آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۵۱۲۷

 • پیشتازان توسعه تجدیدپذیرها در ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: بررسی عملکرد توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر میان کشورهای مختلف نشان می‌دهد حدود ۱۰ درصد در سال ۲۰۲۱ به ظرفیت تجدیدپذیر جهان افزوده خواهد شد. طبق ارزیابی‌ها از سال ۲۰۱۵ تاکنون عوامل متعددی باعث گسترش تجدیدپذیرها در جهان شده است که می‌توان به دو عامل اصلی «راه‌اندازی پروژه‌هایی ساخت و ساز معوق از سال ۲۰۱۵» و «استمرار کاهش هزینه‌ها و سیاست‌های بی‌وقفه حمایتی بازار برای رسیدن به شرایط پیش از کرونا» اشاره کرد که رشد تجدیدپذیرها را به سال ۲۰۲۱ موکول کرده است. همچنین پیش‌بینی‌ها بیانگر آن است که اروپا و هند پیشتازان توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در سال ۲۰۲۱ خواهند بود.
 • آخرین امیدهای بخش خصوصی

  مهدی مسائلی/ عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران
  چالش در لغت معانی بسیاری دارد، اما مدنظر این یادداشت در استفاده از این واژه بیشتر مبارزه، جنگ و جدال و مساله است. علمای فن، بازاریابی را نوعی جنگ و جدال معرفی می‌کنند که بعضا می‌تواند خالی از آموزه‌های اخلاقی باشد. این مهم در کسب‌وکارهای B۲G به دلیل حاکمیت قانون و اولویت ضوابط بر روابط تا حدی می‌تواند کنترل شود. با این وجود این سوال مطرح می‌شود که چرا در صنعت دولتی برق، بین بخش خصوصی و دولتی چالش به وجود می‌آید؟
 • چشم‌انداز مبهم صنعت برق

  ابراهیم خوش‌گفتار/ نایب‌رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  برق بنیان توسعه اقتصادی است، از این‌رو جوامع در حال توسعه، همواره رشد سالانه مشخصی برای مصرف برق برای خود درنظر می‌گیرند. در ایران هم البته طی برنامه‌های پنج‌ساله توسعه همواره رشدی ۵ تا ۷ درصدی را برای تولید برق پیش‌بینی کرده‌اند. اما آنچه که در بیش از یک دهه گذشته در بطن اقتصاد پر بحران صنعت برق ایران، رخ‌داده عملا جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید و افزایش ظرفیت تولید برق مطابق با برنامه‌ریزی‌ها را ناممکن کرده است.
 • کاهش ۶۴ میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران

  دنیای‌اقتصاد: مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: در حال حاضر ذخیره سدهای پنجگانه تهران به ۵۶۸ میلیون متر مکعب رسیده است که نسبت به روز مشابه سال گذشته ۶۴ میلیون متر مکعب کاهش را نشان می‌دهد. محمد شهریاری در گفت‌وگو با «ایرنا» توضیح داد: این حجم ذخیره آب در روز مشابه سال گذشته ۶۳۲ میلیون متر مکعب بود. وی افزود: اکنون در سد امیر کبیر ۱۲۱ میلیون متر مکعب، سد لتیان ۲۸ میلیون متر مکعب، سد لار ۲۴ میلیون متر مکعب، سد طالقان ۲۶۸ میلیون متر مکعب و سد ماملو ۱۴۵ میلیون متر مکعب ذخیره آب به ثبت رسیده است.
 • وزیر نیرو: به جنگ آب اعتقاد ندارم

  دنیای‌اقتصاد: رضا اردکانیان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: من جزو کسانی هستم که به عنوان نقطه مقابل تئوری جنگ آب شناخته می‌شوم و اعتقاد دارم کسانی که موضوع جنگ آب را مطرح کردند، دنبال عادی‌سازی تنازع بر سر آب هستند. وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که منظورتان از هدف جنگ آبی، استعمار است؟ گفت: اهداف کسانی که این تئوری را مطرح می‌کنند، این خواهد بود که کانون‌های تنش به‌ویژه در خاورمیانه تکثیر و عادی شود و زمینه بروز مشکلات دیگر هم پیش می‌آید که آنها هم اهداف خودشان را دارند و عبارتی به نام حقابه را به رسمیت نمی‌شناسند و تلاش زیادی در مجامع بین‌المللی کردند که حقابه را منسوخ کنند. حرفشان هم این است که حالا اگر پدران شما در طول اعصار از این رودخانه استفاده می‌کردند، لزوما این حقی برای شما نمی‌شود. شما با یک متر مکعب آب چه چیزی به دست می‌آورید و اگر دست من باشد چه چیزی به دست می‌آورم؟
 • تالاب‌ها قابل واگذاری نیستند

  دنیای‌اقتصاد: در پی انتقال سند تالاب انزلی به‌ وزارت نیرو و پیگیری این وزارتخانه برای دریافت سند ۴۲ تالاب دیگر، رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: تالاب‌ها به‌هیچ وجه قابل واگذاری نیستند. درمورد تالاب انزلی نیز اشتباه شده است و سند این تالاب به‌زودی به سازمان جنگل‌ها بازخواهد گشت. مسعود منصور در گفت‌وگو با «ایسنا» با تاکید بر اینکه تالاب‌ها به هیچ‌وجه قابل واگذاری نیستند، اظهار کرد: بر اساس قانون وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها وظایف مشخصی از جمله حفاظت، تعیین حد بستر و... تالاب‌ها را بر عهده دارند. با وجود وظایف متعدد، سند مالکیت تالاب‌ها باید به‌عنوان انفال برای منابع طبیعی حفظ شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر