آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۹۲۲

 • تبعات تثبیت نرخ خرید برق

  دنیای‌اقتصاد: اعمال ماده ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری بر «ابطال تثبیت قیمت خرید برق از نیروگاه‌ها» با ۶۹ درصد رای موافق چندی پیش در هیات عمومی این دیوان مصوب شد. در سال ۱۳۹۴ هیات تنظیم بازار برق ایران، مصوبه‌ای خلاف قانون تصویب کرد که براساس آن نرخ پایه آمادگی خرید برق از نیروگاه‌ها از مرداد سال ۱۳۹۴ ثابت شد، در حالی که براساس بند (و) ماده ۱۳۳ قانون برنامه پنجم توسعه این نرخ باید براساس نرخ تورم افزایش می‌یافت. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تثبیت نرخ پایه خرید برق در طول این ۳ سال (۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷) لطمات جبران‌ناپذیری به بخش نیروگاه‌ها وارد کرده است. «اکو نیرو» در گفت‌وگو با یک حقوقدان و یک کارشناس ارشد صنعت برق، ماجرای بند (۱) مصوبه شماره ۲۶۳ هیات تنظیم بازار برق و تبعات آن را بررسی کرده است.
 • راه نجات شرکت‌های صادراتی صنعت برق

  منصور سعیدی مدیرعامل شرکت صانیر
  دولت و مجلس شورای اسلامی و ارکان مالی و پولی کشور با تصویب قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های مربوطه از جمله قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تلاش کرده‌اند تا نسبت به ایجاد راه‌حل قانونی از طریق ایجاد تکلیف برای بانک مرکزی و بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری اقدامی موثر انجام دهند. اما به نظر می‌رسد به‌دلیل جامع و کامل نبودن قوانین و مقررات و عدم شمول آن نسبت به منابع مختلف بانکی و تعهدات ارزی و از طرفی عدم شمول آن نسبت به همه فعالان اقتصادی دارای تعهدات ارزی یا گیرنده تسهیلات بالاخص شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی و از طرفی افزایش نامتعارف مجدد نرخ ارز در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مشکلات موجود ناشی از ایجاد بدهی‌های کلان به بانک‌ها رفع نشده است.
 • سازوکارهای مهار رشد بی‌رویه مصرف برق

  عباس خالدنژاد کارشناس صنعت برق
  با شروع فصل گرما و بالا رفتن دمای هوا، مصرف برق نیز افزایش می‌یابد و متولیان امر تامین برق به موازات به‌کارگیری تمام ظرفیت‌های موجود برای پاسخگویی به نیاز مصرف، از مشترکان برق برای تعدیل مصرف خود و کاهش آن خصوصا در ساعات اوج بار تقاضای همکاری می‌کنند. احداث نیروگاه‌های جدید و افزایش تاسیسات انتقال و توزیع، انجام تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها در دوران کم‌باری، افزایش بهره‌وری در زنجیره تولید، انتقال و توزیع با استفاده از فناوری‌های نوین و تجهیزات پربازده و تلاش برای کاهش تلفات برق از جمله اقداماتی است که صنعت برق ایران آن را دنبال می‌کند.
 • کاهش ۱۵ سانتی‌متری تراز آب دریای خزر

  دنیای‌اقتصاد: میانگین تراز آب دریای خزر در نیمه اول سال آبی جاری (مهرماه ۹۸) معادل منفی ۳۳/ ۲۷ متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۵سانتی‌متر و در مقایسه با دو سال گذشته، ۲۴ سانتی‌متر کاهش داشته است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، براساس اعلام موسسه تحقیقات آب، دامنه نوسانی تراز آب این دوره، در مقایسه با دوره‌های مشابه اخیر بسیارکم بوده ‌است؛ این مساله نشان می‌دهد شدت سیر کاهشی تراز آب در بهار و تابستان گذشته، با شیب کمتری در دو فصل پایانی سال ۹۸ ادامه یافته و در پایان دی‌ماه، روند افزایشی تراز آب آغاز شده است. براساس گزارش منتشرشده از سوی مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، میانگین تراز سطح آب دریای خزر در فصل پاییز ۹۸ برابر با منفی ۳۳/ ۲۷ متر بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل (پاییز سال ۹۷) ۱۶ سانتی‌متر کاهش یافته است. بررسی تغییرات تراز آب در این فصل نسبت به تابستان ۹۸، کاهش ۲۶ سانتی‌متری سطح آب را نشان می‌دهد.
 • لیست بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان

  دنیای اقتصاد: بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان اکنون حدود دو گیگاوات ظرفیت تولید نیرو دارند و در حال توسعه به سوی ظرفیت پنج گیگاوات هستند. به گزارش «ایسنا» مجله پی وی اخیرا فهرستی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان را منتشر کرده است که ظرفیت بالای ۵۰۰ مگاوات دارند. بر اساس گزارش ETEnergyWorld، این نیروگاه‌ها عبارتند از:
 • چرا نیروگاه بیشتری ساخته نمی‌شود؟

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر گفت: افزایش بهره‌وری و راندمان نیروگاه‌ها یکی از اولویت‌های وزارت نیرو تعریف شده و به علت اینکه ساخت نیروگاه ۱۰ برابر کاهش تلفات هزینه دارد، اولویت با انجام راهکارهای افزایش راندمان است.
 • انسداد ۱۳ حلقه چاه غیرمجاز آب در تهران

  پاون: مدیر امور منابع آب تهران و پردیس گفت: با انسداد ۱۳ حلقه چاه غیرمجاز از خروج ۱۱۳۰ متر مکعب آب در سفره‌های زیرزمینی این امور جلوگیری شد. راما حبیبی با اعلام این مطلب ادامه داد: ۱۳ حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور در تهران و پردیس در مجموع به عمق ۴۵۵ متر و با دبی ۱/ ۱۱ مترمکعب در روز مسدود شد. مدیر امور منابع آب تهران و پردیس تصریح کرد: در بخش آب‌های زیرزمینی، ۲۰ مورد کنترل و بهره‌برداری صورت گرفت. همچنین نیز با پیگیری‌های واحد بازرسی و نظارت نسبت به نصب ۲ دستگاه کنتور حجمی هوشمند روی چاه‌های پروانه‌دار اقدام شد. حبیبی گفت: برداشت‌های بی‌رویه آب سبب افت سطح آب‌های زیرزمینی شده است و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران‌ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب و کاهش کیفیت آب را در پی دارد که با توجه به اهمیت موضوع، این امور از هیچ کوششی در جهت صیانت از منابع آب دریغ نمی‌کند.
 • کمبود منابع مالی مهم‌ترین مشکل فعلی صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران در نشست اخیر کمیسیون انرژی اتاق ایران مهم‌ترین مشکل فعلی صنعت برق را تامین منابع اعلام کرد و رونق فعلی بازار سرمایه‌ را فرصت خوبی دانست تا وزارت نیرو با بهره‌مندی از آن خلأ مالی را جبران کند.
 • آیا تابستان امسال خاموشی‌های مکرر در پیش است؟

  تسنیم: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: طرح‌های پیک‌سایی و مدیریت مصرف برق را طراحی کرده‌ایم که به پیک ۶۰ هزار مگاواتی نرسیم و امیدواریم با کمک مردم، بتوانیم پیک برق تابستان امسال را مدیریت کنیم. همایون حائری در پاسخ به اینکه آیا امسال مثل تابستان سال ۹۷ به صدور جداول خاموشی می‌رسیم، اظهار کرد: امید است که نمی‌رسیم؛ تمام تلاش ما این است که هیچ‌گونه مشکلی به وجود نیاید. او افزود: درحال‌حاضر ظرفیت عملی تولید برق کشور ۵۸ هزار و ۵۰۰ مگاوات است و امیدواریم مردم هم در مدیریت مصرف برق توجه لازم را اعمال ‌کنند تا به خاموشی نرسیم. معاون وزیر نیرو در پاسخ به اینکه با توجه به ظرفیت عملی تولید برق کشور، اگر پیک مصرف برق به ۶۰ هزار مگاوات برسد خاموشی داریم، گفت: طرح‌های پیک‌سایی و مدیریت مصرف برق را طراحی کرده ایم که به پیک ۶۰ هزار مگاواتی نرسیم. او ادامه داد: اگر مدیریت مصرف صورت نگیرد، پیک مصرف برق تابستان امسال به ۶۰ هزار مگاوات می‌رسد؛ اما در تلاشیم با کمک مردم پیک مصرف را در مرز ۵۸ هزار و ۳۰۰ تا ۵۸ هزار و ۵۰۰ مگاوات نگه داریم. حائری با تاکید بر آمادگی کامل نیروگاه‌های کشور برای تولید حداکثری برق در تابستان گفت: امسال به صدور جداول خاموشی نمی‌رسیم، ولی مردم هم باید کمک کنند تا بتوانیم تابستان را به خوبی پشت سر بگذاریم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر