آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۵۰۷۱

 • پنج افسانه برای رویارویی با کم‌آبی

  دنیای ‌اقتصاد: در بیشتر کشورهای توسعه‌ یافته و در حال توسعه، موضوعات مهم آبیاری به‌طور گسترده‌ای دچار کج‌فهمی، نادرست نمایی یا «افسانه‌پردازی» می‌شوند. نتیجه این وضعیت، مجادله و سرمایه‌گذاری بیش از اندازه‌ای است که بر پایه باورهای غلط شکل می‌گیرد؛ به این امید که اگر آزمایش به اندازه کافی تکرار شود، نتایج دیگری به بار خواهد آورد.
 • هشدار قطعی برق عراق به دلیل بدهی معوق به ایران

  دنیای‌اقتصاد: به گفته سخنگوی وزارت برق عراق این کشور با قطعی جدی برق روبه‌رو خواهد شد؛ چراکه ایران قصد دارد به دلیل بدهی‌های معوق عراق، صادرات گاز به این کشور را کاهش دهد. احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گفته ایران قصد دارد صادرات روزانه گاز به عراق را از پنج میلیون متر مکعب به سه میلیون متر مکعب کاهش دهد. این کاهش پس از برنامه‌های اعلام شده قبلی برای کاهش صادرات از ۵۰ میلیون به پنج میلیون متر مکعب در روز صورت می‌گیرد. به گزارش «ایسنا» احمد موسی از وزارت دارایی عراق خواسته مشکل بدهی‌های معوق عراق به ایران را حل کند تا از قطع برق بغداد و شهرهای دیگر جلوگیری شود. سال‌ها تحریم و جنگ باعث شده صنعت برق عراق با مشکلاتی جدی دست‌وپنجه نرم کند و شهرهای عراق در روزهای گرم تابستان شاهد صحنه اعتراض‌هایی علیه قطع مکرر برق باشد.
 • چرا معابر شهری خاموش شدند؟

  دنیای‌اقتصاد: مدتی است برخی چراغ‌های خیابان‌های اصلی و اتوبان‌ها خاموش و موجب اعتراض بسیاری از هموطنان شده است، اما علت این مساله آن‌طور که مسوولان اعلام کردند جلوگیری از اعمال خاموشی در بخش خانگی بوده است. البته سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در این ارتباط گفته است که علت نیمه‌خاموش شدن بزرگراه‌ها طی روزهای گذشته، اولویت دادن به تامین گاز برای تولید برق بیمارستان‌ها و مراکز حساس پایتخت است.
 • پیش‌شرط‌های تقویت صنعت روشنایی

  احمد محسنی/ دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان لامپ و روشنایی
  بهینه‌سازی مصرف برق یکی از کلیدی‌ترین موضوعاتی است که در طول سال‌های اخیر از سوی وزارت نیرو، توانیر و شرکت‌های تابعه به‌عنوان بخش اصلی حکمرانی صنعت برق که کار عرضه این کالای استراتژیک را نیز بر عهده دارند، پیگیری می‌شود. البته در شرایط حاضر قرار گرفتن در مسیر مصرف بهینه برق، یکی از خواسته‌ها و انگیزه‌های مصرف‌کنندگان نیز هست.
 • سهم تجدیدپذیرها از ظرفیت نیروگاه‌های احداث شده

  مرجان باقری/ کارشناس ارشد دفتر برنامه‌ریزی راهبردی و تنظیم مقررات ساتبا
  افزایش نیاز روزافزون به انرژی، ذخایر محدود انرژی فسیلی و ضرورت حفاظت از محیط‌زیست، از جمله مسائلی است که نگرانی‌های زیادی در سطح بین‌المللی ایجاد کرده و اکثر کشورهای جهان را به یافتن راهکارهای مناسبی نظیر ارتقای کارآیی انرژی و بهره‌گیری از منابع تجدیدپذیر انرژی، برای نیل به اهداف توسعه پایدار، تامین منافع اقتصادی، ارتقای امنیت انرژی و کاهش آسیب‌ها به محیط زیست معطوف داشته است.
 • افزایش سقف تامین مالی پروژه انتقال برق به ارمنستان

  ایرنا: پیرو قرارداد تامین مالی پروژه انتقال برق ایران به ارمنستان، الحاقیه افزایش سقف و دوره تامین مالی این پروژه انجام شد. پروژه انتقال برق ایران به ارمنستان با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸۳ میلیون یورو از سوی بانک توسعه صادرات در قالب اعتبار خریدار تامین مالی شد. طی مفاد الحاقیه جدیدی که به امضا رسید، سقف تامین مالی و دوره تامین مالی این پروژه افزایش و به ۸۸ میلیون یورو ارتقا یافت.
 • ساعات اوج مصرف برق زمستانی اعلام شد

  دنیای اقتصاد: شرکت توانیر زمان اوج مصرف برق در فصل زمستان را از ساعت ۱۱ تا ۱۳ و همچنین ۱۷ تا ۲۳ اعلام و توصیه کرد مردم در این ساعت‌ها از مصرف بی‌رویه خودداری کنند. به گزارش «ایرنا»، مصرف برق درساعت‌های اوج مصرف فشار مضاعفی را بر شبکه برق تحمیل می‌کند که در زمستان و با توجه به روند افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و کاهش عرضه گاز به نیروگاه‌ها امکان خاموشی به دلیل کمبود گاز بیشتر متصور است و این موضوع وظیفه مصرف‌کنندگان را برای اعمال روش‌های بهینه مصرف منتفی نمی‌کند. پیش‌تر نیز مدیرعامل شرکت توانیر گفته بود مشترکان خانگی در صورتی که مصرف برق خود را کاهش دهند، از مشوق‌های صنعت برق برخوردار خواهند شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر