و پشتیبانی از کوین‌ها و توکن‌های بسیار زیاد را می‌توان از مزایای استفاده از این نوع کیف‌های پول دانست. از کیف پول‌های CoinBase Wallet و Trust Wallet می‌توان به‌عنوان بهترین ولت‌های گرم نام برد.

2- کیف پول سرد

کیف پول سرد ارز دیجیتال

دومین نوع کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول سرد است. کیف پول‌های سرد در حقیقت یک گجت هستند که به فلش مموری شباهت بسیاری دارند. این نوع کیف‌های پول که به آن‌ها کیف پول سخت‌افزاری نیز گفته می‌شود به اینترنت متصل نیستند. همچنین افراد باید برای استفاده از آن‌ها، کیف پول سرد مدنظر خود را خریداری کنند. امنیت بسیار بالا به دلیل عدم دسترسی مداوم کیف پول به اینترنت، قابلیت نگهداری ارزهای دیجیتال برای مدت طولانی بدون نگرانی و عدم احتمال مواجهه به حملات سایبری از مهم‌ترین مزایای است که باعث می‌شود افراد کیف پول سرد را خریداری کنند. البته محدودیت دسترسی و سختی استفاده از معایب این نوع کیف پول‌ها به شمار می‌رود. از ولت‌های ترزور مدل تی (Trezor Model T) و لجر نانو اس (Ledger Nano S) می‌توان به‌عنوان دو مورد از بهترین کیف پول‌های سرد برای نگهداری ارزهای دیجیتال نام برد.

راهنمای ایجاد کیف پول ارز دیجیتال

برای ایجاد و استفاده از کیف پول ارز دیجیتال، مراحل سختی را پیش رو نخواهید داشت. اولین گامی که برای ایجاد آن باید بردارید، انتخاب کیف پول مناسب با توجه به نیازهایتان است. معمولا افرادی که مبلغ سرمایه ‌گذاری آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال بالاست و قصد دارند که ارزها را برای مدت نه چندان کوتاهی نگه دارند، به سراغ کیف پول سرد می‌روند. اما اگر قصد دارید مبلغ اندکی را در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌ گذاری کنید یا می‌خواهید به‌راحتی به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید، کیف پول گرم را انتخاب کنید.

پس از انتخاب کیف پول باید نرم‌افزار مربوط به آن را دانلود و نصب کنید. گام بعدی راه‌اندازی کیف پول است. وارد کیف پول شوید، کلمات امنیتی و خصوصی را در جایی مطمئن یادداشت کنید تا فراموش نکنید و وارد کیف پول خود شوید. گام بعدی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید به آن توجه داشته باشید و آن هم ایجاد یک رمز عبور قوی برای کیف پول است. بدون این رمز عبور هر فردی می‌تواند به‌راحتی به اموال شما دسترسی داشته باشد. اکنون می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خود را به کیف پولتان انتقال دهید.

نکات امنیتی برای استفاده از کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول بیت کوین

استفاده از کیف پول‌های متفاوت ارز دیجیتال بدون توجه به نکات امنیتی، عاقبت خوشی نخواهد داشت. عدم توجه به این نکات می‌تواند سبب از دست دادن بخشی یا حتی تمام سرمایه افراد شود. از مهم‌ترین نکات امنیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- انتخاب کیف پول مناسب

اولین نکته‌ای که توجه به آن می‌تواند امنیت دارایی‌های دیجیتال شما را افزایش دهد، انتخاب و استفاده از کیف پولی معتبر، امن و مناسب است.

2- رمز عبور قوی

قرار دادن رمز عبور قوی برای ورود به کیف پول، مخصوصا در زمان استفاده از کیف پول‌های گرم نکته دیگری است که نباید توجه به آن را فراموش کنید. استفاده از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها می‌تواند امنیت رمز عبورتان را افزایش دهد.

3- احراز هویت دو مرحله‌ای

برخی از کیف پول‌های ارز دیجیتال از ویژگی احراز هویت دو مرحله‌ای پشتیبانی می‌کنند. درصورتی‌که کیف پول شما این ویژگی را دارد، توصیه می‌کنیم که حتما آن را فعال کنید.

4- توجه به امنیت اطلاعات خود

این روزها باید مراقبت کلاه‌برداری‌ها باشید. زیرا روش‌های متفاوت و متنوعی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که افراد سودجو با استفاده از آن، اموال افراد را به سرقت می‌برند. اولین اقدامی که باید انجام دهید، توجه به امنیت اطلاعات خصوصی و امنیتی از اهمیت بالایی برخوردار است. باید بدانید که هر فردی که کلیدهای خصوصی یک ولت را داشته باشد، می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و کوین‌های موجود در آن را جابه‌جا کند. پس این کلمات را به‌هیچ‌وجه در اختیار افراد دیگر قرار ندهید. همچنین کلاه‌برداران از بدافزارهای دیگری مانند Key Logger استفاده می‌کنند تا اموال دیگران را به سرقت برند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی یا کامپیوتر خود را تنها از منابع معتبر دانلود کنید و استفاده از یک آنتی‌ویروس مناسب را از یاد نبرید.

5- به‌روز‌رسانی کیف پول

نرم‌افزارهای متفاوت برای افزایش امنیت، بهبود عملکرد و بسیاری موارد دیگر هر چند وقت یک بار نسخه جدیدی را عرضه می‌کنند. به‌روزرسانی کیف پول باعث خواهد شد تا شما بتوانید به ای موارد دسترسی داشته باشید.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.