• ساخت نیروگاه‌های خودتامین برای صنایع بزرگ

  زینب طاری: تداوم مسائل و مشکلات صنعت برق در طول بیش از یک دهه اخیر، بحران‌های صنعت برق را به تدریج گسترده‌تر کرد، تا جایی که بالاخره نتیجه ‌بخشی از پیامدهای ناشی از بی‌توجهی به چالش‌های جدی این صنعت، در خاموشی‌های تابستان امسال خود را نشان داد.
 • وصول بخشی از مطالبات «بزاگرس» از طریق تهاتر

  دنياي‌اقتصاد: نیروگاه‌های تولید برق ایران از جمله طلبکارترین شرکت‌ها از دولت و به‌طور خاص وزارت نیرو هستند. در سال‌های گذشته، وصول مطالبات از وزارت نیرو اصلی‌ترین چالش این شرکت‌ها بوده و از این رو مدیران نیروگاه‌ها همواره به دنبال راهی برای وصول مطالبات خود، در راستای احقاق حق سهامداران بوده‌اند. شرکت مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر از جمله معدود شرکت‌هایی است که توانسته در سال‌های اخیر بدهی‌های مالیاتی را با مطالبات خود از دولت تهاتر کند و از این طریق در وصول مطالبات از دولت عملکرد مناسبی داشته باشد. در این گزارش ضمن بررسی عملکرد کلی نیروگاه زاگرس کوثر، به بررسی دغدغه‌های اصلی برای تداوم توسعه فعالیت‌های این شرکت می‌پردازیم.
 • صنعت آب و برق نیازمند بازنگری در سیاست‌‌ها

  دنیای‌اقتصاد: دنیای امروز در حال تغییر وضعیت از مصرف انرژی‌های فسیلی با راندمان بسیار پایین به سمت انرژی‌های نو و تجدیدپذیر با راندمان بالا است. از این رو نباید از کوچک‌ترین منابع تولید انرژی چشم‌پوشی کرد. صنعت آب و فاضلاب چه از نظر مصرف انرژی برای تامین و توزیع آب و چه از نظر پتانسیل‌های موجود در این صنعت برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر دارای جایگاه خاصی است که متاسفانه کمتر به آنها توجه شده است.
 • مشارکت زیمنس در احداث نیروگاه برزیل

  دنیای‌اقتصاد: زیمنس انرژی و شرکت آندراد گوتیرز قراردادی به ارزش یک میلیارد یورو (۱/ ۱ میلیارد دلار) برای ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی ۷/ ۱ گیگاواتی را در برزیل به دست آورده‌اند. آندراد گوتیرز یک شرکت خصوصی چندملیتی برزیلی است که دفتر مرکزی آن در بلو هوریزونته قرار دارد. این شرکت در سال ۱۹۴۸ در بلو هوریزونته، میناس گرایس توسط خانواده‌های آندراده و گوتیرز تاسیس شد. آندراد گوتیرز یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بزرگ ساختمانی در برزیل با شعبه در ۴۴ کشور و درآمد خالص ۸ میلیارد رئال برزیل است.
 • دریافت سیستم ذخیره‌ساز انرژی برپایه باتری

  دنیای اقتصاد: شرکت استرالیایی AGL مجوز برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی سیستم ۲۰۰ مگاواتی (۸۰۰ مگاوات ساعت) ذخیره‌ساز انرژی مبتنی بر باتری (BESS) در سایت نیروگاه زغال سنگ خود را دریافت کرد. شرکت استرالیایی AGL، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده برق و خرده‌فروشی استرالیا است که یک سال پس از اولین اعلام این پروژه، مجوز دولتی برنامه‌ریزی را برای سیستم ذخیره‌سازی باتری مستقل در مقیاس بزرگ دریافت کرده است.
 • «پیگیری مطالبات» مهم‌ترین ماموریت سندیکای صنعت برق

  زینب طاری: فضای کسب و کار صنعت برق در سال‌های اخیر دچار مشکلات جدی و گسترده‌ای است که تقریبا همه بخش‌های این صنعت را درگیر کرده است. البته هنوز هم کارشناسان و فعالان صنعت برق بر این باورند که اقتصاد بیمار برق و موازنه نابرابر درآمدها و هزینه‌های این صنعت، ریشه‌ای‌ترین عامل بروز بحران‌های اخیر است.
 • ضرورت تنوع‌بخشی به سبد تولید برق

  محمودرضا حقی‌فام کارشناس ارشد صنعت برق
  گرمایش جهانی ناشی از انتشار کربن به یکی از معضلات مهم جهانی تبدیل شده است. به طوری که اکثر کشورهای جهان در توافق پاریس تعهد کردند که میانگین افزایش دمای جهانی نسبت به دوران پیش از انقلاب صنعتی را کمتر از ۲ درجه سانتیگراد حفظ کنند. طبق آمار سال ۲۰۲۱ منتشره از طرف آژانس بین‌المللی انرژی، سهم بخش برق در انتشار دی اکسید کربن مربوط به انرژی حدود ۴۰ درصد است. از این رو مطابق با اهداف توافق پاریس، بخش برق یکی از بخش‌هایی است که باید در آن تحولات گسترده‌ای در راستای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش انتشار کربن رخ دهد.
 • بی‌نتیجه ماندن سرمایه‌گذاری برای ایجاد بزرگ‌ترین مزرعه بادی فراساحلی جهان

  دنیای‌اقتصاد: بر اساس یک مطالعه دولتی در نروژ، سرمایه‌گذاری استات اویل (اکوینور) در Dogger Bank‌، بزرگ‌ترین مزرعه بادی فراساحلی در حال ساخت جهان، برای این شرکت بی‌منفعت خواهد بود. این تحقیق جدید سوالات چالش‌برانگیزی را در مورد استراتژی انتقال انرژی غول نفت و گاز تحت کنترل دولت نروژ ایجاد می‌کند.
 • ابوظبی به دنبال شبکه برق سراسری با انرژی پاک

  دنیای‌اقتصاد: دولت ابوظبی روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرد شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) قراردادی را با یک شرکت محلی برای تامین ۱۰۰درصد شبکه برق خود با منابع انرژی هسته‌ای و خورشیدی امضا کرده است. ادنوک که بیش از ۳میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌کند، قراردادی را با شرکت آب و برق امارات (EWEC) امضا کرد تا ۱۰۰درصد برق شبکه خود را از انرژی هسته‌ای و خورشیدی از ژانویه ۲۰۲۲ تامین کند. این قرارداد عرضه که توسط دفتر رسانه دولتی منتشر شد، به دنبال آن صورت می‌گیرد که امارات متحده عربی تولیدکننده نفت اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ به انتشار صفر کربن برسد.
 • اجرای طرح جلوگیری از ورود فاضلاب به تالاب انزلی

  دنیای‌اقتصاد: براساس پایش‌های انجام گرفته و نتایج آزمایش‌های موجود، میزان و ماهیت آلودگی رودخانه‌ها و مجاری آب‌های سطحی که از هفت شهر رشت، بندر انزلی، صومعه سرا، فومن، ماسال، شفت و خمام عبور می‌کنند و به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق تخلیه فاضلاب‌های صنعتی مراکز و شهرک‌های صنعتی، شیرابه مراکز دپوی پسماندهای شهری، فاضلاب‌های بیمارستانی، زهاب‌های مزارع کشاورزی حاوی آلاینده‌های ناشی از کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی و تخلیه شبکه‌های درهم سنتی در مناطق فاقد تاسیسات فاضلاب بهداشتی وارد تالاب بین‌المللی بندرانزلی می‌شوند، قابل مقایسه با فاضلاب منازل نیست.
 • تامین سوخت؛ چالش اصلی صنعت برق در زمستان

  زینب طاری: صنعت برق یکی از صنایع پایه و کلیدی است که در تمام جوامع پیشرفته دارای جایگاه خاص و ویژه‌ای است. در ایران و طی سال‌های گذشته به‌رغم توسعه مناسب این صنعت، چالش‌های بسیار زیادی در تامین برق، به خصوص در پیک مصرف زمستان و تابستان پدید آمده است. بی‌شک شناسایی ریشه‌های اصلی مشکلات صنعت برق می‌تواند چراغ راهی برای اتخاذ سیاست‌های مناسب در آینده باشد. در همین راستا در مصاحبه‌ای با محسن طرز‌طلب، مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی به بررسی چالش‌های اساسی تولید صنعت برق کشور پرداخته‌ایم.
 • هزینه سه برابری با طولانی شدن روند پروژه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: در حالی دولت، بانک‌ها را مکلف به سرمایه‌گذاری در پروژه نیروگاه‌های برق‌-آبی کرده است که بانک‌ها با عدم تامین اعتبار سبب تکمیل نشدن طرح‌ها شده‌اند.مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب و نیروی ایران ضمن اعلام مطلب فوق و با بیان اینکه این رویه مدت زمان اجرای پروژه‌های برق‌-آبی را از ۳ تا ۵ سال به ۱۰ تا ۱۵ سال افزایش داده افزود: طولانی شدن زمان اجرای پروژه‌ها سبب سه برابر شدن هزینه انجام پروژه‌ها شده است. سید‌حسن رضوی با اشاره به اینکه دولت بازگشت اصل و سود سرمایه‌گذاری شده را تضمین کرده است گفت: با وجود این شرایط بانک‌ها در این زمینه همکاری نکردند که این رویه هم هزینه ساخت نیروگاه‌ها را چند برابر کرده و هم دولت را در تامین برق مورد نیاز با مشکل مواجه کرده است.
 • نیاز به لایروبی۶۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های گلستان

  دنیای‌اقتصاد: حدود ۱۸۰۰ کیلومتر از رودخانه‌هاى استان که عمدتا در بازه رودخانه‌های پیر طبقه‌بندی می‌شوند و نیز مقاطعی از رودخانه‌های بالغ حداقل هر سه سال یک بار نیاز به لایروبی دارند.
 • شرکت‌های پیمانکاری خصوصی فرزند ناخوانده صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: در حال حاضر به دلیل اصرار از سوی سیستم‌های دولتی بر واگذاری پروژه‌های مورد مناقصه به شرکت‌های ویژه در حوزه پیمانکاری صنعت برق، شرکت‌های کوچک بخش خصوصی از مناقصات کنار گذاشته شده و بیشتر شرکت‌های مورد نظر سیستم‌های دولتی برنده می‌شوند و درنهایت پروژه به آن شرکت‌ها واگذار می‌شود.
 • بیشترین قبض برق چقدر است؟

  دنیای اقتصاد: بیش از ۸۵ درصد از قبوض برق کمتر از ۳۰ هزار تومان است و بیشترین قبض‌های برق که به صورت موردی است، بیش از ۱۰ میلیون تومان بوده که البته این مبالغ استثنا هستند و کمتر از ۲درصد مشترکان قبوض بیش از ۷۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند. سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگو با «ایسنا»، ضمن اعلام مطلب فوق و با تاکید بر اینکه باید ساز و کاری لحاظ شود تا مشترکان نسبت به مصرف برق حساس‌تر باشند، اظهار کرد: البته در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد مشترکان قبض برق زیر ۳۰ هزار تومان پرداخت می‌کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر