آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۹۸۵

 • غفلت از دکمه قطع رانت برقی

  دنیای‌اقتصاد: از زمان ابلاغ مصوبه دولت درباره رایگان شدن برق کم‌مصرف‌ها ۲۲ روز می‌گذرد، اما در همین بازه کوتاه‌مدت، واکنش‌های بسیاری از سوی تحلیلگران نسبت به مجانی شدن برق ۳۰‌میلیون نفر نشان داده شده است. برخی معتقدند دولت به موجب طرح «برق امید» قصد دارد از بخشی از درآمد خود صرف‌نظر کند تا قیمت برق را در بخش‌های دیگر به سمت واقعی‌سازی سوق دهد. اما برخی دیگر اعتقاد دارند محاسبات این مصوبه غیرکارشناسی است و اصلی‌ترین چالش در تعرفه‌گذاری برق، نبود یک سازوکار پویا، دارای منطق مشخص و در عین حال ثابت در تعرفه‌گذاری است؛ بنابراین اقدام کلیدی در این زمینه اصلاح ساختار تعرفه‌ها و افزایش پایه نرخ برق مشترکان پرمصرف مطابق با آن است. این گروه از تحلیلگران بر این باورند با این اقدام، نه‌تنها خانوارهای کم‌مصرف به‌طور قطعی از برق رایگان بهره‌مند خواهند شد، بلکه با واقعی شدن قیمت برق در پله‌های بالای مصرف، یارانه پنهان کاهش یافته و درآمد دولت از این محل افزایش خواهد یافت.
 • میزان بارش‌ها ۳۱۷ میلی‌متر شد

  ایرنا: میزان کل بارش‌های کشور در آخرین هفته سال آبی جاری (مهر ۹۸) تا ۲۳ شهریور به ۳۱۷ میلی‌متر رسید. میزان بارش‌های کل کشور در آخرین هفته سال آبی جاری (مهر ۹۸ تا پایان شهریور ۹۹) تا ۲۳ شهریور در حالی به ۳۱۷ میلی‌متر رسیده که پارسال و در همین بازه زمانی ۳/ ۳۴۱ میلی‌متر بارندگی ثبت شده بود. میزان بارش‌های امسال نسبت به دوره مشابه پارسال ۷ درصد رشد منفی نشان می‌دهد. بارش‌های امسال در عین حال نسبت به میانگین دوره متوسط درازمدت ۵۱ساله رشد ۲۸ درصدی و نسبت به دوره ۱۱ ساله اخیر رشد ۳۸درصدی دارد.
 • الزامات افزایش قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها

  محمدرضا زاهد کارشناس ارشد صنعت برق
  تولیدکنندگان غیردولتی برق با مشکلات و مسائل متعددی مواجهند که بدون شک «انباشت مطالبات از وزارت نیرو»، «افزایش چشمگیر و بی‌سابقه نرخ ارز»، «سنگین‌تر شدن تعهدات ارزی آنها در قبال تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی» و «پایین بودن قیمت خرید برق»، جزو اصلی‌ترین آنها محسوب می‌شود. مجموع این چالش‌ها در کنار شرایط نامساعد فضای کسب‌وکار صنعت برق، این دست از نیروگاه‌ها را در بطن بحرانی مخرب قرار داده که عملا توان آنها را برای پذیرش مشکلات جدید از بین برده است. بیشتر این مشکلات در اقتصاد نامتوازن و نامتعادل برق ریشه دارند. عرضه کالایی استراتژیک با قیمتی غیرواقعی و در ساختاری که عملا وزارت نیرو را در دریافت مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده و تکلیفی برق ناکام گذاشته است، صنعت برق را با وجود زیرساختی بودنش به یک صنعت بحران زده تبدیل کرده است.
 • ثبت بالاترین ظرفیت قراردادهای دوجانبه برق

  ایسنا: حجم قراردادهای دوجانبه برق در سطح کشور طی شهریور سال جاری، به بالاترین میزان ثبت شده تاکنون رسید. حبیب قراگوزلو، معاون بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اعلام این خبر افزود: حجم قراردادهای دوجانبه برق کشور به ۱۴۱۰ مگاوات در هر ساعت رسید که این میزان، بالاترین حد ثبت شده قراردادهای دوجانبه برق از سال ۱۳۹۴ تاکنون است. او افزود: رکورد قبلی این قراردادها در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ با ظرفیت ۱۳۱۶ مگاوات در هر ساعت طی ۲۸ قرارداد ثبت شده بود که این میزان در حال حاضر به ۷۶ قرارداد با مجموع ظرفیت ۱۴۱۰ مگاوات در هر ساعت رسیده است. طبق اعلام وزارت نیرو، معاون بازار برق شرکت مدیریت شبکه برق ایران، افزایش حجم معاملات برق در قراردادهای دوجانبه و بورس انرژی را استراتژی بازار برق ایران عنوان کرد.
 • مصوبه هیات وزیران و ارتباط آن با سامانه‌های خورشیدی

  سيدمحمد جواد موسوي عضو هيات مديره انجمن انرژي‌هاي تجديدپذير
  در بند سوم از مصوبه اخیر هیات وزیران (چهارم شهریور سال جاری ابلاغ شد) که به مصوبه برق رایگان معروف شده است، به نصب مولد خورشیدی کوچک برای مشترکان پرمصرف و تامین بخشی از برق مورد نیاز خانه از برق خورشیدی اشاره شده است. برای توسعه سامانه‌های خورشیدی خانگی دو روش متداول وجود دارد: روش «خرید تضمینی برق خورشیدی» که در این روش، سامانه خورشیدی روی سقف خانه مشترک نصب شده، برق تولیدی از سامانه خورشیدی از طریق یک کنتور مجزا به‌صورت کامل به شبکه برق تزریق و «خرید تضمینی برق به‌صورت بلندمدت با نرخ‌های مشخص و اقتصادی» توسط وزارت نیرو انجام می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر