صندوق های سرمایه گذاری ابزاری برای سرمایه گذاری غیر مستقیم هستند که از سوی مسولین و متولیان بازار سرمایه نیز همواره به افراد توصیه شده اند. در حقیقت بهتر است افرادی که آشنایی چندانی با ساز و کار بورس ندارند از طریق این صندوق ها برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس اقدام نمایند. 

او در ادامه بیان کرد: صندوق های سرمایه گذاری ریسک افراد در سرمایه گذاری را کاهش می دهند، در واقع این صندوق ها مدیریت ریسک را برای سرمایه گذاران انجام می دهند که همین امر در سال های اخیر سبب اقبال عموم سرمایه گذاران به صندوقهای سرمایه گذاری شده است. 

با توجه به اینکه صندوق مختلط زیتون در مهر ماه پذیره نویسی خواهدشد ممنون میشم به طور مختصر در مورد صندوق زیتون توضیحاتی ارایه کنید

صندوق زیتون تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار در حال تاسیس است و از ساختار تخصیص دارایی متوازنی برخوردار است. در حقیقت استراتژی سرمایه گذاری در صندوق زیتون شامل مجموعه ای از سهام، اوراق با در آمد ثابت و اوراق مشتقه است. می توانیم با اطمینان بگوییم صندوق مختلط زیتون هم در ریزش های بازار و هم در رشد بازار عملکرد مطلوب و متعادلی  خواهد داشت. این صندوق قابل معامله بوده و شرکت مشاورسرمایه گذاری ترنج مدیریت آن را بر عهده دارد.

با توجه به موفقیت مجموعه ترنج در مدیریت صندوق سهامی سرو و کسب رتبه پر بازده ترین صندوق سهامی سال ۱۳۹۹، پیش بینی شما از بازدهی صندوق سرمایه گذاری زیتون چگونه است؟

مدیر عامل شرکت ترنج افزود، صندوق سهامی سرو در سال گذشته پر بازده ترین صندوق سهامی بورس بوده است و همواره جزو صندوقهای برتر بازار از نظر عملکرد سرمایه گذاری بوده است. صندوق درآمد ثابت افرا نیز علاوه بر نقدشوندگی بالا در مقایسه با  صندوقهای مشابه ، عملکرد موفقی در تخصیص منابع و بازده سرمایه گذاری داشته است.

زیتون سومین صندوق قابل معامله مجموعه ترنج است که از نظر ترکیب دارایی دارای ساختار مختلط است. هفته سوم مهر ماه زمان پذیره نویسی و عرضه عمومی واحدهای این صندوق از طریق بستر بورس تهران است که تعیین تاریخ دقیق آن بستگی به تایید سازمان بورس و مدیریت بازار مربوطه است. باتوجه به تجربه بسیار موفق مجموعه ترنج در مدیریت صندوق های سرو و افرا و برخورداری از تیم تحلیل بزرگ و مجرب و تکیه بر کمیته سرمایه گذاری کم نظیر این مجموعه تمامی هدف تیم ترنج بر رساندن صندوق زیتون به جایگاه پر بازده ترین صندوق مختلط بورسی است.

مزیت زیتون نسبت به صندوق های درآمد ثابت کسب بازده بالاتر و نسبت به صندوق های سهامی ریسک پایینتر است.

دوره فعالیت، تعداد کل واحدهای صندوق زیتون و کارمزد معاملات زیتون: 

این صندوق در عرضه اولیه تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان واحد با قیمت هر واحد هزار تومان برای  عرضه عمومی خواهد داشت. افزایش این سقف منوط به تعامل با سازمان بورس و طی مراحل اداری خاصی است که در صورت نیاز توسط شرکت ترنج انجام خواهد شد. کارمزد معاملات واحدهای صندوق زیتون بر اساس کارمزد متعارف و مصوب شرکتهای کارگزاری است. بطور کلی کارمزد معامله واحدهای سرمایه گذاری صندوقها کمتر از کارمزد معامله سهام است.

زیتون

استراتژی سرمایه گذاری صندوق مختلط زیتون 

مطابق امیدنامه زیتون یک صندوق مختلط خواهد بود. در حقیقت در یک ترکیب ۴۰ تا ۶۰ درصدی از سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری های این صندوق صورت می‌گیرد. البته امکان خرید اوراق مشتقه یا کالایی هم وجود دارد که نصاب و امکان سرمایه گذاری در این اوراق مطابق با محدودیتهای قید شده در امید نامه صندوق خواهد بود و تصمیم به اجرای آن در اختیار کمیته سرمایه گذاری صندوق خواهد بود. 

درخشانفر در ادامه افزود: در رابطه با سیاست های سرمایه گذاری باید بگویم که هرگونه تصمیم به انجام سرمایه گذاری، تخصیص منابع و یا تغییر سیاستها در همه صندوقهای تحت مدیریت ترنج،  بر اساس فرآیندهای مدون  ترنج و محدودیتهای امیدنامه ای صندوقها انجام می شود. شرکت ترنج با تکیه بر تصمیمات کمیته های سرمایه گذاری و تیم مجرب تحلیل خود اقدام به تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری و تخصیص منابع می کند.

تصمیم گیری نسبت به معاملات در این مجموعه به هیچ عنوان وابسته به تصمیمات و ترجیحات شخصی نمی باشد که همین امر مزیت مهم  ترنج و صندوق های زیر مجموعه آن است. زیتون نیز با همان فرآیندی که سرو و افرا اداره شدند، مدیریت خواهد شد 

دریافت سود صندوق زیتون

در واقع سود حاصل از سرمایه گذاری در واحدهای زیتون روی قیمت واحدهای سرمایه گذاری تاثیر خواهد گذاشت و به جای تقسیم سود ارزش واحدهای سرمایه گذار افزایش خواهد یافت. 

 بازار گردان این صندوق نیز صندوق بازارگردانی تاک است که تجربه بازارگردانی دو صندوق افرا و سرو را در عملکرد خود دارد. حداکثر تلاش تاک بر آن است که ضمن ایفای تعهدات قانونی، از قفل شدن سرمایه ها در صندوقهای تحت بازارگردانی جلوگیری شود و فضای مطمئنی برای ورود و خروج سرمایه گذاران ایجاد نماید.  

سرمایه گذاری در زیتون

سرمایه گذاری در زیتون برای چه کسانی مناسب است؟

در بازار سرمایه افراد مختلفی به لحاظ سطح دانش و تسلط بر بازار وجود دارند، همان طور که سرمایه گذاران آگاه و حرفه ای در بازار فعالیت می کنند، سرمایه گذارانی هم هستند که اطلاعات محدودی از  ساز و کار بازار دارند. توصیه و پیشنهاد ما به این افراد این است که برای سرمایه گذاری از بستر صندوق های سرمایه گذاری استفاده نمایند چرا که این صندوق ها دارای تیم حرفه ای تحلیل و مدیریت ریسک هستند و تصمیمات آنها بر اساس ارزیابی درست از موقعیتهای سرمایه گذاری انجام می گیرد. معتقدم زیتون می تواند به عنوان یکی از بهترین ابزارهای سرمایه گذاری تا حد زیادی جهت حفظ ارزش دارایی در مقابل تورم عمل کند.

پیشنهاد ما به سرمایه گذاران بازار آن است که در هر حال بخشی از سبد سرمایه خود را به سرمایه گذاری در این صندوق اختصاص دهند تا در شرایط متفاوت بازار از مدیریت ریسک کارا و عملکرد متوازن این صندوق بهره مند گردند.  

این مطلب برایم مفید است
89 نفر این پست را پسندیده اند