آرشیو روزنامه شماره ۴۸۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۸۴۶

 • گردباد چالش در صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: ایست قراردادها، چند سالی است به یکی از مهم‌ترین بحران‌های صنعت برق کشور تبدیل شده است. واکاوی‌ها نشان می‌دهد امسال ۳۰۰ قرارداد برقی میان بخش‌خصوصی و وزارت نیرو متوقف شده که البته این توقف قرارداد در سال‌های گذشته هم تکرار شده است. در همین رابطه اخیرا سندیکای صنعت برق ایران در نامه‌ای به وزرای نیرو و صمت و سایر نهادهای ذی‌ربط، چالش‌های کلیدی کسب‌وکارهای این صنعت استراتژیک را تشریح و راهکارهایی ارائه کرده است.
 • اعلام تنفس برای قراردادهای صنایع زیرساختی

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  ویرانگری برخی از رخدادها ابعاد متعدد و متفاوتی دارد که درک کامل آنها شاید پس از بحران امکان‌پذیر باشد. آنچه امروز پیش روی کشور قرار دارد، بحرانی است که جان مردم را نشانه گرفته است. اپیدمی ویروس کووید-۱۹ موسوم به ویروس کرونا، به‌دلیل شیوع سریع، آسان و همه‌گیرش، در زمان کوتاهی ابعادی گسترده پیدا کرد.
 • جایگاه تاب‌آوری در صنعت برق

  حمید علاقه‌مندان مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اصفهان
  اخبار بارش سنگین برف در استان گیلان و آسیب‌های حاصل از آن و همچنین بارش‌های فراوان، استان سیستان‌وبلوچستان، کشور را با آسیب‌های جدی روبه‌رو کرد که تبعات آن همچنان ادامه دارد. تنها مروری گذرا به حوادث ماه‌های قبل و حتی چند سال گذشته، تعداد قابل‌توجهی از بحران‌ها را به یاد ما خواهد آورد که در هریک از آنها شرایط عادی به یکباره درهم تنیده و مدت زیادی به درازا کشیده است تا به روال معمول بازگردیم!
 • آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای مازندران

  ایرنا: مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت که ذخیره آب سدهای استان طی پنج ماه سال آبی (مهر تا بهمن) به ۳۱۱میلیون مترمکعب رسیده است که نسبت به همین موقع در سال گذشته ۳۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. منصور رضایی کلانتری از آبگیری ٩۵ درصدی حجم مخازن سدهای استان خبر داد و افزود: تاکنون از ٣٢٧ میلیون مترمکعب از حجم‌ مخازن سدهای استان حدود ٣١١ میلیون مترمکعب آبگیری شده است. رضایی کلانتری گفت: در دو سد مهم استان یعنی سد شهید رجایی و البرز به ترتیب ١۵۴ و ١٣٧ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده که در مقایسه با سال گذشته در سد شهید رجایی حدود ٧۵ میلیون مترمکعب و در سد البرز حدود ۵ میلیون مترمکعب بیشتر است. مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای مازندران افزود: برای استفاده بهینه از منابع آب موجود و همچنین کنترل سیلاب‌های احتمالی بخشی از آب جهت انرژی برق‌آبی و همچنین حق‌آبه زیست‌محیطی و تامین آب کشاورزی پایین‌دست رهاسازی می‌شود.
 • ابزار نوین در تامین مالی صنعت برق

  حمیدرضا عظیمی عضو هیات‌مدیره و معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی
  تامین منابع کافی برای توسعه صنعت برق همواره با چالش جدی مواجه بوده و این مساله بیشتر ناشی از اتکا این صنعت به منابع داخلی و بازار پول است و در صورتی است که بازار پول در کشور محدود بوده و ظرفیت کافی برای اجرای پروژه‌های بزرگ را ندارد، این موضوع وزارت نیرو را بر آن داشت تا با همکاری شرکت‌های مادرتخصصی فعال در حوزه برق، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت بورس انرژی، تدابیر ویژه‌ای برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه را اتخاذ و از ابزاری نوین با عنوان اوراق «گواهی ظرفیت» برای تامین مالی پروژه‌های صنعت برق رونمایی کنند. در جزء (ز) دستورالعمل بند (و) ماده ۱۳۳ قانون برنامه پنجم توسعه که به تصویب شورای اقتصاد رسیده گواهی ظرفیت به‌صورت ذیل تعریف شده است: گواهی ظرفیت: سندی است قابل مبادله، که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می‌شود. واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرف «تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود» است. واگذاری اشتراک جدید یا افزایش قدرت قراردادی مشترکان مستلزم ارائه میزان متناسبی از گواهی ظرفیت است.
 • هشدار کاهش کیفیت آب

  دنیای‌اقتصاد: معاون آب و آبفای وزارت نیرو اعلام کرد: باتوجه به اینکه ظرفیت تصفیه‌خانه‌ها محدود است، ادامه افزایش مصرف ۲۰ تا ۳۰ درصدی آب در اکثر شهرها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ممکن است در تولید آب با کیفیت اختلال ایجاد کند. خصوصا اگر رودخانه‌ها سیلابی شوند و کدورت آب ورودی بالاتر از معمول برود. قاسم تقی‌زاده‌خامسی در صفحه اینستاگرام نوشت: این روزها مصرف آب به‌طور متوسط در سطح کشور حدود ۲۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از ۹میلیارد به ۵/ ۱۱ میلیارد مترمکعب (دو و نیم میلیارد مترمکعب افزایش) رسیده است. وی با بیان اینکه تهران در این افزایش حدود یک میلیارد مترمکعب روزانه سهم دارد و شهر تبریز با ۴۰ درصد افزایش رکورد زده است، اظهار کرد: اگر هر فرد روزانه ۱۲ بار دست‌هایش را با روش صحیح شستن دست‌ها در ۲۰ ثانیه بشوید، ۲۴ لیتر آب مصرف می‌کند. با بستن شیر آب در ابتدا و دوباره باز کردن آن بعد از ۲۰ثانیه، هر فرد روزانه این مقدار از آب آشامیدنی را صرفه‌جویی خواهد کرد. به گفته معاون آب و آبفای وزارت نیرو، وظیفه وزارت نیرو تامین آب با کیفیت و مسوولیت اجتماعی همه مردم مصرف بهینه است. برای شکست کرونا آب نقش حیاتی دارد، ویروس مسری است و فقط رعایت بهداشت عمومی و فردی آن را شکست خواهد داد، اما کمی تغییر در سبک مصرف کمک جدی خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر