آرشیو روزنامه شماره ۴۹۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۹۶۳

 • عملیات جزیره‌ای خصوصی‌سازی

  دنیای‌اقتصاد: برآورد موفقیت خصوصی‌سازی‌ در صنعت برق دو جهت متفاوت دارد. یک جهت آن کامیابی بخش تولید برق را نشان می‌دهد و جهت دیگر شکست خصوصی‌سازی در بخش توزیع را به تصویر می‌کشد. در گفت‌وگو با محمودرضا حقی‌فام و کیومرث حیدری دو کارشناس ارشد صنعت برق، از زوایای مختلف روند سیاست خصوصی‌سازی در صنعت برق ایران زیر ذره‌بین قرار گرفته است.
 • شناسایی ۱۱۰۰ واحد غیرقانونی استخراج رمز ارز با سوت‌زنی

  دنیای‌اقتصاد: چندی پیش خبر طرح سوت‌زنی شرکت توانیر برای شناسایی مزارع غیر قانونی استخراج ارز دیجیتال مطرح شد. پس از ارائه خبر این طرح، ابهامی مبنی بر ناتوانی شرکت توانیر در ارتباط با شناسایی مزارع غیر قانونی استخراج رمز ارز مطرح شد. در حقیقت این سوال در ذهن مردم شکل گرفته بود که با وجود پایش شبکه برق توسط کنتورهای هوشمند این شرکت، چرا توانیر برای شناسایی این مزارع به فرآیند سوت‌زنی متوسل شده و از امکانات خود برای تحقق این هدف استفاده نمی‌کند.
 • وابستگی آمریکا به چین برای رونق تجدیدپذیرها

  دنیای‌اقتصاد: آمریکا با حرکت به سمت انرژی‌های پاک، هر چه بیشتر به چین برای تامین منابع معدنی موردنیاز جهت ساخت سیستم‌های تولید این نوع انرژی وابسته می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «اویل پرایس»، آمریکا از زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر و بحران نفتی دهه ۱۹۷۰، همواره در فکر استقلال در انرژی بوده است. ولی با توجه به بحران‌های مداوم نفتی و شوک‌های شدید قیمت، واضح است که واشنگتن حتی اگر تبدیل به صادرکننده خالص نفت خام شود، تنها با تکیه بر سوخت‌های فسیلی نمی‌تواند به این هدف خود برسد.
 • نابسامانی تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه

  علی تبیانیان/ دبیر کمیته سازندگان تجهیزات سندیکای صنعت برق
  در هفته‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های تولیدی صنعت برق شاهد تغییرات چشمگیر و بعضا متناقض در رویکرد دولت برای اولویت‌بندی واردات کالا و تخصیص ارز بودند. این تغییرات موجب عدم امکان تامین به موقع تجهیزات خط تولید و پروژه‌های صنعت برق و در نتیجه ایجاد زیان‌های جبران‌ناپذیر برای بسیاری از شرکت‌های خصوصی و در نهایت معطل ماندن پروژه‌های ملی این صنعت شده است.
 • رشد ۱۱ درصدی تولید برق نیروگاه‌های حرارتی

  پاون: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: از ابتدای امسال تا نیمه مردادماه، میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی با افزایش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز ۱۲۷ میلیارد کیلووات ساعت گذشته است. محسن طرزطلب با اشاره به سهم ۹۲ درصدی نیروگاه‌های حرارتی در تولید برق کشور، ادامه داد:‌‌ از ابتدای سال تا نیمه مردادماه بیش از ۱۴۰ میلیارد کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه‌های کشور تولید شده که سهم نیروگاه‌های حرارتی از این رقم حدود ۱۲۷ میلیارد کیلووات ساعت بوده است. وی با اشاره به افزایش ۱۱ درصدی تولید نیروگاه‌های حرارتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزود:‌ سال گذشته در این بازه زمانی حدود ۱۱۴ میلیارد کیلووات ساعت در نیروگاه‌های حرارتی تولید شده بود که با تمهیدات صورت گرفته در این مدت شاهد افزایش ۱۲ میلیارد کیلووات ساعتی تولید این واحدها در سال جهش تولید بوده‌ایم.
 • سهم انرژی بادی و خورشیدی در تولید برق

  ایسنا: سهم انرژی بادی و خورشیدی در سبد جهانی تولید برق طی پنج سال گذشته دو برابر شد و جهان را به مسیر محدود کردن پیامدهای گرمایش جهانی نزدیک کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر