سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی دربندرشهید رجایی

دنیای اقتصاد- بندرعباس: «حسین عباس‌نژاد» در نشست خبری با اصحاب رسانه در آستانه هفته حمل و نقل افزود: این سرمایه گذاری شامل قرارداد خطوط نفتی بندر خلیج‌فارس به ارزش ۸۰۰۰ میلیارد تومان و پایانه مکانیزه به روش BOT به ارزش حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان و احداث و بهره‌برداری از مجتمع گردشگری دریایی و بندری شهید حقانی می‌شود.

مدیرکل بنادرو دریانوردی هرمزگان همچنین با اعلام خبر بهره‌برداری از بخش دوم فاز سوم بندر شهید رجایی، گفت: بهره‌برداری از بندرچندمنظوره خمیر با ظرفیت پذیرش شناور‌های بالاتر از ۵ هزار تن و صادرات گچ در غرب هرمزگان و بهره‌برداری از ساختمان مرجع دریایی و برج کنترل ترافیک بندر شهید رجایی از دیگر پروژه‌های توسعه‌ای بندری و دریایی در هرمزگان است.

عباس‌نژاد همچنین اجرای موج‌شکن فاز اول بندر نخل ناخدا با اعتبار بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال، سرعت‌بخشیدن به صدور مجوز و ثبت شناورهای صیادی و احداث موج‌شکن‌های مردمی و واگذاری مدیریت آن به ساحل نشینان را از جمله اقدامات سازمان بنادر در حوزه رونق معیشت و کسب و کار مردم عنوان کرد.

وی با اعلام اینکه در هرمزگان بندر آفتاب ۱۰۰ درصد خصوصی است، افزود: درهرمزگان۳۰۰ سازه دریایی با تنوع مختلف از کشتی سازی، صنایع فراساحلی و نفتی در استان هرمزگان وجود دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر هرمزگان۱۸۱ میلیون تن است، گفت: ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی حدود ۶ میلیون TEU است که با تکمیل فاز ۳ توسعه این بندر، ظرفیت کانتینری به ۸ میلیون TEU افزایش می باید.به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، سال گذشته سهم بنادر هرمزگان در تخلیه و بارگیری کالای نفتی ۳۶ درصد،غیرنفتی ۵۶ درصد و در جابجایی مسافر ۴۷ درصد رشد داشته است.

عباس نژاد اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه تخلیه و بارگیری کالای نفتی و غیرنفتی بیش از ۷۶ میلیون تن بوده که نشست به مدت مشابه سال قبل حدود ۴ درصد رسد داشته است.در بخش کانتینری نیز رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل ثبت شده است.

وی ازساخت ۵۰ شناور مسافری به ارزش ۱۸۰۰ میلیارد تومان و تامین حدود ۸۰ درصد تسهیلات از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد و افزود: این شناورها توسط صنایع داخلی ساخته می شود و تلاش می کنیم تا پایان امسال ساخت نخستین شناور را آغاز کنیم‌.

در زمان حاضر حدود ۵۲ فروند شناور با ظرفیت حدود ۵۰۰۰ صندلی به مسافران در بنادر هرمزگان خدمات می دهند.عباس نژاد همچنین گفت: امسال عملیات اجرایی بزرگترین پروژه دریایی گردشگری کشور دراستان هرمزگان آغاز خواهد شد.