برای مثال در رابطه با کاربرگ حسابداری می‌توان به ستون مخصوص نام صاحب حساب، تراز آزمایشی، سود و زیان، اصلاحات و غیره در نرم افزار حسابداری اشاره نمود.

کاربرگ از مدارک رسمی حسابداری و صورت مالی به حساب نمی‌آید. کاربرگ‌ها معمولا به‌صورت دستی و با مداد پر می‌شوند تا بتوان به‌راحتی تغییرات مورد نیاز را در آنها اعمال نمود یا اگر اطلاعاتی به اشتباه وارد شد، بتوان آنها را اصلاح کرد. بعد از انجام اصلاحات لازم به‌صورت رسمی ثبت می‌شوند.

کاربرگ وسیله‌ای است که جمع آوری اطلاعات لازم را برای تهیه صورت‌های مالی و ثبت عملیات مربوط به اصلاح و بستن حساب‌ها تسهیل می‌کند. کار برگ‌ها وسیه‌ای هستند برای جلوگیری از بروز اشتباهات، زیرا اصلاح اشتباهات در سندهای رسمی کار بسیار دشواری است.

انواع کار برگ‌های حسابرسی

در این قسمت به بررسی انواع کار برگ‌ حسابداری می‌پردازیم. انواع کار برگ‌ها را عبارتند از:

 • کار برگ عمومی: کاربرگ حسابداری عمومی برای برنامه‌ریزی امور حسابداری قابل استفاده است. این کاربرگ در نمونه‌های مختلفی همچون کاربرگ برنامه‌ریزی حسابداری، پرسش‌نامه کنترل‌گرهای داخلی، قرارداد حسابرسی، بودجه زمانی و یادداشت نکته‌ها طراحی شده است.

 • کاربرگ اصلی: این کاربرگ مانند کاربرگ حسابداری نهایی است و کاربرد آن در ترکیب هر گروه از حساب‌های مشابه دفتر کل است. جمع هر یک از این کاربرگ‌ها به کاربرگ نهایی انتقال پیدا می‌کند و نشان‌دهنده وجوه نقد، مانده موجودی حساب‌های بانکی، موجودی صندوق و موجودی تنخواه‌گردان است.

 • کار برگ نهایی: جدولی است که مانده سال جاری و مانده سال پیش از حساب‌های دفتر کل و ستون‌های اصلاح پیشنهادی و تقسیم کردن طبقه‌بندی در آن ثبت می‌شوند.

 • کاربرگ اصلاحات: این کار برگ حسابداری نوعی پیش نویس است که برای متعادل سازی طبقه بندی را اجرا کرد؛ یعنی برای اصلاح اشتباهات مهم در صورت‌های مالی به‌کار می‌رود.

 • کار برگ تفضیلی: یک کار برگ فوری است که جزییات حساب دارایی یا بدهی در آن نشان داده می‌شود.

 • کار برگ محاسباتی: اطلاعات مربوط به شرکت با مدارک حسابداری تطبیق می‌دهد و نوعی راستی آزمایی یک سری داه‌های خاص مثل مالیات حقوق و درآمد را می‌توان انجام داد.

 • کار برگ صورت مغایرت: این کار برگ به بررسی مغایرت‌ها و تضادها در حساب‌ها می‌پردازد.

 • کار برگ تجزیه و تحلیل: از این کار برگ برای حسابرسی حساب‌های کم گردش استفاده می‌شود. با استفاده از این کار برگ حسابدار می‌تواند خلاصه تغییرات یک دوره از یک دفتر کل را به دست آورد.

کاربرگ حسابداری

اهداف اساسی کار برگ حسابداری

همه کار برگ‌های حسابداری شرکتی برای انجام و پیشبرد اهداف حسابرسی، حسابداری و در جهت نظارت بر امور مالی پایه‌ریزی و اجرا شده‌اند، که در ادامه به برخی از آنها  اشاره می‌کنیم:

 1. بالا رفتن سرعت حسابرس در نظارت امور مالی

 2. کمک به برنامه‌ریزی و حسابرسی بهینه‌تر

 3. نظارت بهتر مدیران بر نحوه کار حسابرسان

 4. رعایت استانداردهای حسابرسی

 5. تهیه پشتوانه مناسب برای گزارش گیری نهایی حسابرسی

 6. حمایت حسابرس در تهیه گزارشات و تحلیل حساب‌ها

 7. به‌وجود آمدن زیرساخت ارائه خدمات حسابداری مالیاتی و مدیریتی

مدیران سازمان‌ها باید توجه داشته باشند که اطلاعاتی که حسابرسان در اختیار دارند، اطلاعات محرمانه‌ای هستند که از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. اطلاعاتی مانند قراردادها، سود فروش، حقوق و دستمزد کارکنان و مدیران که یک حسابرس باید علاوه بر فاش نکردن این اطلاعات؛ نسبت به حراست آنها نیز کوشا باشد و حتی مدارک مربوط به حسابرسی و اطلاعات را در اختیار سایر مدیران نیز قرار ندهد.

کاربرگ-حسابداری

اولین کاری که یک حسابرس در تهیه کاربرگ حسابداری باید انجام دهد، این است که در تهیه فرم‌ها و کاربرگ‌ها نهایت دقت را به‌خرج دهد تا باعث کوچکترین اشتباهی نشود، زیرا کوچکترین ‌قتی و اشتباهی در تهیه فرم‌ها می‌تواند به عدم تطابق حسابها منجر شود.

مراحل تهیه کار برگ‌ها چگونه است؟

از مهم‌ترین مراحل کار کردن با کار برگ‌های حسابداری، آشنا بودن با نحوه تهیه کردن آن است. برای تهیه این کاربرگ حسابداری باید جدولی متشکل از چند ستون طراحی کرد ک در هر ستون یک سری اطلاعات مربوط به حساب‌ها را باید وارد کرد. برای طراحی این جدول از برنامه اکسل هم می‌توان کمک گرفت. استفاده از برنامه هایی همچون اکسل به شما در مکانیزه کردن این فرایند و کاهش میزان خطا کمک فراوانی می کند.

 این نرم افزار و یا موارد مشابه مانند گوگل شیت به صورت آنلاین و رایگان در اختیار کاربران قرار دارند. استفاده از نسخه های آنلاین به شما اجازه می دهد تا در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از اسناد خود باشید. نام سال مالی و شرکت در بالای صفحه قرار می‌گیرد، در ابتدای ستون نام حساب‌ها و ده ستون برای انجام مسائل مربوط به حسابداری چیست؟ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ستون بدهکار و بستانکار در زیر هر ستون قرار می‌گیرد. اگر مجموع بدهکار و بستانکار با هم برابر شود، خط تایید در زیر آن کشیده می‌شود. اگر با طراحی این جداول و استفاده کردن از آن با مشکل خاصی روبرو شدید، می‌توانید از شرکت‌های که نرم افزارهای حسابداری تولید و به بازار عرضه می‌کنند استفاده نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله از نرم افزار حسابداری پارمیس به اختصار به معرفی کاربرگ حسابداری پرداختیم و به انواع آن اشاره کردیم. همچنین اهداف مورد نظر حسابداران و حسابرسان برای استفاده از کاربرگ‌های حسابداری را مورد بررسی قرار دادیم. به طور خلاصه کاربرگ ها برای پیشگیری از بروز اشتباه در فرایند ثبت اسناد رسمی بکار می روند و به دسته های کار برگ عمومی، کاربرگ اصلی، کار برگ نهایی، کاربرگ اصلاحات، کاربرگ تفصیلی، کار برگ محاسباتی، کار برگ صورت مغایرت و کاربرگ تجزیه و تحلیل تقسیم می شوند. حسابداران و حسابرسان با اهدافی همچون بالا رفتن سرعت، برنامه ریزی فرایند حسابرسی و حسابداری، تهیه پشتوانه مناسب برای گزارش گیری نهایی و یا بوجود آمدن زیرساخت لازم برای ارائه خدمات حسابداری مالیاتی و مدیریتی از آن استفاده می کنند.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.