آمادگی ویلاهای کوهستانی برای اقامت گردشگران ورزشی

این خبر پیام‌آور رخدادی است که برای گردشگری ورزشی استان همدان می‌تواند انگیزه‌بخش باشد. البته یکی از مهمترین موضوعاتی که می‌تواند گردشگر ورزشی جذب کند تداوم و استمرار خدمت‌رسانی‌ست. مثلا اگر در روزهای آینده هوای همدان به گونه‌ای باشد که ما باز شاهد نزول برکت آسمانی و برف باشیم، و بارش برف سبب شود راه‌های منتهی به پیست اعم از مسیر گنجنامه  و بعد پیست اسکی بسته شود، دیگر نمی‌شود چندان به حضور گردشگر ورزشی دل بست، چراکه اتفاقاً این نوع از گردشگران زمانی بار سفر می‌بندند که شرایط جوی ورزش مورد علاقه‌شان که اسکی یا کوهنوردی است مساعد باشد.

بنابراین اولین نکته‌ای که باید در گردشگری ورزشی دامنه‌های الوند و پیست بین‌المللی اسکی تاریک‌دره به آن توجه کرد این است که بازبودن مسیر «پایدار» باشد. این پایداربودن هم کار بین دستگاهی می‌خواهد. کار بین دستگاهی هم نیازمند یک نگاه فراتر از استان و دستگاه است، مثلاً استاندار باید در یک کارگروه ویژه مدیرکل ورزش و جوانان، میراث فرهنگی، راه و شهرسازی، شهرداری، فرمانداری همدان و تویسرکان، هلال‌احمر، اورژانس، پلیس و .... را با دبیری معاون عمرانی برنامه‌ریزی کند که اگر اتفاقات ویژه افتاد بشود آن را مدیریت بحران کرد.

IMG_8630

از همۀ این موضوعات زیرساختی و جاری برای نگهداری شرایط «پایدار» که بگذریم باید به این توجه کنیم که گردشگر ورزشی نیازمند اسکان و غذا و ... است. با عنایت به اینکه همه می‌دانیم اسکی، ورزشی تقریباً گراناست، افرادی هم که به این ورزش می‌پردازند علائق ویژه‌ای دارند، از همین رو، نزدیک‌ترین فضایی که بتواند همطراز علائق این ورزشکاران و حتی گسترده‌تر خدمات رفاهی به آن‌ها ارائه دهد، دهکدۀ تفریحی توریستی گنجنامه است، در این مکان، ورزشکاران می‌توانند در ویلاهای کوهستانی اسکان پیدا کنند و در فاصله حدود 5 دقیقه به محل پیست برسند.

به علاوۀ اینکه در مجموعه تفریحی توریستی گنجنامه خدمات گردشی – تفریحی دیگری هم وجود دارد که با نیازهای تفریحی این طیف همخوان است. مثلاً می‌توانند ساعاتی از روز خود را در دامنۀ الوند، دشت میشان و ... بگذرانند و مسیر را به صورت رفت و برگشت با تله کابین گنجنامه طی کنند.  یا اینکه می‌توانند از دیوارۀ صخره نوردی گنجنامه استفاده کنند، تیرول، بانجی جامپینگ و ... از دیگر تفریحات هیجانی مجموعه دهکدۀ گنجنامه است، ضمن اینکه غار آکواریوم به عنوان بزرگترین غار مصنوعی ایران هم در همین مجموعه واقع شده و جالب است بدانید که سال 10 سال پیش توسط مهندسان و پیمانکاران ایرانی و با الهام از غار علیصدر ساخته شده است.  

300px-Tarik_dareh_ski_resort-Hamedan-13

خدمات رفاهی این مجموعه به گردشگران ورزشی به همین‌ها ختم نمی‌شود. این ظرفیت در مجموعه وجود دارد که اگر گردشگری زمستانی در همدان جدی گرفته شود و با بارش یک برف راه منتهی به گنجنامه مسدود نشود، امکانات فروشگاهی هم در غرفه‌های ویژه‌ای برنامه‌ریزی شود. در واقع چرخۀ اقتصادی صنعت گردشگری، از حمل و نقل تا خرید و اقامت و تورگردانی و ... می‌تواند در این مجموعه وجود داشته باشد و نیازها را تامین کند.

سایت گنجنامه : www.ganjname.com

اینستاگرام : @ganjnamehvillage

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.