آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۵۰۹۴

 • دروازه بوسنی برای ورود سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بوسنی و هرزگوین در میان کشورهای حوزه بالکان دارای بالاترین مصرف انرژی است. طبق بررسی‌ها این کشور ۴۰ درصد بیشتر از میانگین مصرف انرژی در کشورهای حوزه بالکان مصرف دارد و در مقایسه با کشورهای اروپایی حدود دو برابر مصرف انرژی بالاتری دارد. البته این کشور توانسته طی سال‌های اخیر مصرف انرژی خود را به علت تغییر سیاست‌های جدید دولت در بخش ساختمان‌سازی تا حدود زیادی کاهش دهد. بوسنی همچنین توانسته تصمیمات انجمن انرژی جنوب شرق اروپا درخصوص بهینه‌سازی مصرف انرژی را اجرایی کند و در کاهش مصرف انرژی و بهبود تولید انرژی به موفقیت دست یابد. برنامه مدون و گسترده این کشور در جذب سرمایه خارجی در بخش انرژی‌ به‌خصوص تجدیدپذیرها از دیگر اقداماتی است که برای بهبود اقتصاد انرژی این کشور در دستور کار قرار گرفته است که حامل درس‌‌هایی برای کشورمان است.
 • نقش برق در توسعه بخش کشاورزی

  محمد اکبری سیار/ مدیرکل دفتر حمایت‌های فنی بهره‌وری انرژی و استانداردهای ساتبا
  بخش کشاورزی به واسطه تامین مواد غذایی مورد نیاز کشور نقش استراتژیک و مهمی را در امنیت غذایی کشور دارد. این بخش کشور یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود. براساس گزارش‌های مبتنی بر داده‌های آماری بانک مرکزی، بخش کشاورزی کشور طی ۲۰ سال گذشته به‌طور متوسط حدود ۳/ ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. متوسط جهانی بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۹۹۷ میلادی حدود ۶ درصد بوده که این نسبت در سال ۲۰۱۵ به ۸/ ۳ درصد تنزل یافته است. شایان ذکر است این میزان در سال ۲۰۱۵ میلادی برای ایران حدود ۵/ ۱۰درصد ثبت شده است.
 • برق مجازی؛ واقعیتی برای تامین برق مصرف‌کنندگان

  احسان ذبیح‌زاده/ مجری طرح تولید پراکنده و انرژی‌نو توانیر
  جوامعی که از نعمت برق تا حد زیادی برخوردار هستند به دلیل ماهیت فیزیکی پیچیده فرآیندهای تولید و انتقال برق از یکسو و دسترسی و استفاده آسان وسایل برقی (یکبار مراجعه برای دریافت انشعاب مادام‌العمر و بهره‌گیری از برق با فشردن یک کلید در هر زمان)، نیازی به شناخت برق و محدودیت‌های پیش‌روی آن نداشته‌اند.
 • موانع استقرار نظام رگولاتوری در صنعت انرژی

  دنیای‌اقتصاد: در نشست کمیسیون تخصصی انرژی اتاق ایران رگولاتوری برق و تاسیس دبیرخانه آن در وزارت نیرو بررسی شد. همچنین تبصره یک ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، محمدرضا شکوهی، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران درباره تبصره یک ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۰ که فعلا در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شده و تبعات آن گفت: با تصویب این ماده هزینه‌های سنگینی به کشور تحمیل خواهد شد؛ تصویب این ماده به نوعی خیانت به اقتصاد ایران است. کسی که در نفت فعال باشد، می‌داند ریز شدن در هزینه شرکت‌ها و حفاری‌ها کار نادرستی است و فساد و ناکارآمدی به همراه خواهد داشت. این الگوی هزینه‌تراشی از جیب مردم ایران است. اینکه میدان به میدان از دولت بودجه بگیرند، اصلا معنی ندارد. باید به این موضوع ورود کرد.
 • بهره‌برداری خط سوم انتقال برق ایران و ارمنستان؛ به‌زودی

  ایرنا: وزیر نیرو گفت: خط سوم انتقال برق بین ایران و جمهوری ارمنستان در نیمه نخست سال جاری میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید. رضا اردکانیان در حاشیه دیدار با «وهان کروبیان» وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان در محل وزارت نیرو در جمع خبرنگاران افزود: امروز و در این دیدار موضوع تکمیل خط سوم انتقال برق بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و هرچند به‌دلیل شیوع گسترده کرونا کار با وقفه روبه‌رو شده بود، اما در نیمه نخست سال جاری میلادی به بهره برداری خواهد رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر