آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار نیرو - روزنامه شماره ۴۷۱۸

 • چشم‌انداز تجدید‌پذیرها تا ۲۰۲۳

  دنیای‌اقتصاد: در بسیاری از نقاط جهان، انرژی‌های تجدیدپذیر به کم‌هزینه‌ترین منابع تولید برق بدل شده‌اند. اما آمارها نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۷ حتی این هزینه‌ها نیز به‌ دلایلی نظیر ارتقای فناوری‌، افت هزینه‌های نصب و رقابتی شدن بازار مربوطه روبه کاهش گذاشته‌اند. شواهد نشان از آن دارند که انرژی‌های تجدید‌پذیر آماده‌اند که بمانند. این باشگاه که شامل منابع انرژی خورشیدی، بادی، برق‌آبی و زیست ‌انرژی می‌شود قرار است همچنان طی پنج سال آتی به رشد خیره‌کننده خود ادامه دهند و تا سال ۲۰۲۳ معادل۴۰ درصد از مجموع انرژی مصرفی در جهان را تامین کنند. در این میان گزارش آژانس بین‌المللی انرژی سازمان‌ملل حکایت از آن دارد که استفاده از این منابع برای تولید برق با شتاب بالایی رشد می‌کند و تا سال ۲۰۲۳، این منابع قادر خواهند بود تا یک‌سوم از کل برق موردنیاز جهان را تامین کنند. با این حال، به نظر می‌رسد که به‌دلیل نبود حمایت‌های کافی در عرصه سیاست‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر رشد ملایمی را در زمینه ترابری و گرمایی داشته باشند.
 • دو چالش توسعه انرژی‌های نو

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران، سیاست‌های وزارت نیرو را در راستای جلب سرمایه‌گذاری و توسعه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خوانده و از سیاست افزایش نرخ خرید تضمینی که توسط وزارت نیرو اجرا شده استقبال کرده است. به گزارش «روابط‌عمومی اتاق تهران»، حمیدرضا صالحی از دو چالش جدید در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خبر داد و عنوان کرد که وزارت نیرو افزایش ۳۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق را عطف بماسبق نمی‌داند. ضمن آنکه، این وزارتخانه در نظر دارد از سیاست خرید تضمینی به سمت برگزاری مناقصه پیش برود. او گفت: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور طی یک دهه اخیر مرهون ثبات سیاست‌هایی بوده است که از سوی وزارت نیرو اعمال شد.
 • بهره‌برداری سومین واحد بخار نیروگاه جهرم در سال آینده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم از بهره‌برداری سومین واحد بخار نیروگاه جهرم با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در سال ۱۳۹۹ خبر داد. پیمان کنعان مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم، در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، اعلام کرد: بهره‌برداری از نخستین واحد بخار با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در فروردین ۹۷، بهره‌برداری از دومین واحد بخار در فروردین ۱۳۹۸ و پیشرفت ۸۴ درصدی واحد سوم بخار نیروگاه، مهم‌ترین دستاوردهای توسعه‌ای ما در دو سال گذشته بوده است.
 • رکود ادامه‌دار سرمایه‌گذاری‌ در تجدیدپذیرها

  اكبر ادیب‌فر / رئیس هیات‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران
  تصویر انرژی‌های پاک در ایران نشان می‌دهد هم‌اکنون ۳۸۴ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور درحال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو هم به ۸۴۱ مگاوات رسیده است. مطابق با بررسی‌ها، ۱۱۵ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۳۷ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است. ارزیابی‌ها همچنین حکایت از آن دارد که حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است. با ارائه نمایی کلی از صورت وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران، حال این سوال مطرح است که با توجه به برخی پارامترها سرمایه‌گذاری در این حوزه به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ آیا نیمه دوم امسال، سرمایه‌گذاری‌ها شتابان خواهد بود یا روند کندی را سپری خواهد کرد؟
 • وضعیت تولید برق در غرب کشور

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون): مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای غرب از تزریق ۲۵ مگاوات مازاد تولید انرژی مشترکان سنگین به شبکه سراسری در پیک بار تابستان ۹۸ خبر داد. علی اسدی گفت: برای گذر از پیک بار تابستان ۹۸ بدون اعمال خاموشی به مشترکان، تفاهم‌‌نامه‌های همکاری تولید و مدیریت مصرف مشترکان سنگین با هدف افزایش تولید و جلب همکاری مولدهای خودتامین صنایع با این شرکت منعقد شد. وی با بیان اینکه تلاش زیادی صورت گرفت تا نیروگاه دالاهو که بخش‌خصوصی در آن مشارکت دارد، در پیک تابستان سال ۹۸ به شبکه اضافه شود، افزود: با به مدار آمدن واحد دوم این نیروگاه با ظرفیت ۳۰۰ مگاوات قبل از شروع پیک بار در خرداد امسال، ظرفیت توان تولیدی نیروگاه‌های منطقه غرب کشور به ۳۵۵۰ مگاوات افزایش یافت. اسدی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای افزایش تولید و جلب همکاری مولدهای خودتامین توسط صنایع گفت: ۵۷۴۱ تفاهم‌نامه با ظرفیت ۴۷۷ مگاوات با مشترکان صنعتی و توزیع برای مدیریت بار در منطقه غرب کشور منعقد شد و همچنین صنایع متعهد شدند تا در صورت نیاز ۴۵ مگاوات از انرژی مصرفی خود را کاهش دهند. وی افزود: علاوه بر اجرای طرح‌های پاسخگویی بار، شرکت برق منطقه‌ای غرب موفق به جلب همکاری شرکت‌های پالایش گاز چوار و پتروشیمی ایلام برای تولید و تزریق انرژی الکتریکی به میزان ۲۵ مگاوات به شبکه سراسری شد.
 • پایان عصر نیروگاه‌های فسیلی

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به استهلاک و قدمت بالای نیروگاه‌های فسیلی و همچنین یارانه‌ای که دولت بابت هزینه سوخت این نیروگاه‌ها پرداخت می‌کند، دیگر سرمایه‌گذاری در این بخش از صنعت برق، توجیه اقتصادی ندارد. بهزاد آسایی مدیرعامل شرکت آرین مه باد، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد»، گفت: قیمت متوسط جهانی برق تولید حاصل از نیروگاه‌های حرارتی یا همان سوخت فسیلی برای مصرف‌کننده، نزدیک به ۹۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت است. این در حالی است که در ایران این رقم چیزی در حدود ۹۰ تومان است. نکته دیگر اینکه قیمت گاز صادراتی ایران ۲هزار تومان به بالا است، اما هر متر مکعب گاز به نیروگاه‌ها فقط ۵ تومان تحویل می‌شود.
 • متخصصان هلندی راهی ایران می‌شوند

  پاون: سفیر هلند در ایران گفت: با توجه به وقوع سیلاب‌های اخیر در ایران مقرر شده است تا یک ماه آینده هیاتی از متخصصان بخش آب هلند به منظور بررسی زمینه‌های توسعه همکاری دو کشور در بخش مدیریت آب و سیلاب راهی ایران شوند.

بیشتر