چگونه قیمت توری مش را محاسبه می‌کنند؟

رپرتاژ آگهی: برآورد قیمت توری مش از جمله کارهایی است که قبل از خریداری و اجرای آن باید انجام شود. مهم‌ترین عامل در محاسبه قیمت توری مش، محاسبه وزن توری است. البته قیمت توری به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله عوامل تعیین‌کننده قیمت توری مش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. وزن مش

 2. قیمت روز میلگرد

 3. ابعاد و شیت مش

 4. میلگرد یا مفتولی بودن مش

 5. نوع میلگرد (ساده یا آجدار بودن آن)

 6. قطر میلگرد

 7. سایز چشمه 

 8. جنس یا پوشش توری (گالوانیزه، سیاه یا استنلس‌استیل، ساده یا...)

 9. توری جوشی یا غیرجوشی

 10. فناوری تولید مش

 11. بازار عرضه و تقاضا

 12. مرکز فروش

 13. برند تولید کننده

 14. هزینه تولید

نحوه محاسبه وزن مش برای محاسبه قیمت

توری مش براساس ضخامت میلگرد و ابعاد چشمه، قیمت‌گذاری می‌شود. از این‌ رو براساس همین دو عامل می‌توان به صورت حدودی قیمت توری مش را محاسبه کرد. برای محاسبه وزن مش نیاز است که چشمه شبکه را بشناسید. چشمه شبکه توری مش در اصل فضاهای خالی بین شبکه‌های به وجود آمده از اتصال میلگردها است. شکل چشمه‌ها یا به صورت مربع یا مستطیل است. برای محاسبه وزن مش می‌توانید یکی از دوراه زیر را انتخاب کنید.

نحوه محاسبه قیمت توری مش

 1. راه‌حل اول محاسبه وزن مش با استفاده از شبکه میلگرد فولادی

D: نشان‌دهنده قطر مفتول یا میلگرد

M: نشان‌دهنده اندازه چشمه مش

فرمول محاسبه وزن و قیمت توری مش

برای مثال:

 • میلگرد سایز 6 ساده با ابعاد چشمه 20*20 با ابعاد ورق 60*240 در هر مترمربع وزنی معادل 1.5 کیلوگرم دارد که وزن کل آن 22 کیلوگرم می‌شود. این ابعاد یکی از کم‌وزن‌ترین‌ها برای توری مشی به حساب می‌آید.

 • میلگرد 12 ساده یا آجدار با ابعاد چشمه 10*10 که وزن هر مترمربع آن 18 کیلوگرم است، وزن تقریبی 257 کیلوگرم دارد. این ابعاد یکی از سنگین‌وزن‌ترین توری‌های مشی به حساب می‌آید.

 1. راه‌حل دوم استفاده از محاسبه وزن مش براساس جدول زیر برای برآورد قیمت است:

محاسبه وزن مش براساس جدول زیر برای برآورد قیمت

 وزن هر مترمربع مش بر حسب متر

ابعاد چشمه بر حسب سانتی‌متر

 قطر مفتول یا میلگرد بر حسب میلیمتر

 ۶.۱۷

۲۰

۱۰

 ۸.۲۳

۱۵

۱۰

 ۱۲.۳۴

۱۰

۱۰

 ۳.۹۵

۲۰

۸

 ۵.۲۷

۱۵

۸

 ۷.۹

۱۰

۸

۲.۲۲

۲۰

۶

۲.۹۶

۱۵

۶

۴.۴۴

۱۰

۶

۳.۰۹

۱۰

۵

۶.۱۷

۵

۵

۳.۹۵

۵

۴

۲.۲۲

۵

۳

۱.۵۴

۵

۲.۵

با کمک جدول بالا می‌توانید، قیمت توری مش را محاسبه کنید. زمانی که وزن توری مش را بدانید و قیمت روز میلگرد را داشته باشید می توانید قیمت این کالا را به راحتی محاسبه کنید. اگر شما با نحوه محاسبه وزن مش آشنا باشید، می‌توانید هزینه اولیه برای شبکه میلگردی را به صورت حدودی تعیین نمایید. قیمت هر متر توری مش فلزی با توجه به قیمت روز میلگرد مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

عوامل مؤثر در قیمت توری مش

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، قیمت توری مش به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به تشریح هر یک از این عوامل می‌پردازیم:

۱.     وزن توری مش روی قیمت آن

وزن توری مش فاکتور مهم در محاسبه قیمت توری است. براساس وزن‌های مختلف این محصول که از 22 کیلوگرم شروع شده و تا وزن 257 کیلوگرم است، قیمت توری مش نیز تغییر خواهد کرد.

2.    قیمت روز میلگرد، مهم‌ترین عامل در محاسبه قیمت توری مش

ماده اولیه اصلی ساخت توری مش، میلگرد است، ازاین‌رو هر گونه تغییر در قیمت میلگرد، بر روی هزینه توری مش نیز تأثیر می‌گذارد. 

3.     تأثیر ابعاد و اندازه توری مش  در قیمت آن 

سایز و ابعاد توری مش نیز بر روی قیمت آن تأثیر دارد. توری‌های بزرگ‌تر یا سنگین‌تر، هزینه بیشتری دارند. همان‌طور که می‌دانید توری مش در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود.  قیمت توری مش براساس حجم و ابعادی که مشتری مدنظر دارد، تعیین می‌شود.  تبعا هرچه ابعاد و اندازه این محصول بزرگ‌تر باشد متریال بیشتری برای آن مصرف شده و قیمت بیشتری خواهد داشت. 

4.      میلگرد یا مفتولی بودن توری مش

از دیگر عوامل تأثیرگذار در قیمت توری مش، مفتولی یا میلگردی بودن اجزای آن است. توری مش یا از میلگرد یا از مفتول تهیه می‌شود. اینکه کدام نوع در ساخت توری مش استفاده شود، در قیمت تأثیرگذار است.

 • مفتول از فولاد ضدزنگ یا فولاد کم‌کربن ساخته می‌شود.

 • میلگرد‌ها یا از گالوانیزه، روکش اپوکسی یا میلگرد سیاه که فولاد کربنی نامیده می‌شود، ساخته می‌شوند.

میلگردها در مقایسه با مفتول‌ها گران‌تر هستند، زیرا مفتول‌ها به دلیل وزن سبک‌تری که دارند، در نهایت متریال کمتری داشته و هزینه کمتری برای حمل نقل نیز نیاز دارند.

5.      تأثیر نوع میلگرد روی قیمت توری مش

توری مش یا از میلگرد ساده یا میلگرد آجدار ساخته می‌شود. قیمت توری مش که از میلگرد آجدار ساخته شده است، نسبت به نوع ساده آن بیشتر است.  به‌طورکلی میلگردهای آجدار و ساده در سایزهای ۴، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۴ میلی‌متر با چشمه‌های ۵، ۱۰،۱۵، ۲۰، ۲۵ و ۳۰ سانتی‌متر برای تولید مش جوشی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

6.      تأثیر ضخامت میلگرد در قیمت توری مش

میلگردها در ضخامت‌های (8،10،12،14) سانتی متری تولید می‌شود.  به طور معمول برای ساخت توری مش از میلگرد ساده شماره 6 و یا از میلگرد آجدار شماره 8 استفاده می‌کنند. هر چقدر ضخامت میلگرد بیشتر باشد، وزن نهایی توری مش نیز زیاد شده و در نتیجه قیمت آن افزایش پیدا می‌کند.

7.      تأثیر سایز چشمه  روی قیمت توری مش

چشمه‌های موجود در توری مش را با ابعاد آن می‌سنجد. چشمه‌های توری مش دارای سایز بندی‌های مختلفی هستند برای مثال چشمه‌ها دارای اشکال مربع یا مستطیل به اضلاع (10 تا 30) سانتی‌متر تولید می‌شود. هر چقدر ابعاد چشمه توری مش کمتر باشد، چشمه‌ها به هم نزدیک‌تر هستند، در نتیجه از میلگرد بیشتری برای ساخت آن استفاده شده است.

از طرف دیگر میزان دوام و استقامت توری مش با ابعاد چشمه کمتر، نسبت به چشمه با ابعاد بیشتر، افزایش پیدا می‌کند، ازاین‌رو قیمت آن نیز تغییر می‌کند.

8.      تأثیر جنس یا  پوشش توری روی قیمت آن  (گالوانیزه، سیاه یا استنلس‌استیل، ساده یا...)

نوع مواد به‌کاررفته در پوشش توری مش، روی قیمت اثر دارد. برای مثال اگر توری مش از مواد ضدزنگ، آلومینیوم، پلاستیک، مواد ضدخوردگی و.... تهیه شده باشد، قیمت آن تغییر می‌کند. مسلماً هر چقدر کیفیت مواد سازه و به‌کاررفته در توری مش بهتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.  توجه داشته باشید که هر نوع پوششی که در توری مش به کار می‌رود، قیمت و هزینه‌های خاص خودش را دارد.

برای مثال اگر از گالوانیزه یا استنلس‌استیل در ساخت توری مش استفاده شده باشد، قیمت متفاوت‌تری نسبت به مفتول سیاه دارند.

به صورت کلی:

 • قیمت توری مش گالوانیزه نسبت به نوع ساده گران‌تر است.

 • قیمت مفتول سیاه نسبت به گالوانیزه یا استنلس‌استیل ارزان‌تر است.

 • قیمت توری مش با استنلس‌استیل به دلیل استحکام بیشتر، نسبت به سایر بیشتر است.

 • توری مش فولادی که علاوه بر آهن از آلیاژهای دیگر در ساخت آن استفاده شده باشد، قیمت کمتری دارد.

قیمت توری مش چگونه محاسبه می شود

9.      توری جوشی یا غیرجوشی در قیمت توری مش

توری جوشی نسبت به توری‌های بافتی دارای قیمت بیشتری هستند، زیرا عملیات جوشکاری را در پروسه تولید خود دارند که همین امر نیروی کار و دستگاه‌های بیشتری را به کار می‌گیرد و همچنین به زمان بیشتری برای تولید نیاز دارد.

 • توری جوشی در دستگاه‌های اتوماتیک یا به صورت دستی به صورت تاروپود یا افقی و عمودی در کنار هم قرار می‌گیرد و سپس به همدیگر جوش داده می‌شوند.

 • برای ساخت توری مش غیرجوشی از مفتول برای وصل کردن میلگردهای توری مش استفاده می‌شود.

10.      فناوری تولید توری مش

فناوری تولید مش روی قیمت توری مش نیز تأثیر دارد. برای مثال توری مش که به صورت دستی یا اتوماتیک ساخته شده باشد، از نظر قیمت با همدیگر متفاوت هستند.

 • در جوش اتوماتیک، میلگردها به صورت افقی و عمودی در دستگاه وارد می‌شوند و سپس توسط الکترودها، به همدیگر جوش داده می‌شوند.

 • در جوش دستی، مفتول‌ها یا میلگردها به صورت افقی و عمودی با چینش منظم به یکدیگر متصل شده و با جوش نقطه‌ای به هم پیوند داده می‌شوند

11.      بازار عرضه و تقاضا در قیمت توری مش

عرضه و تقاضا روی قیمت هر محصول و هر خدمتی تأثیر می‌گذارد. هر چقدر تقاضای میلگرد به‌کاررفته بیشتر باشد، قیمت نیز بیشتر می‌شود. همچنین اگر میلگرد یا توری مش در بازار کم باشد، قیمت نیز افزایش پیدا می‌کند.

12.      تأثیر مرکز فروش روی قیمت توری مش

شرکت‌ها یا مراکز تولید کننده یا ارائه‌دهنده توری مش نیز قیمت‌های متنوعی برای محصولات خود در نظر می‌گیرند. مراکزی که به صورت تخصصی و حرفه‌ای روی تولید توری مش فعالیت دارند و از جنس‌های مرغوب برای ساخت این محصول استفاده می‌کنند، معمولاً قیمت‌های بیشتری نسبت به مراکز خرده‌فروشی دارند.

تعیین قیمت توری مش

با توجه به اینکه قیمت توری مش به عوامل متعددی بستگی دارد، به همین دلیل نمی‌توان به همین راحتی یک قیمت ثابت را برای محصولات تعیین کرد. عوامل ذکر شده می‌تواند روی قیمت تمام شده توری مش تأثیر بگذارند. محاسبه قیمت توری مش به دلیل تغییر لحظه‌ای ارزها کار پیچیده‌ای است. به همین دلیل بهتر است قیمت توری مش را به صورت به‌روز دریافت کنید.  توجه داشته باشید که به دلیل نوسان قیمت میلگرد و تغییرات میزان عرضه و تقاضایی که در بازار وجود دارد، قیمت توری مش در بازار دارای نوسان است.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.