آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۸۱۵

 • راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی

  دنیای‌اقتصاد: مشکلات و چالش‌های موجود بر سر راه افزایش ظرفیت تولید انرژی، خصوصا انرژی الکتریکی و افزایش روزافزون تقاضا برای انرژی الکتریکی موجب شده است که کشورهای مختلف دنیا در پی راهکارهایی مناسب برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و مدیریت سمت تقاضا باشند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۰ درصد از کل مصرف انرژی در دنیا مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است. مطابق با ارزیابی‌ها این میزان در ایران بالاتر است و در زمان اوج بار بیش از ۲۲هزار مگاوات از مصرف برق مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است که ۴ تا ۵ هزار مگاوات آن در دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های عمومی مصرف می‌شود. در همین راستا چندی پیش وزیر نیرو در راستای مدیریت مصرف صحیح انرژی، اعلام کرد که یک میلیون کولر گازی باید تعویض شود که موجب صرفه‌جویی ۲ میلیارد مترمکعبی گاز خواهد شد. در این گزارش علاوه بر بررسی این طرح برخی راهکارها برای کاهش مصرف این وسایل که می‌تواند از هدررفت انرژی جلوگیری کند، پیشنهاد شده است.
 • اعمال افزایش تعرفه آب مشترکان پرمصرف از سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه افزایش ۱۶ درصدی تعرفه آب مشترکان پرمصرف سال آینده نیز اعمال خواهد شد، گفت: هنوز کیفیت آب جنوب تهران با شمال تهران فاصله دارد و این فاصله از ۵۰ درصد به ۳۵ درصد رسیده است. به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا بختیاری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروز (سه‌شنبه) فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران و رینگ آب جنوب تهران با حضور مقامات ارشد کشور به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: با افتتاح و بهره‌برداری فاز دوم تصفیه‌خانه هفتم آب تهران و رینگ آب جنوب تهران، جنوب و جنوب شرق تهران به منابع آب‌های سطحی متصل می‌شوند، افزود: همواره عنوان شده و می‌شود که کیفیت آب شرب شمال تهران از آب شرب جنوب تهران بالاتر است، بنابراین با افتتاح این پروژه که برای آن ۵۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است می‌توان فاصله کیفیت آب شمال و جنوب تهران را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کمتر و مرتفع کرد. وی ادامه داد: علاوه بر اینکه شهرستان‌های قیامدشت، پاکدشت، قرچک و ورامین از نعمت این پروژه برخوردار خواهند بود، مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران از نعمت آب‌های سطحی و بالا رفتن کیفیت آب بهره‌مند خواهند شد.
 • چالش قراردادهای بلاتکلیف صنعت برق

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران
  قرارداد‌های متوقف هنوز هم یکی از مهم‌ترین گلوگاه‎های صنعت برق ایران است. چالشی که به‌رغم پیگیری‌های گسترده سندیکای صنعت برق ایران، همچنان لاینحل باقی مانده است.
 • انتقاد از ساختار نامناسب قیمت‌گذاری برق

  گروه بنگاه‌ها: کم‎توجهی به عرضه‌کنندگان انرژی برق در حوزه‎های مختلف، از جمله عدم پرداخت به‎موقع مطالبات نیروگاه‎ها و شرکت‎های تولیدکننده برق، بسیاری از آنها به‎ویژه شرکت‎های خصوصی را در معرض ورشکستگی قرار داده است. پیمان کنعان، مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم ضمن اعلام مطالب فوق گفت: ساختار نامناسب و مغایر با قانونمندی‎های اقتصاد انرژی در زمینه قیمت‎گذاری از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان برق، به‎ویژه شرکت‎های خصوصی، آن هم با سهم تولید ۶۰ درصد از مجموع برق تولیدی کشور است. این کارشناس صنعت برق افزود: حتی در مواردی که قانون‎گذار دست به انجام اصلاحات ساختاری محدود در زمینه نظام قیمت‎گذاری می‎زند (از جمله ماده ۶ دستورالعمل بند «ت» ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه درخصوص تکلیف وزارت نیرو برای تعیین نرخ آمادگی و سقف بازار برق ظرف دو ماه، که اجرای آن از سال ۱۳۹۴ تاکنون به تاخیر افتاده است) عدم اجرای قوانین و مقررات مصوب یا اجرای با تاخیر آن توسط نهادهای مسوول آثار مثبت مورد انتظار را خنثی کرده و بر مشکلات تولیدکنندگان می‎افزاید.
 • ۳ هزار موتورسیکلت برقی می‌شود

  ایرنا: وزیر نیرو به آغاز طرح برقی کردن موتورسیکلت‌ها اشاره کرد و گفت: سه هزار موتورسیکلت در گام نخست برقی می‌شود. رضا اردکانیان افزود: طرح برقی کردن در گام نخست از زیر مجموعه‌های وزارت نیرو آغاز شده است. وی به وجود ۱۰ میلیون موتورسیکلت فرسوده اشاره کرد و گفت: باید برای جایگزینی آنها تلاش کرد. وزیرنیرو گفت: باید برای اصلاح این تعداد موتورسیکلت فرسوده اقدام کرد که وزارت نیرو در گام نخست از سازمان‌های خود شروع کرده است. اردکانیان گفت: این طرح در گام بعد به سایر وزارتخانه‌هایی که از موتورسیکلت برای خدمت‌رسانی استفاده می‌کنند تسری داده می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر